Меню & пошук

Як залишатися екосвідомим після аперолю? 

Як залишатися екосвідомим після аперолю? 

Інструкція з екологічного відпочинку на міських подіях


[ads-pc-2]

Щовихідних у Києві проходять концерти, ярмарки, фестивалі вуличної їжі та благодійні розпродажі. Веселощі, музику та добрі справи супроводжує ще одна річ − сміття. Чим масштабніша тусовка, тим його більше. Щоб покращити екоситуацію в країні, громадська організація «Україна без сміття» відправляє на масові івенти своїх волонтерів. Вони допомагають людям правильно сортувати сміття та розповідають про принципи руху zero waste. Хочете дізнатися, у який із чотирьох баків викинути стакан з-під аперолю? Думаєте, що легко впораєтесь з цим завданням? Перевірте себе. А також дізнайтеся топ-5 правил, як залишатися екофрендлі на тусовках, від представниць ГО «Україна без сміття». 


Лада Севрук, волонтерка ГО «Україна без сміття»

Про досвід волонтерства 

У мене невеликий досвід волонтерства на івентах. Першого разу волонтерила на Зірковому Кураж Базарі. Нещодавно була координаторкою на плогінгу (прим. − прибирання під час пробіжки) у Великій Димерці. Дві зовсім різні речі, але між ними багато спільного. 

На Куражі я слідкувала, щоб люди правильно сортували вторсировину. Я стояла поблизу прилавка з аперолем, і найчастіше в людей виникало питання, куди ж викинути стаканчик з-під коктейлю. Більшість відправляла його в перший-ліпший бак. Я намагалася зупинити їх та допомогти із сортуванням. Потрібно було викинути м’яту, лід та апельсин до органіки, а паперову трубочку і стакан у бак з пластиком. Спочатку люди навчалися, а коли підходили до баків вдруге, то легко справлялися з цим завданням самі. 

У Димерці я була на плогінгу: разом з дітьми бігла певний маршрут та збирала сміття. Упродовж забігу учасники відразу розділяли сміття і цінну вторсировину. Також охочі проходили сортувальний лабіринт та дізнавалися про правила сортування. 

Спільна риса Кураж Базару та плогінгу: як у Києві, так і в селі Велика Димерка багато людей не знають про сортування. 


Помилки сортування, яких зазвичай припускаються на івентах

1. Усі без винятку викидали паперові стаканчики до паперу.

Як правильно: Потрібно викидати у бак з пластиком. 

Чому: Матеріал, з якого зроблено паперовий стакан, тетра-пак. Всередині нього пластик, так само, як і в упаковці з-під соку чи молока. Через це він не розмокає.  


2. Багато людей думали, що серветки можна здавати з макулатурою. 

Як правильно: Після використання серветки потрібно викидати лише до сміття. Сухі можна компостувати. 

Чому: Серветки, чеки, забруднений їжею пергамент не підлягають переробці. 


3. Люди були впевнені, що фільтри від сигарет це папір. 

Як правильно: Фільтри від сигарет більше не спалюються на станціях «Україна без сміття». Вони виділяють неприємний запах. Тож поки немає альтернатив з переробки фільтрів, паліть менше. Будете здоровішими і середовищу шкодитимете менше.

Чому: Матеріал, з якого зроблені фільтри, ацетатне волокно. Воно обробляється хімікатами. Через те, що зверху волокно покрите папером, люди помилково вважають, що він і всередині фільтра. 

Більшість людей не хотіли навіть слухати про сортування. Лише 10 відсотків свідомо кидали сміття в правильний бак та залишалися послухати про правила zero waste. 

П’ять людей сказали, що сортують вдома, тобто викидають відходи в баки для роздільного збору сміття біля будинків. Але вони можуть стояти там для галочки, а сміття потім відправлятиметься на полігон. 

Навіть на фестивалях, куди люди приходять розважатися, є можливість провести час більш екологічно і зробити крок до сортування.


Матеріал, з якого зроблено паперовий стакан, тетра-пак. Всередині нього пластик, так само, як і в упаковці з-під соку чи молока. Через це він не розмокає.  

Топ-5 порад, як залишатися екофрендлі на подіях
  1. Приходити на фудкорти зі своєю тарою. Візьміть еко- чи звичайну чашку, металеву чи дерев’яну соломинку, судочки або ланч-бег. Ви будете виглядати оригінально та стильно. 
  2. Звертати увагу на маркування. Посудину з полістиролу, паперові чи поліпропіленові стаканчики та блістери для їжі потім можна помити і здати на переробку. Пам’ятайте! Паперові тарілки із залишками жиру не підійдуть. Вони не переробляються.
  3. На фудкортах краще брати їжу рослинного походження. Промислове тваринництво призводить до забруднення повітря, води та грунту. Його негативний вплив на екосистему перевищує загальну кількість викидів шкідливих речовин транспортом. 
  4. Варто утриматись від повітряних кульок, які шкодять екології. Не купувати непотрібні речі, які потім відправляються на звалище. Їжі це теж стосується, адже третина продуктів потрапляє в смітник. 
  5. Органіку треба кидати в компост, а не смітник. Компостувати також можна сухі серветки. 

Іванка Давиденко, менеджерка з комунікацій ГО «Україна без сміття»

Про роботу на івентах

Ми співпрацюємо не лише з волонтерською допомогою. Ми долучаємось як партнери, консультанти, придумуємо різні колаборації і проекти. Працюємо з Кураж Базаром та фестивалем Всі.Свої. На Куражі наші волонтери допомагають людям сортувати сміття. Вони розповідають, як це робити вдома і куди потім здавати відсортоване. Волонтери ГО «Україна без сміття» це освітні рейнджери, які піднімають загальний рівень поінформованості й свідомості людей.

На фестивалі Всі.Свої відсортовується упаковка, яку утворюють учасники-продавці при монтажі. Наші волонтери збирають скло, пет-пляшки та тетра-пак від кейтерингу. Усе це їде на наші станції, досортовується і відправляється на переробку. 


Про ставлення людей до сортування 

Люди пишуть нам, що після спілкування з екоконсультантами на станціях або з нашими волонтерами на заходах у них змінилось ставлення до відходів. Багато хто розповідає, що по-іншому поглянули на споживання в цілому.

Клієнти нашої станції намагаються правильно сортувати сміття. В абсолютній більшості це мотивовані люди, які розуміють, що створюють краще майбутнє. І вони роблять це передусім для себе.


На фудкортах краще брати їжу рослинного походження. Промислове тваринництво призводить до забруднення повітря, води та грунту. Його негативний вплив на екосистему перевищує загальну кількість викидів шкідливих речовин транспортом.

Топ-5 порад, як залишатися екосвідомими на масштабних подіях, від Іванки
  1. Брати із собою свою чашку. Це модно-стильно-молодіжно. Вона класно виглядає на фото. Використовувати одноразовий стаканчик уже моветон: за пости чи сторіз із ним можна отримати більше негативних коментарів, ніж лайків.
  2. Відмовлятися від пластикових трубочок. Є проста формула, як замовляти напій: «Мені воду/апероль/каву у свою чашку і без трубочки».
  3. Обирати ту їжу, яка подається у розкладному посуді кукурудзяному або паперовому. Так ми створюємо попит і підтримуємо тих продавців, хто дбає не лише про власний прибуток.
  4. Викидати своє сміття у спеціальний контейнер. Якщо його немає, поставити питання про його відсутність організаторам. Важливо завжди пам’ятати, що, голосуючи гаманцем за будь-яке рішення, ми висловлюємо свою згоду чи незгоду. Так ми створюємо попит і змушуємо виробників підлаштовуватись під запит споживачів. Це правильна практика.
  5. Відриватися на повну і бути щасливими. Картатися докорами сумління замість того, щоб радіти життю, неекологічно по відношенню до себе.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: