Меню & пошук

Саббатікал: кому й навіщо потрібна довготривала відпустка

Саббатікал: кому й навіщо потрібна довготривала відпустка

[ads-pc-2]

Кожна людина має право не лише на роботу, але й на відпочинок. Для перезавантаження існують вихідні, свята й відпустки, які гарантовані Конституцією України. Декому може бути недостатньо кількох днів або тижнів відпочинку, тому у світі вже більше 100 років практикують саббатікал. 

Саббатікал, від слова «субота» на івриті, – це довготривала відпустка, під час якої людина може повноцінно відпочити й набратися сил. Про те, кому й навіщо потрібен саббатікал ми розібралися разом з психологом Андрієм Козінчуком. Щоби зрозуміти, як взяти довготривалу відпустку в Україні, і що під час неї робити, ми поговорили з людиною, яка випробувала саббатікал на власному досвіді.


Що таке саббатікал

Саббатікал – це оплачувана або частково оплачувана відпустка тривалістю від кількох місяців до року. Така відпустка може тривати й більше року залежно від потреби людини й умов роботодавця. Саббатікал не є звільненням, адже за співробітником гарантовано зберігають місце роботи. 

Слово «саббатікал» походить з івриту від слова «шабат»,  що перекладається як субота. У Біблії субота – це сьомий день створення світу й час для відпочинку. Саббатікал базується на ще одній біблійній ідеї – шміта. Українського відповідника слова «шміта» не існує, а на івриті воно означає сьомий рік сільськогосподарського циклу, під час якого будь-яка робота на землі заборонена. За юдейською традицією у рік перерви можна виконувати роботи, які дозволять землі залишитися придатною й надалі, проте на ній нічого не можна вирощувати.

Саббатікал – час на ґрунтовний відпочинок, який можна назвати довготривалою відпусткою. Сучасне розуміння довготривалої відпустки з’явилося в 19 столітті. На той час саббатікал отримували професори університетів, наприклад у Гарварді, після шести років роботи в установі. Тогочасний саббатікал тривав рік й означав творчу відпустку для викладачів.

via GIPHY

Зараз саббатікал – це тривала відсутність людини на її місці роботи для досягнення певної мети. Прикладом мети може бути написання книги, проведення дослідження, здійснення великої подорожі, просто довготривалий відпочинок тощо.

Деякі відомі компанії пропонують один або кілька місяців відпусток своїм працівникам. Наприклад, Adobe дає чотири додаткові тижні відпустки тим, хто працює у компанії принаймні п’ять років. Менші компанії пропонують неоплачуваний саббатікал для людей, які хочуть зробити перерву в кар’єрі.


Кому потрібна довготривала відпустка? 

Люди часто прагнуть до більш гнучких умов роботи, а компанії створюють такі умови. Звичний ще 20 років тому робочий графік «5 днів на тиждень, 8 годин на день» уже не є актуальним для багатьох. Часто гнучкі умови роботи насправді означають, що працювати доведеться у вихідний або допізна в будні.

Покоління 20- й 30-літніх не вміють відпочивати та навіть у відпустці думають, що відбувається на роботі, і переживають, бо бояться пропустити щось важливе. Людям, які протягом року або кількох років не відпочивали, необхідне перезавантаження задля уникнення серйозних проблем із психічним здоров’ям.

via GIPHY

Довготривала перерва точно піде на користь усім, хто працює в «гнучкому режимі» й не бере собі час на відпочинок. У таких випадках саббатікал допоможе справді відпочити й включитися в роботу з новими силами.

Психолог Андрій Козінчук розповідає про випадок з його практики, коли людина не була у відпустці три роки. Вона багато подорожувала, але зовсім не відпочивала, адже всі її поїздки були робочими. Це призвело до того, що її було важко впізнати через втому й психологічний стан. Вона довго відмовлялася поїхати в саббатікал, та все ж зробила це. 

Вона взяла двадцятиденну відпустку й поїхала на Шрі-Ланку, а зрештою подовжила саббатікал ще на кілька тижнів. Після повернення з відпочинку людина не просто повернулася до роботи з новими силами, але й зробила найбільш успішний проєкт за свою кар’єру.

via GIPHY

За словами Андрія Козінчука, довготривала відпустка потрібна людям, що помічають у себе симптоми емоційного вигорання. Вигорання – це емоційне виснаження. Розвитку цього стану сприяє, зокрема, робота в одноманітному або напруженому ритмі, а також робота з емоційним навантаженням. До емоційного вигорання призводить і трудоголізм, і постійна включеність у роботу. 

Особливо схильні до вигорання всі ті, хто працює безпосередньо з людьми, наприклад: лікарі, вчителі, менеджери. Тим, хто переживає емоційне вигорання, варто не просто поїхати у відпустку, але взяти повноцінний саббатікал, щоб абсолютно відключитися від усіх робочих справ.

Саббатікал, можливо, потрібен тим, хто не хоче емоційно вигоріти на роботі й точно необхідний усім, хто вже вигоріли. 

via GIPHY

Тижнева відпустка не допоможе повністю виснаженим людям – тим, у кого немає енергії навіть на буденні справи. У виснаженої людини часто починаються психосоматичні прояви: проблеми зі здоров’ям або фізичним самопочуттям. Серед таких проблем може бути тимчасова втрата зору без зрозумілої причини або розлади травлення, причину яких не може виявити навіть лікар. 

Тим, кому нічого не приносить задоволення, тижнева відпустка може лише зашкодити. Під час неї людина ще глибше зануриться у свої проблеми, а вихід з них не знайде . За повної відсутності ентузіазму, проблем зі здоров’ям і фізичного виснаження саббатікал є просто необхідним.


На власному досвіді

Андрій Марущак

Менеджер з експедицій Української академії лідерства

Практика довготривалої відпустки не популярна серед мешканців України, проте деякі люди вже встигли випробувати її на собі. Тим, як саббатікал впливає на життя, з нами поділився Андрій Марущак:

«На час початку моєї довготривалої відпустки я вже два роки працював ментором в Українській академії лідерства (УАЛ). Ментор – це наставник, людина, яка 24/7 працює з групою студентів. Робота ментора поєднує в собі ролі тренера, коуча й друга для студентів.

Я з Києва, проте за ці два роки встиг попрацювати в Харкові й Полтаві. Я розумів, що хочу залишитися частиною організації. На кінець навчального року я вже мав пропозицію щодо роботи на новій посаді в національному офісі, проте знав, що мені потрібно ґрунтовно відпочити.

Як ментор, я не мав повноцінної відпустки й часу для себе, тому вирішив надолужити це й узяв перерву. За два роки у мене накопичилося багато справ, які я хотів зробити: подорожувати, відвідати друзів за кордоном і провести час з близькими. Очевидно, що одного тижня не вистачило би на все це, тож рішенням стала відпустка на два місяці.

Для мене це був час не лише, щоб помандрувати, але й вийти зі свого звичного середовища. За два місяці я встиг для себе підбити підсумки того, що вже зробив, отримати новий досвід і натхнення, щоб з новими силами працювати далі.

У відпустку я поїхав один, бо просто хотів побути на самоті. Я відвідав місця в Україні, у яких не був раніше. Наприклад, того року я вперше побував на Кінбурнській косі. Після мандрівок Україною я відвідав своїх родичів і подався у велику закордонну поїздку.

Я здійснив свою мрію: велосипедом подорожував Румунією, Словаччиною й Польщею. Окрім цього, я відвідав свого друга в Іспанії й дорогою заїхав у Португалію. Зробив усе те, що довгий час відкладав. Протягом усіх цих поїздок я багато рефлексував, намагався осмислити свій попередній досвід і думав про майбутнє. 

У відпустці я зміг справді відпочити не лише тілом, але й душею. Я радий, що мав таку нагоду зупинитися, вийти з постійного потоку справ і зосередитися на своїх бажаннях. Увесь цей досвід допоміг мені поліпшити стан нервової системи й з новими силами повернутися на роботу.

Постійна робота з людьми виснажує, тому необхідно було шукати ресурси, які допомогли мені відновитися. Для себе я зрозумів: якщо хочеш мати більше сил, потрібно інколи виходити зі своєї звичної рутини в пошуках чогось нового».


Кому саббатікал не допоможе?

Андрій Козінчук

психолог

Довготривала відпустка може поліпшити психологічний стан людини, проте вона підходить не всім. Саббатікал має стати усвідомленим рішенням людини, яке матиме певну мету: відпочинок, поліпшення психологічного або фізичного здоров’я. Якщо людина не визнає необхідність довготривалої відпустки, то вона стане лише марною тратою часу.

Саббатікал – це не просто відсутність людини на роботі, але й зміна в її ставленні до роботи й відпочинку в принципі. Людям, які не розуміють, для чого потрібен саббатікал, такий відпочинок не допоможе. Якщо людина збирається взяти роботу в довготривалу відпустку, то для неї саббатікал не стане перезавантаженням.

via GIPHY


Правила успішного саббатікалу 

Перед тим, як взяти довготривалу відпустку, до неї потрібно підготуватися, щоб отримати від цього досвіду найбільшу користь. Ось поради тим, хто хоче провести успішний саббатікал.

  1. Саббатікал має бути довгим. Така відпустка триває щонайменше один місяць, а краще – довше.
  2. Під час саббатікалу потрібно змінити середовище перебування. Щоб провести довготривалу відпустку з максимальною користю для психічного здоров’я варто змінити принаймні інформаційний простір, а за можливості – клімат, мовне середовище, харчування тощо.
  3. Під час саббатікалу не має бути жодної роботи. Звісно, ніхто не забороняє користуватись інтернетом, проте нехай він служить лише для відпочинку.
  4. У саббатікал потрібно їхати одному \ одній. Для повного перезавантаження радимо залишити родину, друзів і коханих удома та повністю поринути в задоволення власних потреб.
  5. На час саббатікалу варто завести щоденник. З його допомогою людина може оцінити власні досягнення й зрозуміти, чи довготривала відпустка допомагає досягти тих цілей, що людина перед собою поставила.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: