Меню & пошук

«Звичка думати»: українці та росіяни спільно вчитимуться мислити критично

«Звичка думати»: українці та росіяни спільно вчитимуться мислити критично

[ads-pc-2]

хата-майстерня в Косові, одна з семіарських локацій

У школі нас навчали вдягати протигази й розпізнавати отруйні речовини. Але не показали, як вдягати маску критичного мислення перед пропагандою. Програма неформальної освіти для молоді «Звичка думати / Привычка думать» – саме про тверезе мислення й медійну грамотність в інформаційну еру, а також діалог в умовах, коли здається, що він неможливий.

Ідея програми «Звичка думати / Привычка думать»

Задум програми народився у кількох людей, які працюють у сфері неформальної освіти, членів української організації «Інша освіта» та організації «Інтерра» з російського Сибіру. Тарас з Рівного, Єлена з Красноярська, Реваз із Донецька та Єлена з Томська придумали програму неформальної освіти для молоді з України та Росії на дніпровському березі в Черкасах. Координатори програми давно були знайомі між собою, і для них «Звичка думати / Привычка думать» – це також і особиста історія.

тарас

Співкоординатор програми Тарас Грицюк, Україна:

«З Росією пов’язана історія моєї родини. На Уралі похована моя прабабця. В якійсь мірі це і моя країна також. І мені не байдужа її доля. Я закоханий у природу Росії. Мені пощастило бувати на Кавказі, в Центральній Росії, в Сибіру, Саянах, на Уралі, Алтаї, Байкалі. Я багато спілкувався зі звичайними людьми, коли мандрував. І з усіма знаходив спільну мову».

 

бобровська

Співкоординаторка програми Єлена Бобровская, Росія:

«Ниточки моїх зв’язків з друзями та колегами з України не переривалися, не зважаючи на жодні трагічні події. Тому мені здається, що я можу бути тією, хто допоможе й іншим створити такі контакти. Я маю глибоку особисту потребу вплинути на ситуацію, що склалася, а не сидіти осторонь, склавши руки».

 

В чому суть програми?

Програма «Звичка думати» є українсько-російською. Це означає, що перший етап – квітневі локальні семінари – відбудуться в Томську і Красноярську для учасників з Росії та в Чернігові і селі Бабин в Карпатах – для учасників з України. Після цього молоді люди дистанційно досліджуватимуть інформаційний простір і формуватимуть ідею інструменту з розвитку критичного мислення. Організатори кажуть, що це може бути й фотовиставка, і документальний фільм, і арт-інтервенція, і серія публічних лекцій, – на що тільки вистачить ідей та сміливості учасників. І вже з проектом такого інструменту вони приїдуть на третій етап – міжнародну майстерню до Краматорська. Цей інструмент і стане практичним результатом програми. Організатори не фінансують проекти, проте надаватимуть менторську підтримку і допомогу в зборі коштів на їх втілення через краудфандинг.

Проте, «Звичка думати» прагне й глибшого рівня впливу. Саме в Краматорську відбудеться діалог між учасниками з Росії та України. І місто обране не випадково.

По-перше, це місто «на межі», яке зазнало подій, які безпосередньо пов’язані з інформаційною війною. Краматорськ знає, що таке й справжні воєнні дії. Саме в ландшафті цього індустріального міста, що у 2014 році на кілька місяців було захоплене бойовиками, говоритимуть про Донбас, війну, стосунки між народами та всередині одного народу.

Можливість діалогу

Українці часто думають, що навички критичного мислення потрібні саме росіянам як жертвам пропаганди державних російських ЗМІ. Проте, розуміння, що не кожен допис у соціальних мережах є правдивим, та усвідомлення, коли тобою маніпулюють, не зашкодить і учасникам з України. Та й взагалі – критичне мислення є запорукою успішного майбутнього людства, як твердили експерти форуму в Давосі: саме цю навичку назвали однією з найбільш затребуваних у майбутньому.

Тема війни на Донбасі та окупації Криму не є темою проекту. Утім, організатори планують наближатися до неї з особистої перспективи кожного з учасників. Звісно, тих, які будуть готові про це говорити.

«Ми не маємо морального права вдавати, що таких тем немає чи що вони є табу для обговорення між учасниками. Програма може стати майданчиком для спілкування про ситуацію всередині наших країн. Тому що крізь стіни пропаганди складно роздивитися, що насправді відбувається сусідній країні. Як там живуть люди? Про що думають?»

Тарас Грицюк

Тому дискутуватимуть на різні теми. Організатори вірять, що по обидва боки кордону молодь цікавить, чим живуть її ровесники в іншій країні. Одне з мотто програми – будувати мости між людьми. Організатори свідомі того, як це непросто, тому додають: «Якщо ми не можемо зараз збудувати міст, то чи не встановити поки що принаймні опори?»

Набір на програму триває до 15 березня, зголошення можна подавати онлайн:

https://docs.google.com/forms/d/1NDTriOIBfGYVh5F9HY10M-rMG_akv7k3qQYlokLEnHY/viewform?c=0&w=1&usp=send_form

Програму реалізує в Україні громадська організація «Інша Освіта» у партнерстві зі Спілкою MitOst e.V. (Берлін) та Красноярською регіональною громадською організацією «Интерра» за дружньої фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини та Фонду Роберта Боша в рамках проекту «Діалог заради змін».

Автор: Світлана Ославська

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

0 Коментарів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: