Меню & пошук

Сенцов нагороджений премією «За свободу думки» імені Сахарова. Її вручили його сестрі

Сенцов нагороджений премією «За свободу думки» імені Сахарова. Її вручили його сестрі

Сестра політв’язня зачитала також лист від Олега Сенцова.


[ads-pc-2]

Європарламент нагародив українського політв’язня Олега Сенцова премією «За свободу думки» імені Сахарова. Про те, що премія дістанеться Олегові, було відомо раніше, а 12 грудня відбулося її вручення.

Премію вручили двоюрідній сестрі Олега, Наталі Каплан, оскільки сам Сенцов не зміг приїхати на вручення. Вона виступила з промовою та зачитала лист від Олега Сенцова, адресований Європарламенту, повідомляє «Громадське»:

«Шановні пані та панове! Я не можу бути присутнім у цій залі, але ви можете почути мої слова, навіть якщо їх вимовить хтось інший. Слово — це головний інструмент людини, а часто його єдиний, особливо коли у нього відібрали все інше. Словом можна вилікувати, а можна покалічити, можна врятувати, а можна вбити, скомандувати «Вогонь!».

Є люди, чиї слова можуть багато. Є люди, наділені владою і можливостями, але вони використовують силу своїх слів по-різному. Можна закликати змиритися і здатися, а можна навпаки, закликати чинити опір і боротися, навіть коли немає шансів вижити, а є шанс лише загинути. Та не так важливо скільки ти прожив, важливо як. Не важливо коли ти помреш, важливіше як і за що.

Можна до 18 років бути простою селянкою, а потім своїми словами підняти на опір цілу країну, прийняти приниження і мученицьку смерть, а потім залишитися жити вічно в історії під ім’ям Жанна. А можна до глибокої старості прожити сите життя кривавого правителя, невтомно промовляючи потік брехливих слів, якими нібито захоплюватиметься твій народ, і тобі навіть подаватимуть руки світові лідери, не бажаючи з тобою сваритися, але після смерті твоє ім’я буде прокляте, і слово «Бокасса» стане загальним, і не воно одне.

Сучасність часто не справедлива, історія справедлива завжди — з часом все завжди встає на свої місця і називається своїми іменами. І хтось падає вниз, на купу сміття, під прокляття звільненого народу, разом з уламками пам’ятників самому собі, а хтось, кого раніше переслідували і майже всі зневажали, навпаки, після смерті посідає гідне місце в світовій історії, і його ім’ям починають називати вулиці, кораблі, премії.

Наприклад, як Андрій Сахаров – це людина, на яку варто рівнятися, і ставати навіть десь трохи поруч із ним — це занадто велика честь для мене: він дуже високо підняв планку освіченості й таланту, інтелігентності та вихованості, гідності і гуманізму. Але я сподіваюся, що я ще зможу, встигну щось зробити для того, щоб відчути, що я заслужив цю винагороду. Дякую», – написав Олег Сенцов.

Премію імені Сахарова Європарламент заснував у 1988 році. Її вручають особам та організаціям, які займаються захистом прав людини та основних свобод. Розмір премії становить 50 тисяч євро.

Українського режисера Олега Сенцова та активіста Олександра Кольченка затримали в Криму 10 травня 2014 року. Їх звинуватили в підготовці терактів, засудивши Кольченка до 10, а Сенцова — до 20 років позбавлення волі.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: