Фейкові новини можуть викликати фейкові спогади – науковці
Фейкові новини можуть викликати фейкові спогади – науковці
Люди навіть «прикрашають» фейкові новини власними вигаданими деталями
[ads-pc-2]
Науковці Каліфорнійського університету під час масштабного дослідження виявили: фейкові новини можуть формувати вигадані спогади. Більше того, окремі люди можуть «домальовувати» в уяві деталі, яких не було, формуючи для себе та своїх близьких нову дійсність. Про це йдеться в публікації Association for Psychological Science.
Дослідження за участі 3 140 респондентів проводилося напередодні референдуму в Ірландії щодо легалізації абортів 2018 року. Учасникам дали прочитати шість новинних репортажів, два з них виявилися вигаданими. В одному прихильників абортів підтримували, в іншому – ні.
Після кожного матеріалу учасників запитували, чи чули вони про подію, описану в сюжеті. Якщо відповідь була «так», науковці уточнювали, чи мають респонденти про це конкретні спогади. Потім учасникам дослідження повідомили, що частина новин виявилися фейковими й запропонували самостійно визначити, які саме це були матеріали.
Після цього респонденти склали тест на знання новин та подій, пов’язаних з ними. Частина опитаних не просто пам’ятали фальшиві новини, але й «згадували» деталі про вигадані історії. При цьому учасники акцентували увагу на критиці й фейках з протилежного табору.
«Це демонструє легкість, із якою ми можемо насадити цілком сфабриковані спогади виборцям. При цьому вони віритимуть у них, навіть знаючи, що ті були сфабрикованими», – коментує очільник дослідження Джилліан Мерфі.
Науковці припускають: викривлення дійсності також активно використовуватимуть сторони під час президентських виборів у США 2020 року.
«Під час сильних емоційних переживань виборці можуть «запам’ятати» фейкову новину. Особливо якщо вона пов’язана зі «скандалом» довкола кандидата. Навіть якщо чогось не було, для частини виборців фальшива подія вже «трапилася», – пояснює Мерфі.
Наразі науковці досліджуватимуть вплив фальшивих спогадів, пов’язаних із референдумом щодо Brexit та руху #MeToo.