Меню & пошук

Концентрація, розслаблення, увага: як йога і медитація змінюють життя

Концентрація, розслаблення, увага: як йога і медитація змінюють життя

Вдосконалити тіло і змінити стиль життя


[ads-pc-2]

До Міжнародного дня йоги говоримо з людьми, для яких йога стала стилем життя. Дізнаємося, як фізичні вправи змінюють світогляд, вчать долати страхи і простіше ставитися до життя.

Міла Возна

Займається front-end розробкою, дизайнерським проектом Fall in Space та флорал-арт терапією

Практикує йогу протягом року і 8 років займається медитацією

Йога як лікування

Я почала практикувати фізичну йогу рік тому через проблеми з хребтом. Раніше я багато займалася активними видами спорту, такими як сноубординг, вейкбординг, серфінг і пошкодила спину та коліна. Тому довелося звернутися до йоги як до оздоровчої практики.

Півроку я займалася в студії йоги, а тепер практикую вдома, щоранку роблю 20-хвилинний комплекс з різних асан, які укріплюють спину та розтягують хребет. Але йога для мене – це скоріше заняття для тіла, а от до душі мені більше щось активне та екстремальне, де страшно, важко, а іноді боляче.

За час моїх занять йогою проблеми зі спиною зникли, але я продовжую займатися. Лікар каже, що потрібно відмовитися від усіх занять спортом, пов’язаним з дошками, щоб проблеми з хребтом не поверталися. Але я не хочу кидати це, тому продовжую займатися йогою.

Пересилити себе і отримувати задоволення

Я почала отримувати задоволення від неї через півроку після початку занять. Чим більше і регулярніше я займалася, тим більше мені це подобалося. Найскладніше в йозі для мене – розстелити килимок. А коли вже килимок розкладений і ти стаєш на нього – починаєш отримувати задоволення від процесу.

Стаючи в асану, потрібно концентруватися і розслаблятися, заспокоювати свій розум, аби сильніше розтягнутися. Коли стає важко, іноді кажу собі: «Ну що я роблю, мені ж боляче» – і це нескінченний діалог з собою між тою стороною, яка хоче зупинитися, і тою, яка прагне продовжувати. А коли я все-таки пересилюю себе і продовжую, помічаю, як з кожним разом розтягуюся хоча б на кілька міліметрів більше. А коли розумію, що тіло стає гнучкішим, асани даються простіше, це мотивує займатися ще більше.

Я займаюся йогою кожного ранку, і час від часу намагаюся шукати якісь нові комплекси, щоб урізноманітнювати цю практику. Я живу недалеко від дніпровської набережноїi, тому щоранку ми з мамою виходимо на пробіжку з собакою до Дніпра. Там ми купаємося і загартовуємося, а потім займаємося йогою на пляжі. Як правило робимо кілька асан з хатха-йоги, а потім можемо попрацювати з диханням. Це вже пранаяма-йога, яка вчить бути розслабленою, розвиває увагу, дозволяє почувати себе краще фізично та емоційно.

Окрім цього, я медитую 2-3 рази на тиждень по 20-30 хвилин. Найкращий час для цього – ранок. Одразу після пробудження я беру килимок і медитую під звуки природи або медитацію голосом.

Медитація – мій спосіб життя

Я вже 8 років практикую медитацію і зараз розумію, що за рівнем концентрації, уваги та розслабленості медитація та йога дуже близькі. І медитація, і йога для мене – це не про задоволення, а про роботу, бо дуже складно довго перебувати в розслабленому, але сконцентрованому стані. Але якщо йога для мене – це фізична діяльність, то медитація – мій спосіб життя.

Я практикую біддійську медитацію тонглен, яка включає в себе кілька основних позицій у залежності від її спрямування. Наприклад, це може бути медитація співчуття, медитація любові, безпристрасності, медитація радостi. Вивчаючи різні релігії, намагалась зрозуміти, яке вчення мені найближче, а коли познайомилася з буддизмом, зрозуміла, що це максимально відповідає моїм життєвим поглядам.

Пам’ятаю, ще з дитинства бабуся вчила нас з братом бути вдячними і з самого ранку знаходити 10 речей, за які можна дякувати: сонечко світить, пташки співають, травичка зелена. Цей розслаблений і вдячний стан звичний для мене навіть у дорослому віці. Коли я їду в метро, дивлюся на людей, неважливо, це маленька дитина, жебрак чи чоловік, від якого погано пахне, я просто подумки бажаю йому щастя. І тоді я виходжу з метро не подавленою, не злою, а з розумінням, що всі люди однаково прагнуть любові та підтримки, і всі так само когось щиро люблять.

Ось такі невеликі практики дозволяють припинити розділяти людей, на бідних і багатих, своїх і чужих. Звісно, це не значить, що я завжди до всіх добра. Я так само можу неправильно поводитися з людьми, злитися чи сваритися, особливо з близькими. Але коли таке трапляється, я ловлю себе на цьому, починаю докоряти собі, а потім розумію, як добре, що я це в собі помітила. Наступного разу, коли такі емоції приходять, я можу запитати себе, чи потрібно це мені, і чому я так роблю. Якщо гнів несвідомий, з ним важко справитися, але як тільки ти свідомо виявляєш проблему, ти можеш її вирішити. Розумієш, що ти не просто ідеальна «Я-концепція», яка тільки медитує і насолоджується квітами та метеликами, а жива, з плоті та крові, з емоціями та почуттями.

Зануритися у процес

Медитація – це будь-яка діяльність, на якій ти фокусуєшся, занурюєшся у процес, з’єднуєшся з собою і перебуваєш тут і зараз. Тому медитація буває дуже різною.

Це не лише розслаблення всіх частин тіла і уважне спостереження власного дихання. Я, наприклад, ще займаюся динамічною медитацією – слеклайном, в якому треба ходити балансуючи по натягнутій стропi. Ти можеш іти по стропi, лише якщо повністю  сконцентрований, уважний і розслаблений. Якщо чогось одного не вистачає – ти падаєш. Як би ти не намагався сконцентруватися сильніше, але якщо ти не розслабишся і не будеш уважним до дихання, нічого не вийде.

Також можна медитувати, споглядаючи. Достатньо просто покласти на стіл невеликий предмет, наприклад, кільце і уважно дивитися на нього 10 хвилин, не даючи йому ніяких оцінок. Це споглядальна медитація.

Люди, які саджають щось в землю і повністю занурені в процес, також займаються медитацією, так само, як і ті, хто займається творчістю.

Що змінює медитація

Коли я тільки починала займатися медитацією, то не могла зрозуміти, чи треба просто мовчати, чи про щось думати. Розум починав активно і хаотично пiдкидати думки і не міг зрозумiти, як це – знаходитися у тишi, коли є стільки справ-бажань-тривог, про які можна подумати. У нагоді стала книжка Аллана Уоллеса «Революцiя уваги», в якiй поетапно описувалися пiдготовка i процес медитацii.

Наш мозок витрачає дуже багато енергії на свою діяльність, i коли вдається спостерігати за потоком думок, не захоплюючись якоюсь конкретною, стає дуже спокійно. Навіть 5-7 хвилин медитації за тиждень щоденних практик принесуть рiвновагу та глибоке вiдчуття того, що все йде так, як треба. А з часом – урiвноважене щасливе життя, в якому тривоги, сумнiви i страхи – це не привiд для депресiй, а чергова зона для росту, яка викликає живий iнтерес.

Також пiсля впровадження регулярноi медитацii стало менше страхів та нераціональних емоцій, якi колихали з верхнiх щаблей ейфорiї до найглибших недр страждань. Зникла категоричнiсть до себе (навiть, якщо щось зробила не так iдеально, як хотiлось) i до iнших. В такi моменти просто сприймаєш все таким, як є.

Займаючись майже сiм рокiв фронт-енд розробкою в айтi-компанii, цього року врештi-решт наважилася вийти з офiсного комфорту у вiльний полiт. На моїй роботi з розумiнням поставилися до цього вибору, i тепер я викладаю арт-терапiю для наших спiвпробiтникiв, проводячи час в приємному спiлкуваннi i творчостi. Весь iнший час розвиваю свiй творчий проект «колаборацiя украiнських дизайнерiв».

Медитація врівноважує, і ти не даєш будь-яким ситуаціям вибити тебе з колії. Приймаєш найбільші стреси такими, якими вони є, і розумієш, що нічого страшного не станеться, ніщо не загрожує твоєму життю. Поки я є, я можу все виправити і жити далі, а якщо мене немає, то немає за що хвилюватися.


Почати займатися і зростати

Лада Голубєва

Head of Sales видавництва «Основи»

Два роки практикує хатха-йогу в Українській Федерації Йоги

Хатха-йога це фізична йога, що складається з комплексу асан (асана поза, положення тіла). Коли я йшла на йогу, хотіла навчитися добре розтягуватися, краще почуватися фізично і просто чимось займатися після роботи. Тоді я ще нічого не знала про медитації, пранаями (дихальні вправи), а просто хотіла займатися фізичними вправами. Але з кожним місяцем я починала більше і більше дізнаватися про йогу як духовну традицію та розуміти, навіщо це мені потрібно.

Перший рік мені було фізично та емоційно важко займатися. Коли тобі інструктор каже дихати спокійно, а тобі боляче стояти в асані і ти ледве тримаєшся, охоплює роздратування. Перші півроку мені було просто боляче, і ні про що, окрім болю, я думати не могла. Але в моменти, коли було важко, я згадувала, для чого це мені потрібно. Спочатку я думала, що це просто для тіла, а потім я згадувала свої відчуття, коли мені вдавалося пройти якусь емоцію в асані. Наприклад, якась негативна емоція приходила, я її усвідомлювала, і вона йшла, а в той момент ставало настільки легше. Тобто мене найбільше надихали попередні успіхи.

І лише за рік мені стало легше. Тепер, коли я стою в асані і відчуваю, як класно тягнеться тіло, це приносить мені задоволення. А коли килимок вже захотілося розстелити вдома і займатися самостійно, я зрозуміла, що зростаю.

Йога як світогляд

Кажуть, що йога починається тоді, коли ти скручуєш килимок. Якщо з килимка вона не переходить у твоє життя, тоді це просто розминка. Тому ті вправи, які я роблю на килимку, я переношу в життя. Через тіло працюю з емоціями та своїм внутрішнім світом.

Під час заняття ти вчишся відкидати всі думки, не пов’язані з йогою, відключатися від проблемних ситуацій чи думок про роботу: я тільки тут і займаюся лише тілом, стою в асані, мені боляче, мене трясе і розриває, хоча я просто сиджу. І тоді починаються емоції. Якщо не йти за ними, а просто визнати, що ти зараз переживаєш страх, ця емоція проходить, і ти починаєш насолоджуватися фізичним відчуттям. І так само відбувається в житті коли відчуваю, що щось не так, розпізнаю емоцію, і вона проходить. Замість того, щоб панікувати, я чесно кажу собі, що мені страшно і думаю, що можу зробити саме зараз.

Для того, щоб справитися з негативною емоцією, важливо правильно її впізнати і назвати. Але негативні емоції дуже сильно відрізняються: це може бути страх за себе або близьку людину, страх втратити гроші, страх за життя. Потрібно його правильно усвідомити, назвати і він піде.

Побороти страхи

Фізичний розвиток вплинув і на мій духовний розвиток. Я стала впевненішою, почала отримувати підвищення на роботі та брати на себе більше обов’язків, розібралася з багатьма внутрішніми страхами і навчилася пропрацьовувати емоції.

Завдяки йозі я почала простіше ставитися до складних завдань на роботі. Одного разу служба доставки не привезла вчасно книжки нашого видавництва на дуже важливий іноземний захід. Їм потрібно було 60 книжок, а у нас в офісі такої кількості не було. Мені подзвонив директор і сказав, що книжки треба терміново знайти. Раніше в подібних ситуаціях я починала панікувати і не знала, що мені робити, мозок просто відключався, натомість охоплював страх. А в цій ситуації я усвідомила свій страх, сконцентрувалася і зрозуміла, що частину книжок можна купити в одній книгарні, частину в іншій, попросила про це своїх колег, об’їхала всі ці місця на таксі, зібрала книжки і привезла їх на захід. При цьому я не була в стресі, емоції не засліпили мене, і я робила все спокійно.

Кому підходить йога і навіщо нею займатися

Якщо основна ціль – розтягнутися, то не обов’язково для цього займатися йогою. Але хороших причин для цього може бути багато. Наприклад, коли ти бачиш людину, постійно бадьору і в гарному настрої, яка займається йогою, і теж хочеш цього досягти. Або ж, навпаки, якщо переживаєш депресію, йога може допомогти пройти це. Мені здається, що йога підходить для людей із запитом на саморозвиток. Але не треба очікувати, що вона вирішить всі твої проблеми. Йога – це шлях, на кожному відрізку якого треба усвідомлювати, навіщо ти це робиш, і куди рухатися далі.

Щоб не пропустити найцікавіші тексти, підписуйся на наш  Telegram-канал.

Фото: Олексій Чарєй, обкладинка – Вероніка Горянська

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: