Меню & пошук

Освіта на паузі: історія українця, що взяв річну перерву під час навчання в Канаді

Освіта на паузі: історія українця, що взяв річну перерву під час навчання в Канаді

Про складнощі навчання в Канаді, рішення взяти паузу та інші ментальні особливості.


[ads-pc-2]

Українець Андрій Богомазов з Києва два з половиною роки провчився в Університеті Ватерлоо у Канаді, де вивчав комп’ютерні науки. Inspired поспілкувався з Андрієм, розпитав його про систему навчання та життя в Канаді, а також про рішення зробити паузу в навчанні.


Як з’явилася ідея, система підготовки та вступу

Я не фанат університетів в цілому, точно розумів, що в Україні не вступатиму. Тому вибирав щось на Заході: США виявилися дуже дорогими, тому вибір звузився до Канади – хорошого співвідношення ціни та якості. Можна сказати, що це більше була ініціатива батьків, але мені вона також сподобалася. Чітко хотів на спеціальність «комп’ютерні науки».

Ще до вступу 4 роки займався програмуванням . В Україні намагався робити якісь проекти, але безуспішно. Одна з головних цілей, які ставив перед собою – законектитися з людьми в Канаді, які роблять стартапи та працюють в бізнесі. Вибирав між Університетом Ватерлоо та Університетом ім. Вільфреда Лорьє. Побачив, що в Університеті Ватерлоо є стартап-тусівка, можна просувати ідеї, тому захотів туди.

Хорошого знання англійської мови у мене не було. Не зміг скласти IELTS на необхідні «7» балів, набирав лише «6,5», хоча складав декілька разів. Тож оскільки я не проходив за балами, треба було пройти курс англійської мови на місці. Курси проходили 48 людей – 47 китайців та 1 українець, я.

Щоб вступити треба було не тільки пройти курси, але й мати хороший шкільний атестат: більше 10 балів з кожного предмету. Ще один важливий компонент – мотиваційний лист, в якому треба вказати, чому саме ти повинен там навчатися, як доповниш ком’юніті, які твої хобі та інше.

Для вступу на «комп’ютерні науки», потрібно було скласти текст IELTS. Оскільки я його не склав, вступив на «математику» і планував перевестися. Чи існує квота для іноземних студентів? Так, але це стосується в основному азіатів, їх там дуже багато.


Які складнощі в навчанні, перші враження від університету

Вступаючи, думав, що буде досить легко, матиму достатньо вільного часу: все-таки я ж проходив програмування і таке інше. У результаті, я був розмазаний. Рівень університету дуже високий, складність дуже серйозна. Потрібно як розуміти, так і застосовувати знання.

Вступаючи, думав, що буде досить легко. У результат, був розмазаний.

Дуже багато людей «дропають», тобто вилітають з університету після першого семестру. Я ходив займатися йогою в корпус навпроти гуртожитку, тому бачив, як звільнялися кімнати після стартової сесії.

В Університеті Ватерлоо недостатньо просто копіювати шаблонні речі, це не працює. За семестр у тебе є п’ять предметів. Аби їх закривати, недостатньо вчитися в робочі дні. Потрібно розбиратися також на вихідних, підтягувати хвости. Важко балансувати, треба жертвувати або хобі, або вільним часом, або навчанням.

Університетська команда з футболу (Андрій – крайній справа в нижньому ряду)

Не належу до тих, хто вміє класно вчитися. Був нижче середнього рівня, і це мене розчаровувало. Але впродовж першого року повинен був тримати планку не нижче 60% успішності, щоб перейти на «комп’ютерні науки». Щоб просто закрити предмет, треба набрати 50%.

Провалив три предмети – до побачення. Вартість одного предмету – 2,5 тисяч доларів.

Жодних перескладань нема, якщо фейлиш якийсь предмет – його потрібно брати заново. Провалив три предмети – до побачення. Вартість одного предмету – 2,5 тисяч доларів.


Як влаштований процес навчання

Уся успішність за предмет розділяється на три показники: іспит посеред семестру, фінальний іспит та виконання домашніх завдань. 50% з усього йде на фінальний іспит наприкінці семестру, тому до нього треба бути максимально готовим.

Як проходять іспити? Велика аудиторія, стоять стільці. Ще перед іспитом в електронному форматі тобі надсилають номер твого стільця, куди потрібно прийти і сісти. Усе контролюється, під час іспиту ходять перевірки.

Екзаменаційний кабінет

Усі домашні завдання також в письмовому вигляді: зробив, сфотографував через сканер і надіслав через сайт університету. Є окремі люди, яким платять чисто за перевірку домашніх завдань. Ти пишеш, а вони ставлять бали, пишуть тобі коментарі, виводять загальну шкалу балів. Усе в електронному форматі.

На лекціях іноді додають інтерактиву. Один з кейсів: була гра на телефоні, професор ставить запитання, а ти одразу в цій програмі відзначаєш правильну відповідь. Вибираєш, конкуруєш з іншими – народ кайфував, усілякі різні питання були, смішні навіть. Так намагалися розважити трохи.


Про побут, канадців та хобі

Університет вчить таймменджменту, без нього не вижити. Але найскладніше – продуктивно вчитися.

В Університеті Ватерлоо треба дуже сильно замислюватися над пріоритетами: навіщо ти тут, навіщо тобі це все треба. Університет вчить таймменджменту, без нього не вижити. Але найскладніше – продуктивно вчитися. Мені було важко казати «ні» різним спокусам.

У п’ятницю старався гуляти. Місцеві гулянки, от вони схожі на фільм «Проект Х»: про студентську вечірку, яка вийшла з-під контролю. Але ходити туди часто не виходило через завантаженість. Здебільшого комунікував з іноземними студентами: з Бангладешу, Індії, ОАЕ. З канадцями було складніше: з ними можна було гуляти, але не більше. Вони не підпускають до себе близько, хоча є добрими і з повагою ставляться до всіх.

До того ж, мене не всі могли зрозуміти: я для них занадто швидко говорив. Носіям мови було смішно, серед знайомих були також англійці, то вони мене тролили. Перекинутися парою фраз ще можна було, але законектитися на особистому рівні – ні.

Перший рік навчання я жив в гуртожитку, наступні півтора роки – знімав квартиру. Ціна на квартиру приблизно 650-700 канадських доларів (600 доларів) за місяць. Це хороша квартира. Можна знайти і за 350-400 канадських доларів, але вона буде гіршою.


Про роботу в Канаді і рішення «відпочити»

Провчився два роки, а потім вирішив взяти перерву на рік. Почав п’ятий семестр, але зрозумів, що буду кидати. Завалив за той семестр два предмети і взяв перерву на рік. Таку перерву ти можеш брати багато разів: рік відпочив, провчився семестр, і знову перерва. Таким чином розтягуєш задоволення.

Склалося враження, що цей університет є конвеєром розумних людей.

Чому припинив? Складно, треба постійно себе змушувати. Їхав сюди робити бізнес і стартапи, але перестав бачити в цьому сенс, навчаючись в університеті. Коли повна завантаженість, ні про що інше думати не можеш. Склалося враження, що цей університет є конвеєром розумних людей, які в майбутньому будуть дуже продуктивними і робитимуть круті речі за гроші. Це мені не дуже сподобалося.

Вирішив взяти рік перерви, аби зробити щось своє. Зараз працюю, хочу робити бізнес, повернувся в Україну, бо тут навіть більше можливостей. У Канаді важче робити бізнес: там великі витрати, до того ж багато монополій.

Працював перед вступом, ті два місяці, коли були курси. Потім вже на локальний стартап, ще певний час. Працював на посаді розробника. Ще пізніше мене порекомендували на стартап з Сан-Франциско, але працював вже з України. Так легше: менше витрачаєш.


Про час, проведений в Канаді

Не шкодую, що поїхав. Також не шкодую, що зараз зробив паузу. Університет дав багато корисних речей. Найважливіше, що я отримав — курс «критичного мислення». Уміти аналізувати інформацію, це безцінна штука в наш час.

Я зрозумів, чого не хочу. Також зрозумів, що там не дуже можна розвиватися в плані комунікації, спілкування з людьми. Розраховано, щоб ти сам сидів і працював. Тобто ти стаєш інтровертом, спілкування з людьми не особливо можна було прокачати. Але англійську я підтягнув, і це круто.

Ще думаю, чи повертатися. Моя пауза закінчується в кінці 2018 року, я поки не вирішив, чи повертатися. Не впевнений, що готовий ще стільки вчитися.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: