Меню & пошук

Не тільки море та Гауді: Коли приїздити до Барселони?

Не тільки море та Гауді: Коли приїздити до Барселони?

Навіщо їхати в Барселону взимку


[ads-pc-2]

Більшість туристів планує подорож до Барселони на літні місяці, але Барселона – це не тільки пляжі й архітектура Гауді, але й багато традиційних фестивалів і міських свят, які не завжди згадують у путівниках. Розповідаємо про головні фестивалі Барсенони та навіщо їхати в місто взимку.


На великому міському святі зазвичай можна побачити три типові барселонські розваги: виступи кательєрс, танок гігантів та коррефоки.

Людські вежі «кастельс» 

Традиція, відома у її сучасному варіанті від початку XVIII сторіччя, хоча щось віддалено схоже можна було побачити на релігійних святах навіть кілька сторіч тому. Люди, які будують вежі, каталонською називаються кастельєрс, у місті є близько десятка таких організацій, вони регулярно тренуються й змагаються між собою, намагаючись побудувати найскладнішу та найбільшу вежу. Такі клуби діють на некомерційній основі, об’єднуючи людей різного віку. Для дітей, які беруть участь у виставах, обов’язковий захисний шолом. 

Традиційний костюм кастельєрс складається з сорочки з емблемою клубу та широкого поясу, що має і практичне значення: за нього легше зачепитися, а ще він захищає спину від надмірного навантаження.

Гіганти та бестії

Величезні карнавальні фігури, відомі ще від початку XV сторіччя. Зазвичай гіганти зображують або типових міських персонажів (наприклад, продавця фруктів або рибалку), або відомих історичних особистостей. Гігантів створюють із пап’є-маше, деревини, тканини та картону. Коли гігант танцює, ним керує людина, яка «одягає» на себе фігуру. Танок гігантів супроводжується народною музикою.  

Гіганти виходять з будівлі мерії Барселони

Поруч з гігантами танцюють міфічні або реальні тварини, пов’язані з історією та міфологією міста.

Коррефок

Коррефок – це святкова вогняна хода з піротехнікою. Майстри коррефоків (іноді їх називають діаболос – дияволи) так само об’єднуються в клуби та групи, як і кастельєрс. Кожен клуб має свою емблему, кольори та назву.  Вогняну ходу супроводжують групи музик з барабанами. 

Вогняна хода під час фестивалю Ла Мерсе на вулиці Via Laietana

Свята та міські фестивалі тривають протягом року, не тільки влітку. Ось найцікавіші з них.

День Трьох Королів

Коли: у ніч з 5-го на 6-те січня

Три Королі (або Три Королі-Маги) прибувають в ніч з 5 на 6 січня й привозять дітям подарунки. Королі – переосмислені образи біблійних волхвів, у іспанській традиції їх також звуть Мельхіор, Каспар і Балтазар, хоча на їхньому біблійному походженні вже не наголошують. Свято поєднує середньовічні карнавальні традиції та сучасність й більше не має релігійного значення. У деяких родинах діти залишають на ніч ласощі для Королів та воду для їхніх верблюдів, щоб зранку отримати від них подарунки.  

Увечері 5 січня в центрі міста починається масштабна карнавальна хода, що триває кілька годин. На платформах чи пішки проходять танцюристи, одягнені в тематичні костюми. В оточенні помічників прибувають самі Королі, вітаючи дітей та батьків. Серед акторів є й королівська пошта: за традицією діти пишуть листа Королям, перераховуючи у листі свої бажання. Ті, хто поводився добре, вранці отримають подарунки. А ті, хто протягом року бешкетував та не слухався, – отримають… вугілля! 

Солодощі, що зовні виглядають як шматочки вугілля, продаються в багатьох магазинах. Ще одна типова страва – спеціальний торт на честь королів (roscón de Reyes), у таких торт ховають маленьку порцелянову іграшку й квасолину. Якщо у вашому шматочку торта трапиться іграшка, в наступному році вам пощастить, а якщо квасолина – саме ви маєте заплатити за торт, але це скоріше жартівлива традиція, ніж реальна (хоча порцелянові фігурки й квасолини насправді можна знайти в традиційних ласощах). 

На фестиваль Королів краще приходити зазделегідь, щоб зайняти місце. Батьки часто приносять невеличкі розсувні драбини-стрем’янки, щоб дітям було видно, що відбувається. 

Ще одна непогана мотивація обрати для приїзду початок січня – розпродажі, що стартують відразу після свята Трьох Королів (приблизно з 7 січня), коли подарунки вже куплено й подаровано, а магазини розпродають товар перед весняним сезоном. Знижки можуть сягати 70%.


Карнавал

Коли: кінець лютого – початок березня

Дати карнавалу трохи змінюються в залежності від року й прив’язані до церковного календаря. Історія зимового карнавалу сягає епохи Римської імперії. За часів Середньовіччя давні римські та язичницькі традиції перемішалися з християнськими: час Карнавалу – це час перед Великим постом, час свободи, сатири та веселощів перед тривалим періодом утримання та помірності. Зимовий карнавал в Барселоні можна порівняти з української Масляною. 

Символ карнавалу – костюми та маски, під час карнавальної ходи навіть звичайні барселонці нерідко приходять у костюмах. Тим, хто не підготувався, волонтери безкоштовно видають маски з кольорового паперу.

Перша задокументована згадка про святкування карнавалу в Барселоні датується  1333 роком. Карнавал було згадано у наказі, що забороняв кидатися апельсинами під час веселощів та регламентував використання масок. За часів диктатури Франко карнавали в Барселоні не влаштовували, але від 1980 року це традиційне свято було відновлено.

Король карнавалу співає на площі Jaume I

Зазвичай святкування тривають протягом тижня й починаються урочистою ходою, коли прибуває Король Карнавалу та Посли, що символізують сім смертних гріхів. Протягом карнавального тижня можна відвідати фестивалі вуличної їжі, побачити народні танці та співи або поспостерігати, як будують «вежі з людей» (кастельєрс).


Сан Жорді

Коли: 23 квітня

Свято Сан Жорді – каталонський день Святого Валентина. За традицією, під час цього свята дарують троянди та книжки, які у цей день активно продають на вулицях міста. Святого Жорді – місцева версія історії Святого Георгія. Сан Жорді врятував принцесу від дракона, але загинув під час бою, а з його крові виросла червона троянда. 

Зазвичай на честь свята також проводяться численні заходи, наприклад, народні танці. А мерія влаштовує день відкритих дверей: будівлю мерії почали зводити ще у ХІІІ сторіччі, і зараз готична архітектура поєднується в її інтер’єрах із сучасними кабінетами. 


Фестиваль квітів у Жироні

Коли: у травні

Жирона – невелике середньовічне місто, з Барселони туди можна доїхати потягом приблизно за годину. Щороку на початку травня центр міста декорують квітами. Традиція виникла не так давно: близько 60 років тому, коли було організовано виставку квітів. З часом ця виставка ставала все більш масштабною – і зараз у травні можна насолодитися кількома десятками квіткових декорацій і композицій по всьому місті. 

Найбільш вражають величезні сходи біля головного собору Жирони, повністю заповнені квітами. 

До речі, багато сцен з 6-го сезону «Гри Престолів» знімали саме тут. Подорож на фестиваль квітів можна поєднати з пошуками місць з серіалу або з відвідинами музею кінематографії, який у Жироні дуже цікавий.


Фестивалі районів

Коли: у серпні

Раз на рік різні райони Барселони влаштовують власні свята: вулиці декорують, встановлюють намети з їжею та напоями, а ввечері – концерти й вогняну ходу. Є два райони, де такі святкування проводяться наймаштабніше: райони Сантс і Грасія. Вулиці прикрашають мешканці власноруч. Наприкінці проводиться голосування, і найкраще декорована вулиця отримує нагороду.

Декорації можуть бути нейтральними (наприклад, старовинна бібліотека), пов’язаними з сучасною культурою (Гаррі Поттером чи Грою Престолів) або й з актуальними проблемами суспільства (забруднення океану пластиком).

Фестиваль району триває близько тижня, знайти розклад та дати можна за запитами Festa Major de Gràcia та Festa Major de Sants.


Фестиваль La Merce

Коли: 20-24 вересня

Наймасштабніше щорічне свято, що включає як типові народні забави з відлунням середньовічної карнавальної культури, так і сучасні мистецькі заходи. Під час Ла Мерсе зазвичай проводять парад гігантів, колективи кастельєрс будують традиційні каталонські “вежі з людей”. Влаштовують щоденні вуличні концерти усіх стилів музики та фестиваль вуличних театрів. 

Вогняна хода під час свята Ла Мерсе

Вперше святкування La Merce відбулися в 1871 року, в середньому фестиваль відвідує 2 мільйони людей.

Завершується фестиваль найбільшою за рік вогняною ходою, яка триває кілька годин й заради якої перекривають одну з головних вулиць міста. 

На честь свята безліч музеїв організовує дні відкритих дверей.

Фото: Олена Гапак

 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: