Меню & пошук

Сам собі господар: переваги й недоліки роботи на фрілансі

Сам собі господар: переваги й недоліки роботи на фрілансі

Праця в умовах свободи чи невизначеності?


[ads-pc-2]

Фріланс в Україні вже цього року може стати офіційною формою зайнятості. Такі зміни передбачає новий законопроєкт «Про працю», який покладе початок реформи трудового законодавства. Для фрілансерів існуватиме окремий вид трудового договору – договір з нефіксованим робочим часом. За ним працівник буде виконувати роботу тоді, коли роботодавець її надає, але не матиме гарантій, що роботу надаватимуть постійно. Працівник може підписати скільки завгодно таких договорів з різними роботодавцями й виконувати багато робіт. Фактично, це умови, за якими й працюють нині більшість фрілансерів. 

Регулювати цю сферу стало необхідно, бо ринок фрілансу нині розвивається досить стрімко. За дослідженнями баз резюме від hh.ua і GRC, кількість людей, що шукають роботу на фрілансі, зросла на 120%, починаючи з 2016-ого року. Водночас навколо фрілансу досі побутує багато міфів. Чи справді фрілансери мусять працювати цілодобово? Чи можна розбагатіти, будучи самозайнятим? Про реальні переваги й недоліки роботи на фрілансі розповідає кар’єрна консультантка Уляна Ходорівська, яка нині й сама перейшла на фріланс після офісної роботи.


Для кого згодиться фріланс?

Передусім для тих, у кого цінність часу для себе й можливість працювати у своєму темпі зі своїм графіком вища, ніж цінність стабільності. Фріланс згодиться для людей, які хочуть самі управляти своїм часом, яким складно працювати в конвенційний робочий час (з дев’ятої до шостої). Також це годиться для людей, яким хочеться свободи, які самі хочуть управляти проєктами, з якими вони працюють, обирати, з ким працювати. Для них фріланс буде перевагою. 

Якщо ж стабільність для вас дуже важлива, ви побоюєтеся непостійних замовлень і прибутків, то фріланс буде не дуже хорошим варіантом. Це не означає, що фріланс завжди саме такий невизначений, він також може бути стабільним, але такий результат потребує часу й напрацювань. 

Отже, фріланс підійде не усім, адже має свої переваги й недоліки. 

via GIPHY


Над чим працювати, вирішуєш ти

Ви самі вирішуєте, які замовлення брати. Якщо здається, що з якимось конкретним видом роботи буде складно й нецікаво, ви цілком можете відмовитися. Також можна самостійно обрати об’єм послуг. Якщо, наприклад, я, як кар’єрний консультант, не люблю профорієнтаційні тести й не хочу з ними працювати, то працюю іншими методиками – коучинговими та консалтинговими. Я вільна вибрати такі методики, які мені подобаються. Так само я вільна обирати такі канали промо, які мені піходять, можу обрати ті характеристики себе, які вважаю найбільш доречними для промоції; сама можу формувати свій робочий простір. Людина в наймах не має такої можливості або обмежена в ній. Вона повинна робити те, що записане в її посадових обов’язках. Фрілансер же в будь-який момент може спробувати нову діяльність, відмовитися від неї, згодом спробувати ще раз, але в іншому вигляді. Це все йому дозволено.

Фрілансер сам розширює свої ринки. Можна працювати на Україну, а можна – на країни ближнього зарубіжжя чи вийти на Upwork і почати працювати на закордон. Звичайно, це потребуватиме хорошого знання англійської та якогось часу на розкрутку, але дозволить вийти на досить пристойний рівень заробітку.

via GIPHY

АЛЕ треба вміти працювати в умовах невизначеності. Розуміти, що потік замовлень буде не завжди однаковим. Не відомо, чи прийдуть до вас клієнти. З практики – вони приходять дуже нерівномірно: то багато, і графік дуже завантажений, то майже нікого. У такій роботі є сезонність, і її потрібно буде вивчати. Наприклад, у моїй сфері стає менше замовлень, коли починається період навчання, усі ведуть дітей до школи й мають менше часу на інші справи.  Натомість у період свят роботи дуже багато. У людей вихідні й з’явився час подумати про себе. У всіх сферах сезонність своя, це треба враховувати. 

Хочу зазначити, що в наймах теж є певна невизначеність, але вона більш віддалена від працівника. Значну частину проблем бере на себе роботодавець. Більшість людей ідуть на фріланс заради свободи, щоб утекти від обмежень наймів. Але ці обмеження, з іншого боку, є й підтримкою. Як земне тяжіння, яке заважає злетіти, але допомагає ходити. Тому робота в наймах, хоч і обмежує, але водночас відгорожує від деяких робочих проблем. 

via GIPHY


Вільний графік

Ви самі обираєте час, у який можете працювати. Не обов’язково витрачати на роботу саме відрізок з дев’ятої до шостої. Якщо у вас періоди продуктивності дещо інші, можна орієнтуватися на них. 

АЛЕ підхід до фрілансу вимагає неабиякої внутрішньої організованості. По-перше, треба вміти організувати свій робочий час. Коли ви працюєте вдома, ця атмосфера може дещо розслабляти. Тому, якщо ви вирішили, що сядете працювати, наприклад, о десятій, то так і маєте зробити. По-друге, необхідно організувати свій відпочинок. Якщо ви вирішили, що закінчите о восьмій, то так і мусите зробити. І закінчувати роботу треба по-справжньому: вимкнути ноутбук, не відповідати клієнтам ні на дзвінки, ні на повідомлення, не дороблювати ніяких завдань. Тільки в такому разі можна буде відпочити. Це вимагає чималої самоорганізації. Інакше ти або не зможеш сісти за роботу, або не закінчиш. Так можна швидко вигоріти. Якщо ніхто не нормує ваш робочий день, треба навчитися «вимикатися» самому. Інакше це перетвориться в цілодобову роботу. 

via GIPHY


Можливість добре заробити

Є стереотип, що фрілансер – це людина, яка мало заробляє, але це далеко не так. Звісно, фрілансеру потрібно докласти певних зусиль, щоб заробляти добре, але це можливо. Є багато прикладів, коли людина, перейшовши на фріланс, почала заробляти більше, ніж вона заробляла в офісі, навіть у міжнародній компанії, навіть у сфері ІТ. Зрозуміло, що статки виростають не одразу, потрібно вчитися працювати з новими викликами, організовувати свій простір, постійно вдосконалюватися. 

АЛЕ зарплатня не стабільна. Вона залежить від того, скільки ви працювали. Тому треба вчитися менеджерити свої фінанси інакше, ніж під час наймів, коли щомісяця ви отримуєте більш-менш однакову суму у визначений час. Часто фрілансер не знає, коли йому заплатять, та й узагалі не завжди може бути впевненим, що оплата буде. Це означає, що потрібно самостійно дбати про свою фінансову безпеку. Якщо людина йде на фріланс, бере замовлення, рано чи пізно вона стикається з тим, що їй не заплатили. Вона втратила в грошах і починає думати, як себе захистити (якщо, звісно, після цього вона хоче залишитися на фрілансі, а не вирішує повернутися в найми). Тоді фрілансер починає думати про передоплату, договори з клієнтами, перевірку клієнтів. Доведеться взяти на себе те, що раніше брав ваш роботодавець: зареєструвати ФОП, подумати про податки, дізнатися, як їх платити, коли, з ким консультуватися. 

via GIPHY


Відпустка, коли заманеться

Фрілансер має відпрошуватися у відпустку в найсуворішого роботодавця – у самого себе. Але з самим собою все-таки можна домовитися. Це може бути простіше, ніж з іншою людиною, з якою у вас конфлікт інтересів. 

АЛЕ обов’язкової відпустки, як такої, у вас нема. Водночас ви завжди повинні бути «в ресурсі». Тому треба вміти відпочивати. Як тільки ви не «в ресурсі», до вас перестають іти замовники. Варто по-справжньому втомитися, замовлення мов десь зникають: вони переносяться, відкладаються, клієнт «губиться». Якось усе не складається і від цього стає дуже тривожно. Треба вміти тримати себе «у ресурсі», справлятися з тривожністю, організовувати роботу й відпочинок.

via GIPHY


Дозована комунікація

Для когось відсутність офісної метушні буде перевагою. Деякі люди, інтроверти, дуже виснажені необхідністю спілкуватися в офісі. Тому їм комфортно буде працювати вдома, у тиші й спокої вони будуть більш продуктивні. 

АЛЕ якщо людина працює з дому, їй може бракувати звичайного робочого спілкування. Проблема не тільки в тому, що немає, з ким вийти на каву. Коли ви стикаєтеся з якимись складними робочими питаннями, то не маєте, у кого запитати поради. Коли є колеги, можна порадитися з ними. А на фрілансі необхідно самостійно ухвалювати всі рішення. Тому я дуже рекомендую мати професійне коло спілкування поза основним місцем роботи. Якусь спільноту, до якої можна звернутися по пораду, з якою можна й відпочити, й отримати підтримку, коли у вас складний період. Професійних груп багато у фейсбуці, є окремі сайти, де сидять професіонали, тому можна завести знайомства там. Не залежно від того, чи залишитеся ви на фрілансі, чи повернетеся в найми, у вас завжди буде додаткове джерело професійної інформації. Це важливо й для людей, що працюють в офісі, адже інколи такого спілкування теж бракує. Наприклад, якщо на фірмі один юрист чи маркетолог, їм теж самотньо, немає, з ким обговорити професійні проблеми. А професійна самотність – це один з факторів, що призводить до вигоряння.

via GIPHY


Як безпечно перейти на фріланс?

Якщо ви розглядаєте перехід на фріланс, краще не звільнятися одразу. Виділіть кілька годин на тиждень і спробуйте щось робити поза завданнями від керівництва. Подивіться, як ідуть замовлення, як вам краще шукати клієнтів. Усе це в безпечних умовах, плавно й поступово. Перевірте, як ви впораєтеся з відпочинком. Знайдіть джерела, через які до вас приходитимуть клієнти. Той же upwork чи freelance.net, чи соціальні мережі, чи знайомства.

via GIPHY

Може, вам краще зробити свій сайт чи сторінку й через неї шукати клієнтів? Важливо, щоб це відбувалося в безпечному режимі. Переходити з офісу у фріланс одним стрибком досить страшно, якщо у вас немає «подушки безпеки». Ви обов’язково стикнетеся з тими задачами, яких ви не очікували. Добре, аби у вас був час і ресурси, щоб їх вирішувати. 

 

 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: