Меню & пошук

TikTok-синдром: чому мережі обміну короткими відео стрімко набирають популярність?

TikTok-синдром: чому мережі обміну короткими відео стрімко набирають популярність?

[ads-pc-2]

Півтора мільярди завантажень за чотири роки існування. З таким результатом мережа обміну короткими відео TikTok обігнала Facebook й Instagram за кількістю завантажень в App Store і ввірвалася у трійку лідерів серед популярних додатків світу. На початку цього року щоденно TikTok користувалися більше 800 мільйонів користувачів. Для порівняння, мережі Facebook знадобилося сім років, щоб отримати стільки ж активних щомісячних юзерів. В Україні TikTokоманія також поступово наростає. Чим же короткі ролики так захоплюють аудиторію й у чому секрети цієї мережі?


Додаток TikTok спроєктований захоплювати увагу користувача з перших секунд. Щойно ви завантажите та відкриєте додаток, одразу почне формуватися персональна відеострічка. Спочатку мережа пропонує рандомні ролики. Вона досить швидко адаптується під потреби користувача й негайно відфільтровує відео за локацією. Крім того, частіше пропонує відео схожі до тих, на яких користувач затримав свою увагу. Звісно, кожен ресурс відслідковує потреби своїх користувачів. Але так, як робить це TikTok, поки не вдавалося нікому. І робить він це не лише для вашого комфорту. 


Що таке TikTok?

TikTok – це додаток для створення, обробки й поширення коротких відео, а також живих трансляцій. Створила його китайська компанія ByteDance у 2016-ому році. На китайському ринку існує аналог TikTok під назвою Douyin. 

Завдяки TikTok користувачі можуть створювати власні відеоролики, lip-sync (ред. – ворушити губами під фонограму) до популярних пісень, знімати танцювальні кліпи. Програма має широкі можливості для редагування відео, фільтри, маски, а також величезну бібліотеку музичних файлів, які можна використати у роликах. Окрім цього, додаток дає можливість користувачеві записати відео у своєрідному дуеті з іншою людиною. Можна також відзняти реакцію на чужий відеофрагмент. 

У серпні 2018-ого TikTok об’єднався з додатком Musical.ly. Цей ресурс також призначався для створення відео під музику, але він зосереджувався переважно на lip-sync. 

СММ-менеджерка компанії Lobods Дар’я Сальникова ознайомилася з мережею з професійного інтересу й стверджує: одна із запорук успіху TikTokу – його простота:  

Дар’я Сальникова, СММ-менеджерка компанії Lobods

«У TikTok немає складного контенту, політики, серйозних новин, практично відсутня реклама брендів й агресивна монетизація. Люди втомилися від величезної кількості інформації, їм потрібно відпочити від цього й зануритися в світ позитиву, гумору, танців і пісень. Цю можливість TikTok і надає. Також досить простий і функціонал для редагування відео. Ресурс має низький поріг входу, тобто будь-хто, хто завантажить відео, може стати популярним. Це відмінна можливість для людей заявити про себе і просто розважитися, чого так не вистачає зараз іншим соцмережам. Навіть якщо на перший погляд контент мережі видається вам примітивним, ви не помітите, як «залипните» в TikTok хвилин на 30. Потік відео миттєво захоплює увагу».

Популярністю TikTok також істотно завдячує тому, що його творці вкладають величезні кошти у просування продукту. Нині додаток з’являється у відеоблогерів і в популярних кліпах (наприклад, Offset feat. Cardi b – Сlout). 

Основна аудиторія мережі у віці від 13 до 25 років. Хоч вона має велике охоплення, офіційних сторінок відомих людей там досить мало. Серед світових знаменитостей акаунти ведуть співачка Аріана Гранде й співак Бруно Марс. В українських селебрітіз додаток ще менш популярний. А втім, активно користуються TikTokом співачка Настя Каменських і телеведучий Олександр Педан. 


Народжені TikTokoм

TikTok і сам може створювати знаменитостей, кількість підписників у деяких з них перевалює за 50 мільйонів. Для порівняння, у Дженіфер Еністон, акторки популярного серіалу «Друзі», на якому виросли кілька поколінь, в офіційного акаунта в Instagram поки тільки 20 мільйонів фоловерів. 

Завдяки здатності TikTokу задавати тренди у мережі вдається прославитися молодим виконавцям і групам. Відмінний приклад пісня Old Town Road репера Lil Nas X, яка стала популярною саме завдяки челенджу під цю композицію в TikTok.

Також саме завдяки TikTok американський інді-гурт Fitz and the Tantrums потрапив у корейські чарти, хоча жодного разу не виступав у Південній Кореї. 


Не TikTokoм єдиним

В Україні досить популярний також аналог TikTok – додаток Likee. Його запустили лише у серпні 2017-ого, а вже на початок 2019-ого він мав більше 20 мільйонів щоденних активних користувачів. Хоча соціальна мережа створена сінгапурською компанією Bio Technology, значний відсоток користувачів мережі проживає на пострадянському просторі. 

Likee – це також мережа обміну короткими відеороликами. Вона має нижчу вікову категорію порівняно з TikTok й особливо популярна серед дітей молодшого шкільного віку. Додаток має багато спецефектів, масок, дозволяє додати анімовані стікери, поекспериментувати зі своєю зовнішністю, наприклад, пофарбувати волосся у яскравий колір. Як і TikTok, Likee дає можливість прямої трансляції. Користувачі стверджують, що інструментарій Likee дещо простіший і зрозуміліший, тому він приваблює менш досвідчених юзерів.

Принцип роботи мереж досить схожий. Обидві завойовують популярність за лічені місяці й захоплюють увагу підлітків. Чим же подібні мережі обміну відео приваблюють користувачів?


Katy Laymon, блогерка

«Стільки переглядів не набереш ніде»

Студентка-блогерка Katy Laymon має сторінки й в Likee й у TikTok. Її ролики максимально набирали до тисячі переглядів за день. До цього дівчина активно користувалася Instagram і розкручувала свою сторінку. Там, каже, подібної кількості реакцій досягти складно. Нові додатки привабили дівчину відносною простотою. 

«Існує багато відеоредакторів для монтування відео. Але це дуже важко, довго й нудно. Зйомки таких відео займають багато місця у смартфоні. Але якщо обирати між зручністю й комфортом користування, то краще обирати мережі, як Likee і TikTok. Вони справді дозволяють дуже швидко змонтувати відео. Звісно, це буде не суперякісний ролик. Щоб твої ролики стали популярними, треба дивитися, про що знімають інші, слухати, яка там музика, які діалоги».

Дівчина пояснює, що ці мережі служать певним соціальним ліфтом у світі блогінгу. Тобі не потрібно бути відомим, мати безліч підписників, щоб отримати багато лайків. Якщо ти створиш цікавий контент, його і так побачать й оцінять. 

«Якісь банальні відео можуть набрати до мільйона. Навіть якщо ти тільки зареєструвався, ведеш сторінку тиждень чи менше, можеш зняти відео з певними хештегами, якісь челенджі. І набереш таку кількість переглядів, яку не зможеш і за пів року в мережі YouTube або Instagram. Хоча цільова аудиторія ресурсу – підлітки і студенти, я зустрічала користувачів різного віку. Є навіть люди літнього віку, за 60», – розповідає Katy Laymon.


Бібліотекарка-блогерка

Світлана Савчук, блогерка

Пенсіонерка Світлана Савчук не типовий користувач для подібних ресурсів. Свій шлях відеоблогерки жінка почала ще з додатку Musical.ly. Зараз Світлані 65, і її популярність у мережі просто вражає. Перше відео на свою сторінку жінка завантажила у вересні 2017-ого й має вже більше мільйона підписників і тисячі лайків щодня. 

«Про нову мережу мені розповіла онука, і ми вирішили спробувати. Перший канал, який ми завели, набрав лише кілька підписників, тому ми його закинули. Через деякий час вирішили спробувати знову. Й ось, мене дивиться вже мільйон людей, яких я дуже люблю і дорожу ними».

Усе життя Світлана Савчук працювала бібліотекарем. Роботу полишила, бо змушена була доглядати за онукою. 

«У бібліотеці я часто виступала перед великою аудиторією, і мені це дуже подобалося. Також ще в юності я хотіла стати актрисою, але не вийшло. TikTok – це і виступ перед аудиторією й можливість відчути себе актрисою. Тому я так загорілася цією ідеєю. Звісно, не всі мене підтримують. Але на хейтерів намагаюся не звертати уваги. Вони або заздрять, або їхнє життя не цікаве, або я їм просто не подобаюся. І це нормально. Неможливо подобатися однаково всім». 


Гонитва за лайками

Віталій Мороз, керівник програм нових медіа ГО «Інтерньюз-Україна»

Запорука популярності TikTok і Likee у тому, що вони поєднали в собі два головних бажання підлітків: не напружуватися у сприйнятті контенту й отримувати визнання. «Завдяки можливості легко потрапити у тренд і набрати лайки мережі створюють ілюзію популярності, яка так необхідна сучасній молоді», – розповідає керівник програм нових медіа ГО «Інтерньюз-Україна» Віталій Мороз

«Зазвичай, у класних соціальних мережах важить упізнаваність, свій бренд, кількість друзів і так далі. У TikTokу цього немає. Є лічильники кількості переглядів і поширень. Якщо щось потрапляє у тренд, то воно буде поширюватися. Людина, яка створила дуже миле відео з тваринками або гарно затанцювала, через кілька днів може отримати сотні тисяч переглядів. Для користувачів це дуже важливо. Соціальні мережі були й залишаються способом самоствердження в інформаційному хаосі.

 Звісно, це дуже відносна увага. Людина, яка подивилася твоє відео, за кілька хвилин забуває й про відео, і про тебе, але цифри лишаються. Високі показники переглядів є психологічним фактором. Це чіпляє, утверджує в думці, що я чогось вартую у цьому світі. На все, що людина робить, вона хоче бачити фідбек. Наявність високих цифр спонукає користувачів далі пробувати створювати подібні відео, аби отримати популярність. Але насправді під віртуальною популярністю нічого особливого не криється».

Катерина Гольцберг, президентка Професійної асоціації дитячих аналітичних психологів

Президентка Професійної асоціації дитячих аналітичних психологів Катерина Гольцберг пояснює: бажання популярності – це характерна риса всіх підлітків нашої епохи. Якщо ще не так давно головним для підлітків було стати лідером і лідерські якості намагалися прищепити усім, то нині у пріоритеті визнання.  

«Сучасна культура, на мій погляд, пропагує нарцисичні прояви: всі мають бути привабливими, популярними, відомим. Тяга до цього є особливо у підлітків. Але якщо всі стануть однаково «відомими», то ніхто нічим не буде виділятися. 

Якщо блогеру пощастило і він починає заробляти на цьому гроші, то ми ставимося до цього, як до роботи. А якщо справа суто в бажанні досягти певної кількості підписників? Ось я досягла цього, а що далі, що це дає? Якість мого життя не змінюється, тому починається нарцисична криза, депресія, або людина починає шукати себе в інших конструктивних речах. Однак бажання бути популярним блогером поширене серед дітей і підлітків. Це своєрідна тенденція часу. Через це проходить будь-яка дитина», – підсумовує Катерина.

 Також мережа формує ілюзію творчості. Справді унікальні відео знімають одиниці. Інші переважно повторюють уже побачене, щоб потрапити у тренд. Але завдяки можливостям обробки відео кожному здається, що його контент унікальний.

 «По суті, це платформа, яка стала можливістю для молоді проявляти творчі навички, – пояснює Віталій Мороз. – Там немає поняття права власності, за яким слідкують. Усе базується на ігровій моделі поведінки, яка близька так званому поколінню Z».


Нові тенденції у житті суспільства

Мережі TikTok і Likee принципово відрізняються від інших соціальних мереж відсутністю серйозного контенту. Водночас, коли інші ресурси захопила політика, у них користувачі шукають розвантаження й релакс. Ще 10 років тому функцію розвантажувача виконував телевізор. Прості шоу, серіали й фільми – це те, що давало більшості людей необхідну розрядку після важкого робочого дня. Тепер же цю функцію перебрали на себе мережі коротких відео.  

Популярність нових соцмереж, алгоритми яких базуються на штучному інтелекті, свідчить про суттєвий технологічний прогрес за останні роки – пояснює Віталій Мороз:

«Будь-яка революційна технологія приваблює прогресивну частину користувачів, яким цікаво пробувати щось нове. Для мене особисто поява цих мереж означає відхід від культури читання й прихід до культури переглядів коротких жанрів. Це частково свідчить про глобальну фрагментованість світу».

Психологиня Катерина Гольцберг також переконана: популярність TikTok і Likee демонструє й масову недовіру користувачів інтернету до традиційних джерел інформації. Через велику кількість фейків ми ставимо під сумнів будь-який новий контент, і це дуже втомлює користувача. До відео довіра більша, адже здається, що його складніше підробити:

«Зараз дуже складно диференціювати потрібне від непотрібного, фейк від правди. Візуальний компонент сприймається точніше ніж текст і спрощує розуміння суті. Щодня нас оточує величезний масив інформації, мозок перевантажується і спрацьовує певний запобіжник, починає переважати поверхневе сприйняття інформації. На цьому й грають такі ресурси», – каже Катерина.


Розважальні, та не безневинні

Незважаючи на свою, на перший погляд, просту й невинну функцію, мережі обміну короткими відео криють у собі й певні небезпеки. Головна серед них втрата персональних даних – пояснює експерт Віталій Мороз:

«Користувач TikTok послуговуються цією мережею безкоштовно. У будь-чому, що дається нам без оплати, є певний спосіб монетизації. Тут ми платимо у непрямий спосіб, наприклад, віддаючи персональні дані.

Також варто розуміти, якщо мережа використовує можливості штучного інтелекту, то, користуючись нею, ви дозволяєте цьому штучному інтелекту навчатися й удосконалюватися. Поки що його дія спрямована лише на те, щоб розважати вас, формуючи максимально зручну стрічку новин. Але не відомо, з якою метою його навчають і як ці можливості можуть бути використані далі. Як стверджують футуристи, саме штучний інтелект буде найбільшою загрозою для людства у найближчі 5–10 років.

Мене турбує, що створений у Китаї TikTok здобуває глобальну популярність. Тут є певні політичні ризики. Уже довели, що TikTok цензурує певні види контенту, наприклад блокує поширення інформації щодо протестів у Гонконзі».

Незважаючи на можливі ризики, тенденція переходу до візуального контенту у світі зберігається. Так зване покоління digital natives, яке користується смартфоном з раннього дитинства, тяжіє саме до таких форм. Тому як TikTok, так і Likee експерти прогнозують подальший ріст популярності». 

 

 

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: