Меню & пошук

Валійське золото, мирт і квіти апельсину: традиції британського королівського весілля

Валійське золото, мирт і квіти апельсину: традиції британського королівського весілля

Розповідаємо про непорушні і цілком порушні звичаї монаршого весілля


[ads-pc-2]

Весілля принца Гаррі та Меган Маркл вже заслужило репутацію торжества, що йде проти традицій консервативного британського трону. По-перше, сама наречена унікальна: Маркл − перша представниця змішаної раси, перша католичка, перша відома актриса і перша жінка, яка вже була в шлюбі, що тепер одружується з британською монаршою особою. По-друге, церемонія пройде не в Вестмінстерському Абатстві, а в каплиці Святого Георгія у Віндзорському замку. Потому пара проїдеться на кареті вулицями Віндзора, щоб привітати народ, але процесії у Лондоні не буде. Як не буде і знаменитого поцілунку на балконі Букінгемського палацу. Наречені вирішили відійти від правил, а так як принц Гаррі лише п’ятий в черзі на трон, родина не тисне на нього щодо дотримання вікових весільних традицій британської корони. Проте деяких звичаїв молодятам оминути не вдалося.


Прохання про дозвіл одружутись

ХХІ століття, епоха стрімкого розвитку технологій, інновацій, штучного інтелекту та віртуальної реальності, а у Великій Британії, тим часом, члени королівської родини досі офіційно просять монарха дозволити весілля! Перш ніж зробити пропозицію, наречений, згідно із Британським законом «Royal Marriages Act» від 1772 року, має просити у короля чи королеви дозволити шлюб. Цей закон забороняє шлюби з католиками, і якщо це відбувається, то член королівської сім’ї повинен відректися від престолу. Тільки в разі згоди правителя Британської монархії, укладений шлюб вважається дійсним.

Меган Маркл від народження католичка, тож після освідчення їй довелося терміново переходити в англіканство. Принц Гаррі знехтував традицією, і став на коліно перед Маркл ще до благословення від своєї бабусі, Єлизавети ІІ. Королева пізніше настояла на тому, що традиція має бути виконана, тож через 3 місяця після заручин внука, монарх офіційно оголосила, що все це весільне дійство дозволяє.

Принц Вільям та Кейт Мідлтон обмінюються обручками на весіллі у Вестмінстерському абатстві 29 квітня 2011 року.
Королева Вікторія в день весілля 10 лютого 1840 року.
Елізабет Боуз-Лайон із принцом Альбертом в день весілля, 1923 рік

Валійське золото

Від 1923 року всі обручки королівських наречених зроблені виключно з золота добутого в шахті Клогай Сент-Девід в Північному Уельсі. Брусок цього дорогоцінного металу вперше презентували монаршій сім’ї в 20-х роках минулого століття. Відтоді традицією було робити обручки саме з цього самородку.

Щоправда на знаменитому персні із сапфіром Принцеси Діани, брусок скінчився. Довелося терміново замовляти ще один з тієї ж шахти, щоб не зовсім порушувати звичай.

Весільна сукня

До XIX століття найпопулярнішими кольорами для весільної сукні були блакитний та чорний. Королева Вікторія у 1840 році вперше серед британських монархів вдягла біле на шлюбну церемонію, бо хотіла щоб якомога більше людей з натовпу побачили її під час процесії.

Крім того, білий мав символізувати чистоту і невинність нареченої, як і її вінок виконаний з флердоранж. Вікторія відмовилася від традиційної тіари, і вплела в волосся квіти апельсину, як символ цнотливості.  Відтоді флердоранж став стандартом для наступних поколінь королівських наречених вікторіанської епохи. Квітами оздоблювали вінки, або сукні. Традиція продовжувалась і в XX столітті, втім її порушила принцеса Діана, сукня якої і без того була обтяжена безліччю декоративних елементів. Не було флердоранжу і на сукні Кейт Мідлтон, втім майбутня герцогиня розпорядилася розмістити в Вестмінстерському абатстві, де відбувалась церемонія, ароматичні свічки із запахом апельсинового квіту.

Весільний букет

Королева Вікторія започаткувала ще одну традицію, а саме − додавання гілочки мирта, як символу вічної любові, у весільний букет. Пізніше відросток цієї гілочки посадили в улюбленому палаці королеви на острові Вайт. З нього виріс кущ, який досі є головним джерелом тих самих традиційних гілок мирта в букети монарших наречених.

Із букетом пов’язана ще одна давня традиція: під час весільної церемонії леді Елізабет Боуз-Лайон (майбутньої Королеви-матері) із принцом Альбертом в 1923 року, молода наречена несподівано підійшла до меморіалу «Невідомого воїна», і лишила біля нього весільний букет.  Таким чином, дівчина вшанувала пам’ять свого брата Фергюса Боуз-Лайона, та інших солдатів Першої світової війни, що загинули в бою.

Оскільки леді Елізабет поклала квіти до меморіалу ще до церемонії, то вона фактично стала першою королівської нареченою, яка стояла біля вівтаря без букету. В майбутньому традицію дещо змінили: букет до меморіалу клали вже після церемонії на виході із абатства.

Принцеса Діана в день весілля 29 липня 1981 року.

Церемонія

Подружня клятва, що лунає з вуст королівських молодят під час церемонії, не мінялась з 1662 року. Тоді її взяли з Книги загальних молитов Англіканської церкви. З 1981 року в клятві немає обіцянки «коритися чоловіку», її звідти прибрала перед своїм вінчанням Принцеса Діана.

Така правка не врятувала Діану від плутанини, надто багато тексту довелося запам’ятати майбутній дружині Чарльза. Під час церемонії їй, як і всім іншим монаршим нареченим, треба було промовляти повне ім’я обранця. Діана назвала свого нареченого Філіпом Чарльзом Артуром Джорджем замість Чарльза Філіпа Артура Джорджа. А от Кейт Міддлтон в 2011 році нічого не наплутала і майбутнього чоловіка назвала правильно – Вільям Артур Філіп Луіс.

Принц Чарльз та принцеса Діана на балконі Букінгемського палацу в день весілля 29 липня 1981 року. (Photo by Tim Graham/Getty Images)

Поцілунок на балконі

Ця традиція є порівняно молодою, і її дотримуються не завжди, все ж досить консервативна королівська родина проти публічних проявів любові. Вперше вихід на балкон організувала королева Вікторія в 1858 році, під час весілля своєї дочки принцеси Вікторії. Монарх розпорядилася вийти до народу, оскільки їй було шкода, що так мало людей з натовпу змогли побачити подружжя. Тоді, молодята не поцілувалися, вікторіанське виховання таку вульгарність забороняло.

Вперше публічний поцілунок відбувся лише на весіллі принца Чарльза та принцеси Діани в 1981 році. У публіки він викликав неймовірні овації, хоча наречений був дещо скутий та збентежений.

Традицію поки що підтримали лише два подружжя − брат Чарльза Едвард із дружиною Софі Ріс-Джонс, а також син Чарльза, принц Вільям та його обраниця Кейт Мідлтон. Щоправда поцілунок Вільяма та Кейт запам’ятався скоріше не своєю романтичністю, а «сердитою дівчинкою» Грейс Ван Кацем, що стояла поруч із подружжям. Трирічна похресниця Вільяма не витримала шуму натовпу і невдоволено затулила вуха, завдяки чому вже наступного дня перетворилася на інтернет-мем.

Хто оплачує дійство

У Великій Британії за традицією більшість весільних рахунків оплачують батьки нареченої. Втім королівська родина останнім часом надає перевагу розділеному навпіл рахунку. Принаймні так було із весіллям принца Вільяма та Кейт Мідлтон. Безпека і транспортування зазвичай оплачується із королівської скарбниці. А ось у випадку із весіллям Гаррі та Меган, всі ключові витрати взяла на себе монарша сім’я. Весільну сукню до торжества Маркл купить на свої гроші, таке побажання висловила сама наречена.

 

Фото: www.royal.uk

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: