Меню & пошук

10 найкращих творінь Нормана Фостера

10 найкращих творінь Нормана Фостера

[ads-pc-2]

10 найкращих творінь Нормана Фостера

Норман Фостер – найвідоміший світовий архітектор в стилі хай-тек. Він народився у Манчестері та запевняє, що саме ця архітектура вплинула на його подальші роботи. Також можна вважати, що він найплідніший архітектор останніх чотирьох десятиліть: його роботи є на шести континентах світу.

Простота, екологічність та доцільність – головні принципи творінь Нормана Фостера, який за свої архітектурні заслуги був посвячений англійською королевою спершу в лицарі, а потім – в барони. Зараз він очолює архітектурну фірму «Foster+Partners».

Пропонуємо підбірку десяти найкращих фантастичних диво-робіт Нормана Фостера.

1. Вежа Мері-Екс (Лондон)

Вежа Мері-Екс (Лондон)

«Сексапільний огірок» і «Еротична сигара» – найбезневинніші назви, які лондонці давали цьому 40-поверховому хмарочосу через його кумедну форму. Закріпилося, все-таки, «корнішон» (огірочок). «Корнішон» вознісся в небо, впустивши в себе тисячі офісних співробітників і вигравши кілька архітектурних премій. Висотка стала однією з найбільш екологічних будівель в світі: завдяки використанню сонячних батарей, вона споживає в два рази менше енергії, ніж схожі споруди.

2. Вежа Херста (Нью-Йорк)

Вежа Херста (Нью-Йорк)

Під дахом головної будівлі корпорації Hearst в Нью-Йорку сидять друковані «монстри» Cosmopolitan і Esquire, а також інші видання. Фостер побудував блискучу башту не з нуля: вона виросла всередині фасаду старого будинку, який з’явився ще в 30-х роках. Тоді зведення вежі було перервано через Велику депресію. 70 років потому англійський архітектор звів для медіа-імперії Херста новий будинок. При будівництві башти Норман Фостер в черговий раз застосував екологічні інновації: зробив так, щоб дощова вода, що накопичується в резервуарах на даху, використовувалася для поливу рослин і роботи кондиціонерів, а велика частина металу, яка пішла на будівництво цього 46-поверхового будинку на Мангеттені, була продуктом вторинної переробки.

3. Віадук Мійо (Франція)

Віадук Мійо (Франція)

Це один із найдовших (2,5 км) і високих (одна з його опор вища Ейфелевої вежі) мостів у світі, який виконав важливу функцію – поклав край величезним пробкам на трасі А75 , що зв’язує Південну Францію з Іспанією. Новий міст став продовженням високошвидкісної магістралі і дуже вдало вписався в благородний французький краєвид. Віадук обладнаний численними приладами і датчиками, відстежують найменші зрушення в його конструкції – аж до міліметра. Апаратура робить близько 100 замірів в секунду.

4. Стадіон Уемблі (Лондон)

Стадіон Уемблі (Лондон)

Фостер доклав руку і до знаменитого лондонського «Уемблі», на якому проводить свої матчі збірна Англії. Новий стадіон був відкритий в 2007 році на місці старої легендарної арени. На червоних трибунах «Уемблі» вміщаються 90 000 глядачів . Родзинка арени – 130-метрова ажурна арка, зроблена не для краси, а для підтримки унікального розсувного даху, здатного «відповзати» на схід, захід і південь. Завдяки такому даху, на полі не відкидається тінь, і трава росте швидше. Арка яскраво освітлюється, і в темний час доби її видно з усіх кінців Лондона. Потрапити на трибуни стадіону можна не тільки піднімаючись по сходинках, але і піднімаючись по ескалаторах, загальна довжина яких перевищує 400 метрів.

5. Рейхстаг (Берлін)

Рейхстаг (Берлін)

Німецький парламент — одна із найкрасивіших будівель Берліна. Сьогодні тут, як і колись, працюють німецькі законодавці, правда, назва змінилася з Рейхстагу на Бундестаг — з «імперського» зібрання на «федеральне». У 1990-х роках будівлю парламенту вирішили реконструювати. Конкурс виграв Норман Фостер, який навіть тут не зміг відмовитися від своїх «хай-теківських» принципів і вирішив надбудувати над Рейхстагом скляний купол. Зберігши історичну оболонку будівлі, архітектор практично повністю перекроїв його «нутрощі», прибравши більшу частину стін і замінивши їх на легкі сталеві конструкції та сучасні покриття з декоративного бетону й світлого природного каменю.

6. Хан-Шатир (Астана)

Хан-Шатир (Астана)

На цей раз Фостер дозволив собі найсміливіші фантазії, створивши торговий центр в столиці Казахстану у вигляді найбільшого намету в світі. Ажурний дах, сконструйований з мережі сталевих вант, покриває гігантську територію площею 140 000 м² (більше десяти футбольних полів!). Усередині знаходяться сотні магазинів, супермаркет, ресторани, великий парк, спа-центр і – дивовижне явище в холодній казахській столиці – штучний пляжний курорт з піском, привезеним з Мальдів.

7. Аеропорт Станстед (Лондон)

Аеропорт Станстед (Лондон)

Почавши роботу над терміналом аеропорту «Станстед», що знаходиться 50 км від Лондона, Лорд Фостер порушив усі існуючі правила побудови подібних будівель. Він відмовився від дорогих і не найефективніших проектів двох головних лондонських аеропортів – «Хітроу» і «Гатвік» – озброївшись своїм улюбленим принципом «складна простота». Особливість конструкції терміналу – дах, який тримається на каркасі з труб у формі перевернутих пірамід. Архітектор хотів, щоб він виконував свою головну функцію – захищав від дощу та снігу, не заважаючи при цьому світлові легко проникати в будівлю, за формою нагадує величезний скляний куб. Нова будівля добре вписалася в сільський пейзаж, і архітектори з усього світу взяли фостерівскій проект на озброєння.

8. Музей витончених мистецтв (Бостон)

Музей витончених мистецтв (Бостон)

Колекція одного з найбільших музеїв в США налічує майже півмільйона експонатів. Тут можна побачити обширне зібрання живопису французьких імпресіоністів і постімпресіоністів, включаючи Гогена, Ван Гога, Мане, Ренуара,Сезанна і Моне. Згодом, стало ясно, що музею потрібно прибудова: сотні тисяч експонатів перестали вміщатися на його площах. На підмогу викликали Нормана Фостера, який тактовно розширив музей, прилаштувавши до нього величезне чотириповерхова крило і вирішивши не вторгатися в історичну частину будівлі. В грамотно розплановану прибудову «переїхало» все американське мистецтво — від керамічних виробів майя до сучасного живопису.

9. Сіті-холл (Лондон)

Сіті-холл (Лондон)

Ще одне лондонське творіння Нормана Фостера порівнювали то з мотошоломом, то з коконом. Але найбільше ця будівля на набережній Темзи, неподалік від Тауерського моста, схожа на яйце, тонко нарізане скибочками. Архітектор пояснював сенс своєї задумки прагненням зменшити площу поверхні «Сіті-холу» і заощадити споживану електроенергію. Однак критики хвацько пройшлися по «енергозберігаючим» властивостям будови і навіть зробили необхідні заміри, які доводять, що економії немає й в згадках. Суперечки на цю тему регулярно спалахують й досі. Усередині «Сіті-холу» знаходиться величезні гвинтові сходи, які пронизують будівлю, піднімаючись до десятого поверху. Головні мешканці «Сіті» — чиновники лондонській мерії.

10. Коммерцбанк-Тауер (Франкфурт)

Коммерцбанк-Тауер (Франкфурт)

Тригранний хмарочос «Комерцбанк-Тауер» – головний символ Франкфурта-на-Майні (зразок Ейфелевої вежі в Парижі або лондонського Біг Бена), що володіє «зеленим» статусом найпершої екологічної висотки в Європі. З кожної сторони вежі – на різних рівнях, оточуючи її по спіралі – розташовуються чотириповерхові сади. Кожен сад уособлює собою флору певного регіону: на південному боці висотки – середземноморську, на західному – північноамериканську, на східному – азіатську. Планування будівлі дозволяє людям, що знаходяться в «Коммерцбанку», бачити у величезних вікнах офіси, розташовані навпроти, а також буйну садову рослинність. Знаменитий німецький хмарочос до 2003 року зберігав титул найвищої будівлі в Європі, поки не був обігнаним московськими висотками – спершу «Тріумф-Палас», а потім вежами ділового центру «Москва-Сіті».

За мотивами redigo.ru

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

1 Comment

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: