Ефективний альтруїзм: раціональний підхід до добрих справ
Ефективний альтруїзм: раціональний підхід до добрих справ
Інструкція як допомогати з максимальною користю
[ads-pc-2]
Про благодійність часто думають так: допомога іншим, яку людина робить за покликом серця. Хтось побачить літню людину, яка просить гроші на вулиці, або пост про збір коштів на лікування людини в соціальних мережах і вирішить пожертвувати гроші. Таке рішення часто зовсім не ефективне й засноване лише на емоціях.
Допомога іншим, так само як і будь-яка інша справа, може бути осмисленою й піддаватися чітким підрахункам. Ефективний альтруїзм – спроба змінити світ на краще з використанням найменших ресурсів.
Що таке ефективний альтруїзм
Ефективний альтруїзм – це філософія й соціальний рух, який використовує докази, щоб визначати найефективніші способи допомоги іншим. Ефективний альтруїзм спонукає людей розглядати питання благодійності з різних сторін й обирати той напрямок допомоги іншим, який принесе найбільше користі.
Ефективні альтруїсти діють так, щоб спричинити якомога більший позитивний вплив. Такий альтруїзм нейтральний і заснований на фактах. Саме це відрізняє його від традиційної допомоги іншим.
Бідність, страждання тварин і проблеми майбутнього: які проблеми вирішує ефективний альтруїзм
У традиційній благодійності загалом є два типи людей, які жертвують свої ресурси на допомогу іншим. Люди з першої групи час від часу роблять невеликі внески й не надто цікавляться подальшою долею своїх грошей. Інші обирають одну сферу й витрачають на неї значну частку сил і ресурсів. Їх поєднує те, що вони приймають рішення про благодійність під впливом випадкових обставин. Такими випадковими обставинами може бути людина, яка просить гроші на вулиці, або родич, який мав тяжку хворобу.
Учасники руху за ефективний альтруїзм вважають, що ці підходи не досконалі. У цьому випадку почуття підштовхують людину до дій, проте заважають принести максимум користі.
Під час вибору сфери благодійності ефективні альтруїсти вважають, що слід надати пріоритет проблемам, що мають три характеристики:
- Вони великі за своїми масштабами й значно впливають на життя багатьох людей.
- Ними загалом нехтують, тобто мало хто працює над вирішенням проблеми.
- Їх відносно легко вирішити, а додаткові ресурси можуть навіть вирішити проблему раз і назавжди.
Враховуючи ці аспекти, ефективне альтруїсти визначили три найактуальніші проблеми людства: бідність, страждання тварин і потенційні проблеми в довгостроковому майбутньому.
Ефективний альтруїзм вважає, що значній частині страждань, які пов’язані з бідністю, можна порівняно легко запобігти чи принаймні пом’якшити їх. Хвороби такі, як: малярія й паразитичні глисти – щорічно вбивають мільйони людей. Антималярійні сітки коштують близько двох доларів за штуку, проте можуть допомогти значно знизити рівень малярії.
Поява індустріалізованого сільського господарства означає, що мільярди тварин щороку утримуються в неналежних умовах на заводських фермах. Ті, хто прагнуть добробуту тварин стверджують, що знизити попит на м’ясо, що виробляється на заводах, або ухвалити законодавчі зміни, що поліпшать утримання фермерських тварин, відносно дешево. Через велику кількість задіяних тварин прогрес у цьому питанні може запобігти так само великій кількості страждань.
Ефективний альтруїзм також фокусується на майбутньому людства й на ризиках від нових технологій: штучний інтелект і розроблені збудники хвороб. Вони працюють, зокрема, над тим, щоб дружній штучний інтелект з’явився раніше, ніж ворожий.
Як конкретно діє ефективний альтруїзм: допомогти одній людині чи тисячі людей?
Тобі Орд, дослідник з Оксфордського Університету, а також послідовник руху ефективного альтруїзму навів приклад допомоги людям з порушенням зору. За його словами очевидно, що благодійність, яка готує собак-поводирів для людей з інвалідністю, – це гідна доброчинність. За даними Guide Dogs of America, вартість навчання однієї собаки становить близько 42 000 доларів. Тож якби в когось було 42 000 доларів, то він або вона могли б значно поліпшити життя однієї людини з інвалідністю.
Але що станеться, якщо натомість вони витратять ці 42 000 доларів на операції на очах для людей з трахомою в Африці? Операція на трахомі коштує всього 25 доларів на людину, й у 80% випадків вона ефективна. Тобто за ці ж гроші можна відновити зір 1344 людям. Тобто тренуючи собаку-поводиря благодійники витрачають 99,93% своїх грошей дарма, адже вони могли б допомогти значно більшій кількості людей.
Ліза Сєвєріна
Представниця міжнародної зоозахисної організації «Відкриті клітки Україна» (Anima International)
Про те, як ефективний альтруїзм працює в Україні, і про критику, з якою зіштовхується
Ефективний альтруїзм у зоозахисній діяльності: як обрати, кому допомагати
Ефективний альтруїзм у будь-яких сферах – це формати активізму, які приносять якомога більше соціальних змін. Ці зміни повинні передусім впливати на одержувачів допомоги. Я працюю в зоозахисній організації «Відкриті Клітки Україна». Наша ефективність вимірюється тим, якій кількості тварин і як сильно ми можемо допомогти. Ефективність у нашому випадку вимірюється здебільшого статистичними даними.
Розберемо це на прикладі однієї з наших кампаній, яка займається курками, що несуть яйця. Чому ми сфокусувалися саме на курках? За статистичними даними, на українських фермах перебуває найбільше риб і курок. Крім того, що цих тварин найбільше, вони найбільше страждають. Умови утримання птиці на українських фермах в рази гірші, ніж корів або свиней.
Ми обрали курей ще й тому, що набагато більше людей виявляють емпатію й хочуть кращого життя тим же коровам, а про птахів не дбає практично ніхто. Таким способом однією кампанією ми відразу допомагаємо одній з найбільших категорій тварин, про яку майже ніхто не думає. Україна – одна з десяти найбільших виробників яєць у світі, але курки тут живуть в одних з найгірших умов.
Коли говорять про зоозахист, то люди частіше думають про циркових тварин, котів чи собак, максимум – про тварин у зоопарках. Цікаво, що, наприклад, циркових тварин в Україні в тисячі разів менше, ніж фермерських, але уваги їм приділяють набагато більше. Я ні в якому разі не кажу, що робота щодо заборони циркових тварин не важлива, але, щоб бути ефективними, варто приділити належну увагу тим великим групам, про добробут яких дбають менше або не дбає ніхто.
Ставити досяжні цілі й правильно обирати методи для ефективної роботи
Ефективність вимірюється не тільки в кількості адресатів, яким ми допомагаємо, але й якістю змін. Ми почали кампанію нещодавно, але наші колеги з європейських країн, які працюють з темою яєчного виробництва 5–7 років, уже можуть показати реальні зміни, які відбулися на рівні всієї держави завдяки їхнім діям. В ефективному альтруїзмі є цілком конкретні цілі, які можна побачити й досягти.
Цілі повинні бути досяжні. Загалом організація може виступати проти будь-якої експлуатації тварин і це масштабна місія. Але буде просто нерозумно прийти на ферму й сказати їм закриватися, адже вони знущаються над тваринами. Так ми взагалі нічого не досягнемо й не зможемо зменшити той біль, який виробництво приносить тваринам. Конкретною метою зараз може бути вільне від кліток виробництво яєць.
Щоб працювати ефективно, організації також потрібно зрозуміти, які важелі впливу допоможуть якомога швидше досягти бажаних результатів. Ми вирішили передусім говорити з бізнесом, оскільки саме вони мають найбільший вплив на фермерських тварин в Україні.
Завдяки переговорам з одним великим ритейлером, у якого купують продукти звичайні люди й ресторани або кафе, ми можемо вплинути на якість мільйонів життів тварин. Такому ритейлеру буде досить змінити свою політику із закупівлі яєць. Наприклад, купувати в тих фермерів, які не використовують клітки для утримання курей, і одним таким рішенням зменшити колосальне число страждань. Ефективний альтруїзм – це робота з великими каналами впливу, що направлена на максимальний можливий результат.
Як і за що ефективний альтруїзм критикують
Коли я вперше почула про ефективний альтруїзм, то була далеко не в захваті від цього руху. Коли людина дізнається про ефективний альтруїзм, то їй може здатися, що прихильники цього руху протиставляють себе іншим. У людини може з’явитися враження, ніби ефективний альтруїзм знає, як добре допомагати, а як допомагати погано.
Ефективний альтруїзм критикують і за те, що він нібито знецінює всі інші види допомоги. Наприклад, людина допомагає вуличним собакам знайти господарів, а їй кажуть, що це не ефективно. Звісно, така оцінка нікому не сподобається. Або коли в людини є зайві 100 доларів і вона хоче дати їх дитині з важкою хворобою, це ж теж круто, правда?
Насправді, ефективний альтруїзм змушує людину робити вибір, як під час вирішення моральних дилем, але в реальному житті. На який важіль у поїзді, що їде з високою швидкістю, натиснути: у разі якого загине одна людина або десять?
Людині, як і мені, спочатку може бути важко прийняти, що адресна допомога часто менш ефективна, ніж переказ грошей на рахунок великої організації. Дійсно, допомогти конкретній дитині зі страшним діагнозом важливо, і люди обирають цей вид допомоги, адже він більш помітний. З іншого боку, перевівши ту ж суму грошей у фонд, який займається навчанням лікарів або оснащенням лікарень, допоможе врятувати життя набагато більшій кількості дітей.
Іноді, щоб дійсно комусь допомогти варто інакше розставляти пріоритети. І саме про це для мене ефективний альтруїзм. Коли до нашої організації звертаються з тим, що десь страждає ведмідь, то ми змушені відмовити в допомозі, адже фокусуємося на фермерських тваринах. Інакше ми будемо просто розпорошуватися й навряд чи досягнемо наших цілей. Усім допомогти не можливо, і це варто прийняти, але цілком можливо допомогти максимальній кількості людей або тварин.
Як почати допомагати ефективно?
В ефективному альтруїзмі є два шляхи, якими можна якомога краще допомагати іншим: грошові внески або пряма робота в організації.
Ефективний альтруїзм заохочує значні благодійні пожертви. Активісти вважають, що моральним обов’язком є полегшення страждань за рахунок пожертв, якщо люди цим не заподіюють собі подібних страждань. На міжнародному рівні вже існують об’єднання, які займаються оцінкою ефективності благодійних фондів й інших організацій щодо ефективності, такі, як: Charity Navigator або Give Well.
Щоб пожертвувати гроші ефективно в Україні, варто звернути увагу на прозорість організації й на те, яким чином і кому вона допомагає. Якщо ви не знайшли фінансовий звіт організації або вони не поділилися документом з вами після відповідного запиту, то довіряти їм свої кошти не варто.
Під час пошуку кар’єри для себе ефективні альтруїсти думають про те, яким чином вони принесуть якомога більше позитивних змін у світі. Для деяких відповіддю стає робота в конкретних організаціях, які допомагають іншим.
Щоб знайти свою ефективну кар’єру, у Великій Британії створили сервіс 80 000 Hours. Ви маєте 80 000 годин на роботу в житті. Як їх можна найкраще використати для вирішення найактуальніших проблем у світі?
Переважно рішенням усе ж є вибір найбільш високооплачуваної роботи в сфері, яка цікавить людину, аби витратити якомога більше грошей на вирішення глобальних проблем.