Меню & пошук

Правила життя Павла Дурова

Правила життя Павла Дурова

Павло Дуров

Поки Марк Цукерберг радує росіян своєю мандрівкою до їх країни, засновник ВКонтакті, Павло Дуров, розповідає про власні принципи, якими керується в житті та бізнесі. Можливо вони не надто адаптовані до думки масового суспільства, але зерна істини у них можна знайти, і на цілу жменю.


Ми ніколи не копіювали, не застосовуючи мозок. Логотип «ВКонтакте» я набрав шрифтом Tahoma за три хвилини. Правила? Ви повинні бути трохи сірими, але впізнаваними; не повинні викликати яскраві негативні емоції. Синій, білий, сірий кольори нікого не дратують.

Ноу-хау Цукерберга – реальні імена. А так він узяв Classmates і заточив під потреби свого університету. Хто дійсно великий – так це Джек Дорсі, який два рази поспіль придумував проривні речі: Twitter і Square.

Інтернет перевизначає правила гри для людства. Хтось пристосовується до нового, а хтось намагається повернути минуле. Деякі правовласники чекають від «ВКонтакте» вирішення всіх своїх проблем або закликають державу до репресій. Це позиція розбещеного работоргівця, а не представника бізнес-еліти епохи цифрової революції.

Моя майнова частка приблизно така, як у засновників Google. Але для мене завжди незрівнянно важливіше зберігати контроль над проектом. Це має принципове значення. А список тих, хто стає багатшим завдяки розвитку «ВКонтакте», хвилює менше.

Я не проти підрахунку моїх грошей – таємниць немає. Просто це нецікаво. Заробляння будь-якої суми грошей не є чимось складним, грошей в принципі не існує.

Важливо не приймати на роботу і рішуче звільняти всіх, хто викликає якісь сумніви. При оцінці ефективності технологічної компанії я вірю в окремих людей набагато більше, ніж у систему, яка їх організовує.

Більшість людей в себе не вірить – в компромісі з людиною, яка не вірить в себе, ні ви, ні він не отримуєте вигоди. Головне – не логіка, а сила внутрішнього переконання.

Нікотин і алкоголь – одні з найбільш небезпечних наркотиків. Я заборонив рекламу сигарет і випивки на «ВКонтакте». Любов – теж наркотик. Тому я не закохуюсь.

Сучасні держави – прямі спадкоємці феодалів. Вони стягують податок, закликають в дружину, вершать суд, контролюють пересування. Взамін держави дають ілюзію стабільності – мовляв, усе під контролем, турбота про старих, здоров’я, освіта, армія, суд. На ділі 90% зусиль сучасних держав йде на вирішення проблем, які вони самі і створюють.

Мені не подобається вузька спеціалізація. Мені подобаються люди епохи Відродження.

Рецепт успіху засобів комунікації – зробити так, щоб люди прийшли, зацікавилися інформацією і стали створювати інформацію. Якийсь час треба розпалювати цей вогонь – а потім він горить сам.

Стів Джобс вчився і декомпільовував Sony, розбираючи Walkman’и і обмацуючи їх поліграфію. Якби суспільство повоєнної Японії чи Америки 80-х ставилось до запозичень так, як сьогодні ставимося ми, могло б просто нічого не вирости.

У школі я завжди спеціально відстоював точку зору, що суперечила і класу, і вчителю. Я вважав, що Достоєвський жахливий письменник, і доводив, чому жахливий. Захищав купців у «Вишневому саду». Казав, що за поетизацію ліні «Обломова» треба виключити з програми. Штольц повинен бути описаний краще, а історія Обломова – нав’язування негативного стереотипу.

Наше покоління надто охоче з’їдає нав’язані стереотипи, поширювані в тому числі фінансової журналістикою. З їхньої точки зору, продаж Darberry Groupon – це успіх, гідний поваги і наслідування. А на мій погляд, це фіаско і капітуляція. Як якщо б ми продалися Facebook.

Мені допомогла стаття Пола Грема «Want to start a startup» – я прочитав її в кінці 2005-го або початку 2006-го року. Здавалося б, я скоро забув цей текст, але став дещо іншою людиною. Працювати у великій компанії після неї хотілося ще менше, а стереотипи оточуючих перестали хвилювати остаточно.

Я намагаюся не прив’язуватися до місць і речей – наприклад, живу на зйомній квартирі недалеко від штабу, де можуть залишитися переночувати розробники. Важливо знати, що ти насправді нічим не володієш, і бути готовим втратити те, що в тебе нібито є.

via H&F

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

4 коментарі

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: