Меню & пошук

Як кохання і секс впливають на психічне здоров’я

Як кохання і секс впливають на психічне здоров’я

Що треба знати про вплив сексу на настрій і самопочуття


[ads-pc-2]

У Всесвітній день психічного здоров’я разом з психотерапевткою та експерткою із сексуальності Настею Осадчою розповідаємо, про те, чому кохання і секс важливі для психічного здоров’я та як на нас впливають закоханість, дотики і мастурбація.


Закоханість
Настя Осадча
Лікарка-психологиня, психотерапевтка, експертка з людської сексуальності

Закоханість це «аварійний режим» організму з точки зору піку напруженості в діяльності нейро-гуморальної системи. Це стан, коли, партнер або партнерка здаються нам ідеальними, а ми можемо ставати трохи дурними, але вона дуже важлива, бо дарує прекрасні відчуття і сильний гормональний сплеск. У цьому періоді ми гіперчутливі до тактильних контактів, а від дотиків може ніби пробивати струмом. Також на цьому відбуваються пікові переживання у сексі.

На подальших етапах до зрілого кохання таких гострих реакцій ставатиме менше, бо якби наш організм працював у такому режимі постійно, ми б просто померли.

Але якщо зуміти зберегти на рівні пам’яті та відчуттів якісь моменти з цього періоду, вони можуть стати ресурсом для подальшого життя. Причому неважливо, будемо ми у стосунках з цією самою людиною чи ні.


Дотики

Попри поширене уявлення, дотики не стимулюють сексуальний потяг усе відбувається з точністю до навпаки. У відповідь на дотики виділяється гормон окситоцин, що відповідає за прив’язаність, але не за сексуальний  потяг та збудження. Якщо люди постійно торкаються одне одного, чухаються чи обіймаються, у них виділяється окситоцин і формується прив’язаність до партнера. Для тривалих стосунків здорова прив’язаність більш виправдана «еволюційна знахідка», ніж збудження і потяг.

Останні місяці вагітності плід торкається до стінок матки і знаходиться у постійному контакті з поверхнею. Пізніше новонароджена дитина перебуває у тактильному контакті з мамою або іншої людини: це і носіння на руках, і колисання, і загортання. Це створює відчуття безпеки та емоційної прив’язаності. Тобто з дитячого віку у нас формується зв’язок між дотиком з емоційною близькістю, безпекою, комфортом і задоволенням потреб. Тактильність на рівні відчуттів асоціюється з безпекою, теплом, захищеністю.

Якщо щось іде не так, наприклад, мамі сказали не носити дитину на руках, вона тяжко захворіла або впала в депресію, і тактильного контакту в належній кількості немає, рівень тривоги зростає, а одним з можливих наслідків може бути формування специфіки дотиків. Наприклад, діти, які мали внутрішньоутробне обвиття пуповиною, доволі часто не переносять дотиків до шиї, і навіть не можуть носити прикраси.


Мастурбація

Починаючи з маленького віку, дитина починає до себе торкатися, і у відповідь на це формується відчуття приємності, яке супроводжується збудженням, не тим, що пов’язане з сексом, а як реакція на те, що приємно. Це скоріше акт пізнання і дослідження власного тіла. І це ключова відмінність дитячої і дорослої мастурбаціі.

Якщо не заважати цьому процесу, дитина вивчає своє тіло, формуючи зони отримання задоволення на своєму тілі. Ерогенні зони другого порядку, що поза геніталіями, розвиваються у відповідь на дослідження свого тіла. Тому мастурбація має бути, бо це запорука того, що людина матиме менше проблем у дорослому житті з власною сексуальністю. Але і дорослі можуть досліджувати своє тіло, щоб зрозуміти, які ділянки тіла є чутливими, а які викликають неприємні відчуття.

Якщо людина себе досліджує, і за умови, що в інших сферах у неї все добре, у неї розвивається гармонійна особистість. Сексуальність як один з проявів особистості виявляється не лише в ліжку. Якщо з цією сферою все добре, людина нормально сприймає себе, в тому числі з урахуванням своєї статі і гендеру. Якщо ж людину в дитинстві карали за дослідження свого тіла і мастурбацію, могло сформуватися відчуття провини або інші негативні переживання. А якщо людина має проблеми з власним відчуттям сексуальності, то це впливає не лише на задоволення в ліжку, але і на соціальний контекст взаємодії з іншими людьми.

Тому мастурбація корисна в будь-якому віці, а в дитячому і підлітковому вона носить дослідницький характер, тобто відбувається не з метою задоволення, а з метою дослідження себе. І коли цей процес проходить нормально, за це не сварять і не забороняють, то потім у людини формується здорова сексуальність з нормальними потягами та їх реалізацією.


Секс

Секс не є життєво необхідною річчю, без нього не виникають серйозні хвороби чи проблеми, але в процесі заняття сексом, починаючи від фази збудження, запускаються всі органи і системи організму, тому він має позитивний вплив на здоров’я.

Секс починається ще в голові. Гіпоталамо-гіпофізарна система посилає імпульси в наднирники, у статеві залози, після чого в організмі виділяються гормони: окрім тестостерону та естрогену, виділяється і ендорфін, і серотонін, і купа-купа різних гормонів, які відповідають в тому числі за формування емоційного фону та настрою.

А якщо під час сексу ми отримали велику дозу тактильності, це додає в скарбничку відчуття безпеки і захищеності. А коли ми отримуємо достатньо фізичного контакту, ми схильні більше любити цей світ.

Якщо у людини поганий настрій чи апатію, то сплеск гормонів під час сексу може допомогти вийти з цього стану. Але під час апатії навіть більше, ніж сексу, може хотітися тактильного контакту.

Якщо немає об’єктивних причин, чому людина не може займатися сексом, то в житті дорослої людини секс має бути. Це дає викид гормонів, задоволення та підвищує якість життя.

З іншого боку, одна з причин смерті чоловіків за 50 це раптова зупинка серця під час сексу, адже в цей момент може бути занадто сильне навантаження.

Частина неврозів може бути пов’язана з нереалізованою або неправильно реалізованою сексуальною потребою, але це не завжди так. За класичною психоаналітичною концепцією Фройда, фрустрація лібідо призводить до розвитку неврозів. Але в гуманістичних теоріях центральною причиною розвитку неврозів є умови цінності: коли батьки транслюють дитині, що будуть любити її за певних умов. Причому про це не завжди говорять прямо.

Секс без кохання

Секс без кохання може по-різному впливати на нас, залежно від нашого ставлення до цього. Може почуття провини, відчуття того, що мене використали, злість. Якщо це відбулося один раз, то з цим простіше справитися, а якщо це історія, яка постійно повторюється, то можна говорити про сценарії, які людина реалізовує через секс. Доволі типовий випадок: жінка чи чоловік вміють  виходити зі стосунків тільки через ліжко з іншими партнерами. Причому роблять все, щоб бути упійманим на цьому.. Це – секс без почуттів для того, щоб закінчити стосунки, бо по-іншому така людина не може зараз це зробити.

Якщо секс без любові відбувається з людиною на постійній основі, все одно відбуваються певні гормональні зміни, формується прив’язаність, а якщо вона не взаємна, це може викликати психологічні страждання. На рівні почуттів можна нічого не відчувати до людини, але на рівні чуття приходять зміни і виникає ситуація «не люблю його/її, але фізично без нього/неї не можу».

Проте секс без кохання заради задоволення можливий без негативних наслідків. Але тут важливо не підмінювати цілі: якщо тобі хочеться в цю мить цю людину, або просто тобі потрібен секс, то принаймні не треба займатися самообманом, і казати собі, що в цьому є інша ціль.

 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: