Меню & пошук

Одяг майбутнього: Історія українки, яка створює екологічний одяг на 3D-принтері

Одяг майбутнього: Історія українки, яка створює екологічний одяг на 3D-принтері

Надрукувати спідницю за 6 годин


[ads-pc-2]

Українка Юлія Давій створила лабораторію 3D-принтингу і технологій для індустрії одягу в США і запустила власний бренд Julia Daviy, що випускає інноваційний одяг, надрукований на 3D-принтерах. Для Inspired Юлія розповідає, чому її метод 3D-принтингу одягу − один з найекологічніших шляхів створення речей, скільки часу займає створення одягу і скільки це коштує, а також пояснює, чому за цією технологією − майбутнє fashion-індустрії.


Навіщо друкувати одяг на 3D-принтері?

 

Переглянути цей допис в Instagram

 

Допис, поширений Julia Daviy 3D Printed Clothes (@julia3daviy)

Юлія Давій, засновниця бренду Julia Daviy

До 3D-принтингу одягу я прийшла через пошук шляхів виготовлення максимально екологічного й етичного одягу. Також я хотіла працювати з технологією, що дозволить інкорпоровувати сенсори і датчики, аби створювати розумний одяг.

Я багато років пропрацювала в індустрії екологічно чистих технологій та мала багато ідей щодо одягу, яких не зустрічала на ринку. Також я була захоплена ідеєю розумного одягу. Хотіла не лише втілювати екологічно чисті технології і технологічний одяг, але й одягатися екологічно. Але в той час, у 2009-2010 роках, коли я вперше всерйоз замислилась над одягом нового покоління, це було майже неможливо. Пізніше, у 2014 році, коли я стала матір’ю, я хотіла не лише займатись екологічними технологіями, а й жити та одягатись із користю для здоров’я і довкілля. Одягу, який би виготовлявся відповідно до етичних та екологічних стандартів, було дуже мало. Я знаходила такі речі у Великій Британії та Німеччині, замовляла звідти, але найчастіше в цих речах дизайн приносили в жертву. Фокус був на тканині, а дизайн страждав.

Тоді я вирішила сама виготовляти одяг, який би відповідав найвищим екологічним стандартам. Спочатку запустила марку Wildz, що використовувала сертифіковані екологічні тканини та спеціальний екологічний спосіб нанесення принтів. Це був важкий проект зі складною логістикою і дорогими матеріалами, проте нам вдалося його реалізувати. Тоді я зрозуміла, що красивий одяг з екологічних тканин цілком можливий. Утім, навіть замінивши тканини та покращивши підходи до фарбування, ми не отримуємо справді сталого одягу. Адже значний негативний вплив на людей, довкілля і тварин відбувається на кожному етапі від виробництва сировини і тканин до відшиву та постачання. Так я прийшла до висновку, що нам потрібні не екологічні тканини, а органічне виробництво.

3D-принтинг дозволяє звести до мінімуму відходи, ліквідувати економіку масштабу і робити локалізоване виробництво.

Технології виробництва одягу майже не змінювалися з моменту винайдення автоматизованого ткацького станка. Тоді почалася індустріальна революція, але у XXI столітті fashion-індустрія є найбільш консервативною і відсталою порівняно з іншими галузями. Mass fashion вбиває планету і людей це потребує колосальних енергетичних і ресурсних витрат. Індустрія виробництва одягу є четвертим за величиною забруднювачем довкілля, що впливає на зміну клімату.

Тому я почала шукати технології й тестувати різні види матеріалів. Я помітила, що теоретично 3D-принтинг дозволяє звести до мінімуму відходи, ліквідувати економіку масштабу і робити локалізоване виробництво. Це дуже важливо, бо, наприклад, на американському ринку лише 2% одягу місцевого виробництва.


Як виготовити одяг на 3D-принтинтері?

Спочатку я була не впевнена, чи спрацює ця ідея, проте почала займатися 3D-принтингом. Я одразу занурилася в цю сферу і взяла спеціалізацію із 3D-принтингу в Університеті Іллінойсу, паралельно довгий час вивчала інновації і дизайн-мислення.

Понад два роки спроб, експериментів, постійного навчання і безперервної роботи допомогли прийти до результату це можливість друку еластичних речей без виробництва тканини. Зараз ми не можемо замінити бавовну 3D-друком, але можемо замінити шкіру. До нас 3D-принтинг одягу асоціювався з друком твердих пластикових речей, які в найкращому випадку можна одягнути на фотосесію. Але зараз наша концепція в тому, щоб друкувати одяг, який дійсно можна носити.

Зараз ми не можемо замінити бавовну 3D-друком, але можемо замінити шкіру.

Для цього не підходить будь-який 3D-принтер, тому ми розробили власний. Підхід, відповідно до якого ми можемо взяти маленькі 3D-принтери, надрукувати на них маленькі шматочки, а потім зібрати річ, нівелює загальну ідею 3D-принтингу. Такий метод має дуже багато обмежень, він не дає можливості друкувати еластичні матеріали. Тому ми взяли найбільшу машину, яку тільки могли знайти, внесли до неї купу змін і врешті зробили свій 3D-принтер.

Наша лабораторія 3D-принтингу одягу розташована в Маямі. Вона є не тільки першою у США, а й першою такою у світі. Зараз у нас вісім 3D-принтерів.

 

Переглянути цей допис в Instagram

 

Допис, поширений Julia Daviy 3D Printed Clothes (@julia3daviy)

Можливо, згодом ми будемо виробляти одяг не лише під нашою маркою. Зараз ми спілкуємося з великими брендами, які зацікавились використанням нашої технології.


Скільки триває друк одягу?

Зараз ми на проміжному етапі розвитку цієї технології. Якщо для колекції, яку ми презентували на Нью-Йоркському тижні моди восени 2018 року, деякі речі я друкувала 200 годин, то зараз ми можемо надрукувати, наприклад, спідницю за 6 годин на двох принтерах одночасно. Скорочувати час друку можна також використовуючи кілька принтерів за раз.

Якщо для колекції 2018 року деякі речі я друкувала 200 годин, то зараз ми можемо надрукувати спідницю за 6 годин.

Я вважаю, що друк повністю готової речі це майбутнє 3D-принтингу. Зараз ми друкуємо річ із кількох частин, а потім збираємо її та пришиваємо підкладку. Звісно, нам би хотілося просто натиснути на кнопку та отримати готову річ, проте навіть на цьому етапі виготовлення одягу на 3D-принтері за всіма показниками є серйозним проривом.

На нашому виробництві працює чотири людини. Я задіяна на всіх етапах, але в таких процесах, як збір готового виробу чи пришивання підкладки, не беру участь, бо є люди, які набагато краще з цим справляються. Мої функції це 3D-моделювання і 3D-принтинг. Також моїм повноцінним партнером є мій чоловік, який має потужні інженерні знання і здібності. У цьому проекті він є технічним директором. З нами працюють швеї, які доводять річ до фінального стану. Це люди, які працювали для Chanel та Balenciaga, тому якість нашого одягу максимально висока.


Скільки це коштує?

Треба розуміти, що, як і будь-яка нова високотехнологічна річ, на першому етапі такий одяг буде належати до lux-сегмента.

Нещодавно ми запустили програму, що дозволяє кожній людині на нашому сайті відчути себе дизайнером і кастомізувати для себе спідницю в цифровому форматі. Цю спідницю ми можемо надрукувати і доставити протягом 10 днів у будь-яку частину світу. Це коштує від $780. А середня ціна речі $1000.

Ми усвідомлюємо, що це люкс, тому дотримуємося всіх стандартів. Ми не хочемо, аби ці речі просто висіли в гардеробі, а створюємо їх такими, щоб вони могли поєднуватися з базовими речами. Цей одяг може стати елементом коктейлю, стрітстайлу та офісного стилю.

Чим більше ця технологія буде розповсюджуватися і розвиватися, тим дешевшою вона ставатиме.


З яких матеріалів можна друкувати одяг?

3D-принтинг − це технологія, а матеріал для друку може бути будь-який. Зараз лінійка матеріалів невелика, але ситуація змінюється, бо в галузь приходить все більше «мізків».

Я вважаю, що друк повністю готової речі − це майбутнє 3D-принтингу. Зараз ми друкуємо річ із кількох частин, а потім збираємо її та пришиваємо підкладку.

Я прихильниця матеріалів, які залишаються у життєвому циклі, тобто які можна переробити. Якщо ми вже доклали зусиль і виготовили матеріал, дуже маленьких зусиль треба докласти, щоби він залишався у системі. Зараз ми експериментуємо з різними матеріалами, серед них TPE ним найчастіше покривають тканини для того, щоб надати їм додаткових властивостей. Наприклад, ним покривають білизну і спортивний одяг, щоб вони добре тримали форму. Це нетоксичний матеріал, який можна використовувати повторно майже нескінченну кількість разів. Тобто якщо людина бачитиме, що річ уже втратила свій початковий вигляд, вона може здати її на переробку. З переробленого матеріалу можна надрукувати нову річ.

Такий матеріал під час використання не те що не гірший за шкіру, а кращий за всіма показниками. Зараз працюємо над розробкою нового матеріалу, який на дотик нагадує людську шкіру, він міцний, але при цьому «дихає».

Більшість вважає неможливим те, що ми робимо. Дуже часто люди навіть не можуть зрозуміти, що річ, яка на мені, надрукована на 3D-принтері.


Які можливості відкриває цей одяг?

Протягом останніх століть одяг, окрім зігрівання, виконував в основному естетичну функцію та відображення статусу. Мені здається, що надалі ці функції будуть не такими важливими, натомість дизайнери повинні шукати відповіді на нові виклики. Дизайнер одягу стане чимось значно більшим, ніж людиною, яка вирішує, як пофарбувати тканину, як зшити і де зробити розрізи. Дизайн це створення рішень. Сьогодні перед нами багато нових викликів, а рішення багатьох з них якщо й існують, то переважно на рівні прототипів у лабораторіях університетів та дослідницьких  установах. Дизайнери нового покоління повинні знати софт 3D-моделювання, програмування, мати інженерні знання, знання фізіології та екології, можливо, розбиратись у біотехнологіях. Ми живемо в час великих технологічних змін, а також соціальних та екологічних викликів. Створення моделей одягу та аксесуарів провідними компаніями світу вже відбувається в діджитал-форматі. Різниця між ними і нами в тому, що ми поки що на крок попереду: наші файли одягу ще й можна роздрукувати, а їхні ні. Наступний великий ринок створення тканин у діджитальному форматі, які легко інкорпоруються в патерни одягу. Їх теж можна буде надрукувати.

 

Переглянути цей допис в Instagram

 

Допис, поширений Julia Daviy 3D Printed Clothes (@julia3daviy)

Більшість вважає неможливим те, що ми робимо. Дуже часто люди навіть не можуть зрозуміти, що річ, яка на мені, надрукована на 3D-принтері.

Ми вже зараз стикаємося з кліматичними викликами, які будуть тільки зростати. З часом нам треба буде відповісти на запитання, який одяг обрати, коли на вулиці буде -60 чи +60, який одяг дозволить підтримувати життєдіяльність, коли повітря буде дуже забруднене. Тобто захисні функції одягу будуть виходити на передній план. Це також розвиватиметься у сферах космічного туризму. Буде стрімко розвиватися галузь інкорпорування сенсорів: не тільки ґаджети будуть розумними, а й одяг теж. Новий рівень технологій інтернет речей, коли речі взаємодіють між собою без участі людини. Цей напрямок вже активно розвивається, але 3D-принтинг одягу відкриє для нього нові можливості.

Фото: Віта Замчевська, Данііл Каістро та Ольга Хельга

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: