Меню & пошук

Американські вчені розробили пристрої, які можуть впливати на людські сни й змінювати їх

Американські вчені розробили пристрої, які можуть впливати на людські сни й змінювати їх

Існують серйозні етичні занепокоєння щодо нових розробок.


[ads-pc-2]

Американські вчені з лабораторії Dream Lab  Массачусетського технологічного інституту розробили пристрої, які можуть змінювати сон людини за допомогою звуку і запаху, пише OneZero.

«Насправді сновидіння — це просто думки вночі», — говорить Адам Горовіц, дослідник Dream Lab. «Коли ви заходите всередину, ви виходите по-іншому вранці. Але ми не ставили питання про досвід такого перетворення інформації або про думки, які його направляють».

Попередні дослідження показали, що сни можуть сприяти консолідації пам’яті, емоційній регуляції й становленню загального психічного здоров’я. Зараз дослідники Dream Lab розробляють нові пристрої, які по-різному відстежують і взаємодіють зі снами.

Центральним елементом лабораторії є Dormio, пристрій у вигляді рукавички з датчиками, які контролюють рухи м’язів, серцебиття й електропровідність шкіри для визначення різних стадій сну. Dormio допомагає зафіксувати стан гіпнагогії (проміжний стан між дійсністю і сном)  та надати доступ до вільного мислення і  асоціацій. Коли людина входить у цей стан, прилад програє звуковий сигнал, який зазвичай складається з одного слова. 

Технологію випробували на 50 добровольцях. Наприклад, коли пристрій відтворював слово «тигр», учасникам експерименту снився тигр. 

Також дослідники Dream Lab працюють над зміною змісту снів шляхом доступу до ще глибшого рівня підсвідомості через запах. Вчені вважають, що використання ароматів під час нічних кошмарів може пом’якшити травматичні спогади людини. Проєкт дослідниці Dream Lab Джуді Аморес — дифузор, який контролює серцебиття і мозкові хвилі, щоб відстежувати стадії сну. Коли людина досягає стадії, на якій відбувається консолідація пам’яті, пристрій випускає запах, пов’язаний з певними спогадами людини. На відміну від слухового або сенсорного тригера, запах менш ймовірно розбудить людину.

«Нюх особливо цікавий, тому що він безпосередньо пов’язаний з пам’яттю і частинами мозку, які відповідають за емоції…», — розповідає  Аморес. 

Однак, існують серйозні етичні занепокоєння щодо роботи лабораторії. Рубін Найман, доктор філософії, психолог і експерт зі сну, вважає, що важливість і сила снів полягає у їхній здатності розвиватися самостійно. Інших непокоїть потенційна можливість змінювати поведінку людини через «контроль» за її снами. 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: