Меню & пошук

Еколайфхак: Як відпочити біля моря і не нашкодити йому

Еколайфхак: Як відпочити біля моря і не нашкодити йому

Як обрати нешкідливий сонцезахисний крем


[ads-pc-2]

Inspired продовжує серію матеріалів про те, як кожен з нас може зменшити свій негативний вплив на довкілля і врятувати планету. Ми вже розповідали, чому варто відмовитися від одноразових пластикових трубочок, як створити екологічний гардероб, як залишатися екосвідомими на вечірках та подорожувати, не шкодячи довкіллю. Цього разу разом з екотренеркою розбираємося, як відпочити біля моря та не нашкодити його жителям і що не так із сонцезахисними кремами.


Оля Матюшенко,

екотренерка

Як ми можемо зашкодити морю під час відпочинку

Загроза морській екосистемі під час нашого відпочинку може надходити від мікропластику. Зазвичай його джерелами є:

  • волокна рушників із синтетичних тканин;
  • склад декоративної і доглядової косметики;
  • пластикові пакети і пляшки, що згодом розпадаються на дрібні частинки.

Також небезпечними можуть бути речі, які більшість людей помилково вважає паперовими, але які насправді містять пластик. Серед найпоширеніших:

  • вологі серветки, 
  • фільтри сигарет, 
  • паперові стаканчики, 
  • гігієнічні прокладки, памперси, тампони.

Вочевидь, не варто закопувати їх у пісок в надії, що вони безслідно зникнуть.

Святкове конфетті, китайські ліхтарики, повітряні кульки швидко стають сміттям і загрозою для тварин.


Що не так із сонцезахисними кремами

Окрему загрозу можуть становити сонцезахисні засоби, а саме ультрафіолетові фільтри. Вони потрапляють у воду з нашої шкіри під час відпочинку та купання, а також через стічні води від використання засобів особистої гігієни, прання білизни і промислові скиди. 

УФ-фільтри бувають двох видів: органічні (хімічні) і неорганічні (фізичні).

Хімічні УФ-фільтри

Деякі з них стійкі до біо- і фотодеградації. Найчастіше у річках і морях знаходять такі УФ-фільтри: Ethylhexyl Methoxycinnamate, Octocrylene, Butyl Methoxydibenzoylmethane, Octyldimethyl-p-aminobenzoic acid, Benzophenone. Саме так вони зазначені у складі сонцезахисних кремів.

 

Їх виявили у пробах води в різних куточках планети, зокрема в Китаї, США, Японії, Таїланді, Північноамериканському Арктичному регіоні, Гонконгу, Канарських островах, Швейцарії, Південній Кореї, Тайвані, Норвегії. Хімічні УФ-фільтри знайшли навіть в Арктиці.

УФ-фільтри були виявлені в деяких водних організмах морських безхребетних, в рибі, в організмах морських ссавців, водних птахів. Вони накопичуються в м’язах і ліпідах цих організмів і, ймовірно, входять в морські харчові ланцюги.

Деякі поширені УФ-фільтри виявилися токсичними для видів фітопланктону, мікроводоростей, найпростіших і ракоподібних. Такі речовини, як Ethylhexyl Methoxycinnamate, Benzophenone-3 (BP-3), 4-Methylbenzylidene camphor (4-MBC), можуть викликати знебарвлення коралів навіть при дуже низьких концентраціях.

Деякі органічні УФ-фільтри можуть руйнувати ендокринну систему. Наприклад, Benzophenone-3 проявив антиандрогенну естрогенну активність у дослідженнях мишей. Крім того, повідомлялося про його негативний вплив на розмноження водних організмів.

У плавальних басейнах УФ-фільтри зустрічаються у більших концентраціях, ніж в інших водоймах, оскільки вода використовується повторно. Найбільша концентрація у дитячих басейнах. Який вплив мають на нас ультрафіолетові фільтри у басейнах, до кінця не з’ясовано, але вони можуть вступати в реакцію з хлором, що використовується для дезінфекції води, з утворенням побічних потенційно шкідливих продуктів.


Фізичні УФ-фільтри

Вони використовуються у натуральній косметиці, найчастіше це оксид цинку (Zinc Oxide) та диоксид титану (Titanium Peroxide).

Невелика кількість інформації про наночастинки діоксиду титану не дозволяє зробити чіткі висновки щодо їхньої екотоксичності. А от оксид цинку класифікований як «надзвичайно токсичний» для рибок даніо, морських водоростей, морських їжаків та інших морських організмів.

У сонцезахисних засобах є й інші шкідливі для довкілля речовини:

  • мікропластик; 
  • силікони;
  • синтетичні ароматизатори;
  • деякі консерванти.

Вода з озер і морів випаровується в атмосферу і накопичується в хмарах, повертаючись у ґрунт у вигляді дощу. Як наслідок, хімічні речовини, пов’язані з косметикою, були виявлені в сільськогосподарських ґрунтах і частинках побутового пилу.


Як обрати безпечні сонцезахисні засоби?

Треба орієнтуватись на:

  • екомаркування натуральної та органічної косметики: COSMOS, Ecocert, Cosmebio, BHID, ICEA, NATRUE; 
  • позначки Reef safe та Eco-friendly; 
  • етичні сертифікати Vegan Society, PETA, Leaping Bunny.

Натуральні олії є природними УФ-фільтрами. Серед них кокосова, оливкова, кунжутна, олія авокадо, жожоба і каріте. Проте рівень захисту в олій нижчий за професійні засоби, тому їх краще використовувати, коли ви не перебуваєте під прямими сонячними променями.


Що робити, аби не зашкодити морю на відпочинку

Сміття потрапляє у воду з пляжів і на пляжі з води. Швидко вирішити цю глобальну проблему ми поки що не можемо, але можемо робити щоденні кроки для зменшення забруднення.

Щоб не продукувати зайвого сміття, слід:

  • носити воду у своїй пляшці. Найбезпечніший матеріал для пляшки скло;
  • носити на пляж снеки у багаторазових контейнерах і торбинках;
  • не забувати про власний стакан і багаторазові прибори;
  • використовувати багаторазові засоби гігієни.

Також можна підтримати волонтерів, які займаються очищенням пляжів, а за бажання приєднатися до екологічного руху. Це можна зробити через організації @4ocean, @parley.tv, @theoceancleanup.

 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: