Меню & пошук

Кава, банани, вино: 14 продуктів, які можуть зникнути через зміни клімату

Кава, банани, вино: 14 продуктів, які можуть зникнути через зміни клімату

Як кліматична криза змінить твій раціон


[ads-pc-2]

Нищівні пожежі в Каліфорнії, Амазонії й Австралії, потужні циклони в Індії й Бангладеші, повені в Аргентині, Уругваї й Бразилії, що змусили більше десяти тисяч людей покинути свої домівки; страшні засухи, урагани та шторми − це лише видимі наслідки кліматичних змін і діяльності людини, які ми бачимо просто зараз.

Існують й інші, менш помітні зміни, які проявлять себе з часом. Наприклад, як це вплине на їжу, яку ми їмо? Зібрали список з більш ніж десяти звичних для нас продуктів харчування, яким загрожує зникнення в результаті кліматичних змін.


Какао

Какао переважно вирощують у субекваторіальних країнах, які страждають від нестабільної температури, посухи й пожеж, унаслідок чого території для вирощування какао стрімко скорочуються, і водночас падає й врожайність. Зокрема йдеться про низинні райони.


Соєві культури

Соя давно перестала бути лише джерелом білку й асоціюватися із замінником м’яса в різного типу рослинних дієтах. Соя використовується для виробництва біопалива. Матеріали на основі сої набирають популярність у будівельній галузі, наприклад, під час виробництва бетонних виробів. Соєва олія використовується у виробництві тонерів для лазерних принтерів. 

З соєвих смол виробляють скловолокно, міцне й досить легке для виробництва комплектуючих сільськогосподарської техніки, автомобілів і катерів. З продукту під назвою «соапсток», отриманого з відходів переробки соєвого масла, роблять захисне покриття для доріг, що допомагає контролювати рівень пилу.

Якщо найближчим часом не зменшити кількість викидів парникових газів, урожай соєвих культур може скоротитися на 40%. 


Вчені з Потсдамського інституту досліджень впливу на клімат розробили комп’ютерне моделювання того, як культури реагують на підвищення температури. Вони встановили, що навіть невеликі підвищення температури можуть призвести до значних втрат урожаю. За словами Бернхарда Шаубергера, який керував дослідженням, дієвим засобом адаптації може стати збільшення зрошення. Таким способом фермери зможуть компенсувати втрати.


Пшениця, кукурудза, рис

Пшениця, кукурудза й рис також знаходяться в зоні ризику. Зміна клімату, постійні коливання температури й непередбачувані погодні умови, виснаження природних ресурсів і застій врожаю зернових можуть призвезти до того, що землі для вирощування стануть непридатними. Третина сільськогосподарських угідь уже деградує, а частка води в сільському господарстві дедалі падає. 

Різке скорочення врожаю серйозно вплине на ціни в усьому світі (споживачі з низьким рівнем доходу зіткнуться зі стрімким зростанням цін на продукти), спричиняючи дефіцит і залежність від імпорту в найбідніших країнах. 


Вино

Град, весняні заморозки, повені й лісові пожежі змушують фермерів пристосовуватися до нових умов. Уже зараз через підвищення температури вміст алкоголю у винах збільшився з 12% у 70-их роках до 14% сьогодні, хоча ця кількість варіюється від регіону до регіону. 

Виноград на півдні Франції став дозрівати в середньому на два тижні раніше, ніж тридцять років тому. Урожай тепер містить більше цукру, а що вищий вміст цукру, то вища міцність напою.

Головні виноробні райони стають усе менш придатними для вирощування преміум-сортів винограду. Тоскана в Італії, Бордо й Рона у Франції, долина Напа в Каліфорнії та прибережні райони Чилі, що виробляють високоякісні вина, незабаром можуть припинити своє існування. Водночас вибудовується цікава тенденція до вирощування гібридних сортів, розведених спеціально для більш прохолодних умов. Англія, яка була історично непридатною для виробництва вина, отримала можливість приєднатися до глобального винного світу. До неї долучилися Бельгія, Данія, Норвегія, Швеція, північ Німеччини, а також канадські провінції Онтаріо й Британська Колумбія.

Ще одна цікава тенденція − засадження виноградників на висоті, що колись вважалося неможливим. Ґрунти, особливо на схилах, зазвичай, бідніші, вода дефіцитна, а несподівані погодні явища, такі як морози й град, є загрозою. Та як виявилося, проблема полягає не стільки в тому, як зробити так, щоб виноград дозрів, а як запобігти перезріванню. Це змусило багатьох виробників переорієнтувати своє мислення. Familia Torres, світовий виробник вина, що базується в регіоні Каталонія в Іспанії, посадили виноградники на висоті від 900 до 1200 метрів у передгір’ї Піренеїв. Виноградники в регіонах Сальта й Худжуй на півночі Аргентини знаходяться на висоті від 1524 до 3350 метрів і є найвищими виноградниками у світі!


Полуниця й цитрусові

Фермери з Флориди, головні постачальники полуниці в США, уже відчули кліматичні зміни. Кілька років тому спекотна погода затримала цвітіння, унаслідок чого перший врожай полуниці був аж у грудні. У дослідженнях провідних американських університетів, включаючи Берклі, Прінстон і Рутгерс, було встановлено, що південні штати зазнають найсильніших втрат, оскільки їхній клімат стане ще гарячішим. Ще однією причиною стане збільшення кількості бур’янів, комах й інших шкідників і хвороб, пов’язаних із температурою.

Тепліший клімат також ускладнить вирощування цитрусових. За словами Фреда Гміттера, професора генетики Citrus Research and Education Center, міграція цитрусових гаїв з Півдня до Північної Флориди може суттєво змінити цитрусову галузь.


Урожай плодових дерев

Через тривалі весняні заморозки, що змінюють раннє потепління, 80% плодових дерев гине. Так сталося й у 2017 році в Україні, коли було втрачено майже весь урожай фруктів, зокрема яблук і груш.


Кісточкові плоди 

Занадто холодна погода може бути настільки ж згубною для кісточкових дерев. У 2012 році вишнева промисловість штату Мічиган втратила 90% урожаю після пізніх заморозків. Саме цей регіон щорічно виробляє приблизно 75% вишневого врожаю. Туди щоліта приїжджають тисячі фанатів вишневих джемів і пирогів, аби відвідати Національний фестиваль у Траверс-Сіті.

Фермери намагалися використовувати вентилятори, щоб тепле повітря циркулювало навколо плодових дерев, але це не допомогло. Переробники були змушені закрити експлуатаційні лінії, а виробники імпортували вишні з Польщі, щоб задовольнити потреби. Аналогічна ситуація трапилася в 2002 році.


Кава

Кава в окремих регіонах може зникнути впродовж шістдесяти років. Оцінки впливу кліматичних змін уже зараз указують на можливість значного зменшення території, придатної для вирощування кавових зерен. Зокрема очікується скорочення територій у Латинській Америці на 73-88%.

Ще один важливий аспект, що впливає на вирощування кави − це активність запилювачів. Бджоли підвищують врожайність і якість кавових бобів, але нестабільна погода й відсутність лісів неподалік можуть порушити їхню здатність запилювати кавові плантації.


Нут

Нут − друга за важливістю зернобобова культура у світі. Щороку вирощується більше 11 мільйонів тонн нуту. Тривала відсутність опадів і високі температури вже скоротили виробництво на 40-50% за останній час.


Арахіс

Для вирощування арахісу потрібен дуже стабільний клімат. Недостатня зволоженість ґрунту може зупинити процес проростання насіння, а засуха й високі температури − знищити пагони. З іншого боку, надмірна волога може призвести до низки захворювань, зокрема до появи токсичної цвілі, небезпечної для людини.

Арахіс переважно вирощують у південних штатах: Вірджинія, Північна й Південна Кароліна, Джорджія, Алабама, Флорида, Оклахома, Техас і Нью-Мексико. Улітку 2011 року посуха вразила кілька штатів, знищивши майже весь врожай. За повідомленням U.S. Drought Monitor, з травня по жовтень умови в частині штатів були дуже складними. 

Учені USDA і Національної лабораторії досліджень арахісу розпочали дослідження генетичного матеріалу рослин арахісу для виявлення сортів, які найкраще справлятимуться зі спекою й посухою. Вони зробили висновок, що посадка більш твердих сортів арахісу й належна обробка ґрунту можуть допомогти виробникам пристосуватися до більш теплого та сухого клімату.


Банани

Банан − ще один продукт, що знаходиться під загрозою. Дослідження Дена Беббера та його колег з Університету Ексетера припускає, що через підвищення температури річні показники врожайності згодом почнуть падати, а ближче до 2050 року втрати сягнуть 0,19-0,59 т/га.

За словами Беббера, деякі великі постачальники знаходяться під серйозною загрозою, особливо в Латинській Америці. А нещодавно створена модель оптимальних умов для виробництва бананів, заснована на базах даних 27-и країн світу, виявила ідеальну середню температуру для врожаю. Вона становить 26,7°C. Звісно, найкращий рівень залежатиме від локальних умов.

 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: