В активному пошуку: як дейтинг-додатки впливають на стосунки і психічне здоров’я
В активному пошуку: як дейтинг-додатки впливають на стосунки і психічне здоров’я
Чим це корисно і шкідливо
[ads-pc-2]
Більше третини шлюбів у наш час починаються зі спілкування онлайн, дейтинг-додатками користується більше 70% студентів, а 80% аудиторії Tinder − мілленіали. Разом з психологом і психотерапевтом розповідаємо, чому Tinder став для нас найкомфортнішим способом для знайомств та як постійні свайпи вправо і вліво впливають на нас і наші стосунки.
Настя Осадча
Лікарка-психологиня, психотерапевтка, експертка з людської сексуальності
Що нам дали дейтингові сервіси
Якщо заглибитися, то шлюб за коханням − це відносно нове явище. Раніше в більшості випадків стосунки будувалися за розрахунком, це був спосіб виживання і розвитку. В якомусь сенсі можливість обирати партнерів за певними критеріями, яку ми маємо сьогодні, це регрес до архаїчного устрою, коли ми орієнтуємося на соціальні фактори при виборі партнера − наприклад, коли шукаємо чоловіка айтішника або жінку, яка цікавиться подорожами та кінематографом. Одна з головних причин того, чому це стало популярним − у нас підвищився темп життя. І щоб піти на побачення, нам треба розуміти, заради чого ми йдемо на нього.
Уже на старті можна багато чого дізнатися про людину, якщо до аккаунту в Tinder підв’язаний аккаунт в Instagram або Facebook. Можна просто зайти на сторінку і побачити, чи співпадають ваші цінності та життєві орієнтири − це можливість потрапити в ціль.
Наприклад, у мене є клієнтка, яка користується дейтинг-сервісами, бо каже, що не має часу на романтику та непроговорені цілі стосунках. Вона чітко розуміє, що на даному етапі життя їй потрібен секс, і задає фокус пошуку на цю опцію. Це багато в чому спрощує життя тим, хто живе в шаленому темпі і хоче швидше задовольнити якусь потребу − у спілкуванні, в дотиках, в сексі.
Як дейтингові додатки змінюють спілкування
Дейтингові сервіси дають нам урізану комунікацію, в них втрачається момент невербального спілкування: дотики, погляди, запахи − тобто зі спілкування випадає романтична фаза. При зустрічі це може бути реалізовано, але через дейтингові додатки видозмінюється сценарій стосунків. На зрілу людину, яка має досвід побудови стосунків офлайн і сформований алгоритм, де є платонічна, романтична і еротична фази, це не вплине, скоріше за все. Але якщо мова йде про молоду людину, яка ще не знає, як це дивитися одне на одного, ловити погляди, вперше торкнутися і відчути, як пробиває струмом від гормонів і збудження, то у такої людини можуть бути нюанси з психосексуальним розвитком.
Підійти і познайомитися на вулиці тепер складніше, з’являється момент тривоги через відмову. А якщо людина є в Tinder, значить він або вона вже апріорі зголосилися на те, щоб зреагувати на ініціативу.
Активне спілкування онлайн призвело до того, що багатьом з нас легше заводити знайомства онлайн, а спілкуватися з одними і тими самими людьми простіше у переписці, ніж під час зустрічі чи телефоном. У переписці співрозмовник може здатися дуже цікавим і класним, а під час зустрічі враження може бути зовсім іншим. У живому спілкуванні може з’являтися занадто багато емоцій, через які не вистачати слів, а можливості взяти паузу, випити кави і придумати красиву відповідь не буде.
Підійти і познайомитися на вулиці чи в барі тепер складніше з кількох причин. Тут з’являється момент тривоги через відмову, а якщо людина є в Tinder, значить він або вона вже апріорі зголосилися на те, щоб зреагувати на ініціативу. З іншого боку, додатки для знайомств можуть стати одним з небагатьох способів заводити стосунки в час, коли просте знайомство в барі може бути розцінене як домагання. Така проблема більше помітна в Західній Європі та Америці.
Як Tinder впливає на психосексуальний розвиток
Якщо дуже умовно розділити людей на дві категорії: тих, у кого в житті з’явилися смартфони, і ті, хто виріс зі смартфонами, то на них додатки для побачень будуть впливати по-різному. Люди, які більшу частину життя (особливо важливий підлітковий період) прожити без смартфонів, поступово переживали етапи розвитку сексуальності. І коли людина зі сформованою сексуальністю йде в додаток, то цінність стосунків для неї лишається такою самою, якою була раніше. Це не значить, що така людина не захоче мати одноразовий секс, просто вона з більшою долею вірогідності буде підходити до цього усвідомлено.
Але якщо мова йде про молоду людину епохи смартфонів та масового споживання, то й споживацьке ставлення може переходити у стосунки. Хоча це ще не говорить про те, що ці люди будуватимуть стосунки лише за принципом «розважився і кинув».
Поки що ми нічим не можемо замінити дотик і запах − один з головних гачків у стосунках − а це не може транслювати жоден додаток.
Мені здається, що в якийсь момент ми приситимося усіма цими дейтинг-додатками і знову захочемо знайомитися офлайн. Поки що ми нічим не можемо замінити дотик і запах − один з головних гачків у стосунках − а це не може транслювати жоден додаток. Як приклад, достатньо згадати початок соціальних мереж, коли всі говорити про те, що ми туди заліземо і забудемо про реальне спілкування. Так, ми зараз багато чого робимо в соцмережах, але все одно спілкуємося офлайн. Також зараз зростає відсоток молодих людей, які відмовляються від соцмереж. Вони або взагалі не реєструються, або заводять аккаунти лише з професійною метою, не використовуючи їх для особистого спілкування. Будь-які нові явища змушують нас заглиблюватися, але потім ставлення до них змінюється, як маятник.
Зараз навіть є технології, які дозволяють займатися сексом на відстані, але це лише фізика, а де вся ця хімія? Емоційні переживання, пов’язані з сексом не можуть бути сформовані через технології.
Як дейтингові сервіси змінюють сприйняття себе
Маючи профіль в Tinder, я не сильно замислювалася, скільки разів мене змахнули праворуч або ліворуч. Але якщо мова йде про підлітків (за новою класифікацією це люди до 21 року), у яких ще не до кінця сформоване відчуття самоцінності, дейтингові додатки можуть впливати на їх самооцінку, викликаючи роздуми про те, чому метчів 10, а не 100. Але так само і в реальному житті, підлітків буде хвилювати, що про них подумають інші.
Колись мені стало цікаво подивитися на людей через чоловічий Tinder свого друга. Я була в захваті від того, наскільки всі дівчата неймовірно красиві. На це він відповів мені: «Ти ж розумієш, що це фільтри?».
Ще один важливий момент − те, як ми показуємо і сприймаємо себе. Колись мені стало цікаво подивитися на людей через чоловічий Tinder свого друга. Я була в захваті від того, наскільки всі дівчата неймовірно красиві. На це він відповів мені: «Ти ж розумієш, що це фільтри?». Це ускладнює вибір, бо тут є момент обману. Звісно, під час романтичного періоду стосунків ми також показуємо одне одному лише найкращі сторони, та й романи у листах існували ще давним-давно, і в листуванні можна було також показувати себе лише з найкращого боку.
Але наші фотографії з фільтрами можуть впливати не тільки на очікування людей щодо нашої зовнішності, а й на сприйняття себе. Коли ми постійно дивимося на себе через фільтри, ми починаємо сприймати себе не такими, якими є насправді. А коли ми дивимося потім на себе в реальності, можемо не сприймати себе. Люди, які сформували ставлення до себе і свого тіла без фільтрів і додатків, не так відчуватимуть вплив технологій, що покращують зовнішність. Але якщо це молоді люди, які виросли, сприймаючи себе в основному через фільтри, у них може бути викривлене сприйняття себе та інших людей.
Чим корисний і небезпечний секстинг
Для психологічно та сексуально сформованих людей надсилання партнерам еротичних фотографії чи повідомлень може бути корисним. Якщо партнер або партнерка діляться одне з одним фотографіями еротичного характеру протягом робочого дня в очікуванні зустрічі, вони можуть підігрівати інтерес одне до одного. У довготривалих стосунках, де потрібно працювати над сексуальним життям, це може урізноманітнити його і додати гостроти, адже навіть найкрасивіша жінка або чоловік з часом набридають, а секстинг може допомогти.
Але це має відбуватися за спільною згодою. Якщо вас просять надіслати фото якоїсь частини тіла, яку ви не готові фотографувати, ви не повинні цього робити. А примушування до цього чи маніпуляції на цьому − порушення особистих кордонів.
Якщо ж ми говоримо про секстинг щодо підлітків, то це поза законом.
До того ж, у час, коли витоки даних стали вже не параноєю, а реальністю, треба чесно відповісти собі на запитання: «Чи готовий/готова я до того, що мої еротичні фотографії або переписки побачать не тільки ті, кому вони призначалися?» Якщо людина розуміє, що не зможе цього пережити, це буде занадто великий удар по її репутації та величезний сором, який може призвести до суїцидальних настроїв, то краще взагалі не входити у цю гру.