Меню & пошук

Голову вище: що не так з конкурсами краси

Голову вище: що не так з конкурсами краси

Чому оцінка дівчат в бікіні − це досі розвага?


[ads-pc-2]

У сучасному світі моделі нестандартної зовнішності − плюс сайз чи з вітіліго − це вже норма. Більше того, такі відомі моделі, як Джордан Дан та Б’янка Балті виходили на модні подіуми вагітними. А хвилі флешмобів, соціальних акцій та обговорень зміщують та руйнують класичні бьюті-шаблони. Ми звикаємо до того, що поняття прекрасного є суб’єктивним, а будь-які стандарти − давно застарілі.

Чому ж паралельно з усім цим досі існують конкурси краси, де жінок судять за довжиною ніг, об’ємом талії та грудей? Чи не спотворюють вони наше уявлення про «жіночність», чітко відмежовуючи «красивих» дівчат від «некрасивих». Якщо на модних подіумах та обкладинках топових фешн-журналів присутні інклюзивність та різноманіття, чому конкурси краси досі не зробили крок на зустріч цьому? Та, власне, навіщо вони потрібні?


Ситуація

 

Посмотреть эту публикацию в Instagram

 

Публикация от Veronika Didusenko (@veronika_didusenko)

24 вересня переможницю конкурсу «Міс Україна-2018» Вероніку Дідусенко з Києва позбавили корони та титула. Пройшло лише чотири дні після нагороди. Причина − Вероніка приховала те, що вона розлучена та має дитину. А це суперечить правилам конкурсу. У офіційній заяві, розміщеній на сторінці в Facebook, оргкомітет конкурсу зазначив:

У зв’язку із порушенням учасницею Веронікою Дідусенко умов Договору та Правил проведення Національного конкурсу краси «Міс Україна», її дискваліфіковано. Такі самі вимоги зазначені в офіційній формі, яка міститься в об’єднаних правилах та умовах участі у конкурсі «Міс світу» 2018 року.

Організатори конкурсу додають, що подібні правила є обов’язковою вимогою міжнародної ліцензії для проведення подібного конкурсу.

 

Посмотреть эту публикацию в Instagram

 

Публикация от Veronika Didusenko (@veronika_didusenko)

Один з членів журі, український актор кіно та театру Богдан Юсипчук, зазначив:

Навіть якщо опустити факт брехні цієї дівчини. Вона народила дитину в 19 років і розвелася. Я вважаю, що це неправильно, ставити таку людину, як еталон, з якого потрібно брати приклад.

Як зазначає Hromadske, на конференції виконавча директорка організаційного комітету конкурсу краси Вікторія Кіосе також додала, що для незаміжніх та заміжніх дівчат існують різні конкурси краси: «Міс Україна» та «Місіс Україна». Тут виникає питання, чому особистий статус учасниць конкурсів краси виступає критерієм для відбору − у чому ж тоді головна мета?

За словами тої ж Кіосе, дівчина має бути незаміжньою та без дітей, оскільки після перемоги в конкурсі вона має рік присвятити волонтерській роботі за кордоном.

Невдовзі журі конкурсу обрало нову «Міс Україна-2018» − 19-річну Леонілу Гузь. Вона ж представлятиме Україну на конкурсі «Міс світу», який відбудеться у грудні в Китаї.

 

Посмотреть эту публикацию в Instagram

 

Публикация от Леонила Гузь (@leonila.guz)

Сама Вероніка Дідусенко оголосила про старт кампанії проти дискримінації жінок-учасниць конкурсу «Міс світу» − #righttobeamother

На прес-конференції Вероніка зазначила, що приховала свій статус навмисно, аби привернути увагу до дискримінаційних правил конкурсу. Коли Дідусенко планувала розповісти про дитину? На це дівчина відповіла:

 

Посмотреть эту публикацию в Instagram

 

Публикация от Veronika Didusenko (@veronika_didusenko)

Це питання дуже теоретичне і поза реальністю. Я зовсім не очікувала, що я виграю цей конкурс. Тому думок про те, як я представлятиму Україну у світі не було. Але в мене є чітка позиція — я вважаю, що мати з дитиною може представляти Україну в цьому конкурсі.

Вероніка додала, що здивована, адже очікувала оприлюднення інформації про її сімейний статус ще до самої перемоги. Також, зазначила, що планує звернення до Мішель Обами та місіс Макрон, аби боротися проти дискримінації жінок з дітьми, які позбавлені можливості брати участь у подібних конкурсах краси та і взагалі самореалізуватися в будь-якій сфері та професії.

У матеріалі Hromadske Адвокатка Таліна Кравцова коментує, що подібна вимога існує з 1951 році і є прихованою − у списку привали на офіційній сторінці «Міс світу» її немає. Проте, вона присутня в контракті між учасницями та організаторами.

Ситуація активно обговорювали не лише в українських але і в міжнародних медіа. Про ситуацію, наприклад, писали в Daily Mail та New York Post.


Розширення прав vs об’єктивізація

Цікава думка автора колонки Opinion від The New York Times: авторка Барі Вайс зазначає, що можливо, конкурси краси з усіма накладними віями, важким макіяжем та височенними шпильками − це пережиток минулого. Проте, навіть коли ми використовуємо прозорий лак для нігтів, робимо максимально природній макіяж та ходимо на депіляцію − ми розраховуємо, що нас будуть оцінювати. І ми також оцінюємо оточуючих за їхньою зовнішність − в Instagram, Facebook чи по телебаченю.

Автор статті у Huffington Post зазначає, що сучасні конкурси краси все ж скоріше нагадують карнавали з 19-го століття. Тоді людям з фізичними особливостями доплачували, аби вони розважали публіку. Схожа модель працює і у конкурсах краси − учасниці повинні розважати. Це навіть не питання фемінізму чи права жінок, це скоріше питання того, що ми визнаємо за «стандарти», а що − поза ними. Як можливо оцінити красу?

Захисники конкурсів краси також стверджують, що така подія не ставить в пріоритет лише зовнішність, адже до уваги беруться також розум та досягнення дівчини. Мовляв, «соціально прийнятна» зовнішність не означає автоматичну відсутність мізків чи внутрішньої сили.

 

Посмотреть эту публикацию в Instagram

 

Tag a queen in your life. #MissUniverse ?

Публикация от Miss Universe (@missuniverse)

З іншого боку, деякі учасниці конкурсів краси стверджують, що такі заходи створюють платформу для висловлювання жінок і надають можливість розповісти про глобальні соціальні проблеми. Наприклад, освіту африканських дітей, поширення інфекційних хвороб чи голод у країнах, що розвиваються. Наприклад, Міс Світу Канада Анастасія Лін використала участь у конкурсі краси як можливість розповісти про проблему дотримання прав людей в Китаї.

Захисники конкурсів краси також стверджують, що така подія не ставить в пріоритет лише зовнішність, адже до уваги беруться також розум та досягнення дівчини. Мовляв, «соціально прийнятна» зовнішність не означає автоматичну відсутність мізків чи внутрішньої сили. Все ж із учасницями працюють тренери, і кожна з них докладає значних зусиль, аби пробитися до фіналу.

Водночас, у своєму есе дослідник Гідео Ласко зазначає: «організатори конкурсу не говорять в голос про те, що аби отримати можливість продемонструвати свої розумові здібності, треба мати певний рівень краси».

 

Посмотреть эту публикацию в Instagram

 

Girls on a mission ?

Публикация от Miss World (@missworld)

Водночас, у своєму есе дослідник Гідео Ласко зазначає: «організатори конкурсу не говорять в голос про те, що аби отримати можливість продемонструвати свої розумові здібності, треба мати певний рівень краси». Тож навіть найрозумніші конкурсантки із блискучими ідеями та проектами волонтерства чи благодійності, врешті мають ставати на ваги під час відбіркового туру.

Жіночність у розумінні організаторів поєднує в собі безліч компонентів – від параметрів тіла, рис обличчя і до сили духу та освіченості. Втім не варто забувати, що у цьому переліку кілька складових не довговічні: так із віком тіло та обличчя жінки міняється, втім це не свідчить про втрату жіночності.

Маса людського тіла змінилася внаслідок еволюційних процесів − так ще 100 років тому середня вага жінки становила 55 кілограм, сьогодні − 60 кг. Втім, такий конкурс як «Міс Всесвіту» ігнорує цю тенденцію

 

Посмотреть эту публикацию в Instagram

 

One of the best moments of my life! ❤️ Tune in September 9th at 9 p.m. for the 2019 Miss America Competition live on @abcnetwork to see who will be next! #Sisterhood #tbt

Публикация от Miss America (@missamerica)

Маса людського тіла змінюється не лише протягом життя, але і в наслідок еволюційних процесів − так ще 100 років тому середня вага жінки становила 55 кілограм, сьогодні − 60 кг. Науковці пов’язують цю зміну з поширенням доступу до більш поживної їжі та покращенням медичного обслуговування.

Втім, такий конкурс як «Міс Всесвіту» ігнорує цю тенденцію: згідно з дослідженням, ідеальна вага конкурсанток за останні 60 років лише зменшувалась. Так, в 1950-х роках в США індекс маси тіла (прим. − величина, що дозволяє оцінити ступінь відповідності маси людини та її зросту) учасниць «Міс Всесвіт» та пересічних американок практично збігався − 20-22 бали (в межах норми). Станом на 2000-ні ІМТ жінок в Штатах більше тяжіє до надмірної ваги − 28 балів, тоді як вага переможниць конкурсу в цей період дорівнює в середньому 18 балам, що вважається недостатньою вагою.


Тамара Марценюк, кандидат соціальних наук, доцентка кафедри соціології Києво-Могилянської академії

Скандал навколо конкурсу краси − це, передусім, сигнал до того, що варто переглянути правила участі жінок у цьому конкурсі та загалом критично подивитися на образ і уявлення про жінок у ньому.

Світ суттєво змінився за останні десятиліття, зокрема, у бік визнання цінності рівних прав і можливостей та уваги до розмаїття. Тому подібні міжнародні конкурси також повинні гнучко реагувати на суспільний запит, який критично ставиться до дискримінації жінок та їхньої об’єктивації (адже конкурси краси спонукають сприймати жінок, передусім, як окрасу, об’єкт для споглядання і захоплення).  Дискримінаційною нормою також є запит щодо сімейного стану жінки та наявності дітей, що свідчить про подвійні суспільні стандарти міжнародної спільноти (материнство ніби цінується і заохочується, але лишень там, де воно вигідне) та маніпуляцію жіночим тілом. Подібні речі варто критикувати і змінювати. Важливо, що в Україні також піднімаються критичні дискусії щодо конкурсів краси загалом і вимог що участі жінок у них зокрема. Наприклад, про це обговорювалося у спільноті Фемінізм УА.


Дефіле прогресу

Все ж деякі з конкурсів намагаються йти в ногу з часом і відповідно реагувати на зміни соціальних уявлень про красу жінок. Так цьогоріч у червні представники національного консурсу «Міс Америка» оголосили: з програми змагань приберуть традиційне дефіле в купальниках. Його замінять інтерактивною дискусією з суддями. Про це повідомили на офіційній сторінці конкурсу в Facebook.

Зміни торкнуться і дефіле у вечірніх сукнях − конкурсантки зможуть самі обирати вбрання, які будуть характеризувати їх стиль.

Зміни торкнуться і дефіле у вечірніх сукнях − конкурсантки зможуть самі обирати вбрання, які будуть характеризувати їх стиль. Про зміни в підході до представлення і оцінки учасниць свідчить і розділ на сайті присвячений конкурсанткам. Ще минулого року традиційні портрети учасниць за стилем мало чим відрізнялися від портретів конкурсанток початку 2000-их − яскравий макіяж, кучері, білосніжка посмішка, ідеально відфотошоплена шкіра, масивні прикраси та вечірні вбрання. Конкуср «Міс Америка 2018» представив оновлені портрети, на яких учасниці постали у більш природних образах та позах.

Глава ради директорів конкурсу Гретхен Карлсон зазначила, що відтепер «Міс Америка»  зосередиться не на зовнішності учасниць, а на їх талантах, цінностях та досягненнях. Таким чином організатори конкурсу сподіваються привернути увагу тих жінок, які раніше не наважувалися взяти в ньому участь.

 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: