Як поїхати на місяць на Балі: що дивитися, як розважатися і скільки це коштує
Як поїхати на місяць на Балі: що дивитися, як розважатися і скільки це коштує
Як підготуватися до подорожі на Балі на місяць
[ads-pc-2]
Якщо жити півроку в холоді − це не для тебе, пора планувати подорож у теплі країни. Анна-Марія Шапошнікова і Аліна Тунік місяць провели на Балі та спеціально для Inspired розповідають, як підготуватися до такої подорожі, скільки грошей на це потрібно, що варто побачити, зробити і спробувати на острові.
Як долетіти
Для того, щоб знайти недорогі квитки, ми додалися у всі можливі Telegram-канали з авіаквитками: Ветер дует, Time to Travel, What the flight. Там ми моніторили квитки десь за півроку до поїздки. На Балі з України можна долетіти кількома способами: через Берлін, Афіни, Стамбул, Дубай тощо. Ми виписали усі ці варіанти і шукали дешеві перельоти. А на сервісі Skyscanner побачили, що найдешевше можна долетіти авіакомпанією Scoot. Летіти нам довелося з пересадками: Київ − Берлін − Сінгапур − Балі.
Загалом квитки туди-назад обійшлися нам у $600.
У Сінгапурі під час поїздки туди і назад у нас був транзит більше 7 годин, завдяки чому ми ще й побачили Сінгапур. Якщо пересадка в цій країні триває більше 7 годин, можна взяти дуже круту безкоштовну екскурсію.
Як підготуватися
Ми дуже сильно готувалися до цієї подорожі: спілкувалися з багатьма людьми, які їздили на Балі, читали форуми, додавалися в чати. Там можна навіть знайти житло, дешевше, ніж на Airbnb. Ось список ресурсів, які допоможуть підготуватися:
Групи у Facebook
Telegram-канали
Страхування
Ми купили максимально повне страхування, включили туди подвійну групу ризику на випадок, якщо з нами щось станеться на мопеді. А потім ми зрозуміли, що якби щось сталося, то страхова не покрила б ці витрати, бо в нас права лише категорії B, а для мопеду потрібні A1. Також ми включили у страхування серфінг.
Загалом на 36 днів воно обійшлося в 1500 гривень.
Маршрути
Перед поїздкою ми знайшли усі місця і маршрути, щоб не витрачати на це час на острові. Вирішити, в яких районах будемо жити і куди їздити. Ми позначили всі місця на карті Google, а також знайшли карту, створену іншими людьми. Нею дуже зручно користуватися, коли їдеш на мопеді − просто прокладаєш маршрут, вмикаєш навігатор, вдягаєш навушники і слухаєш підказки.
Май на увазі: на Балі не можна вішати телефон на мопед, бо його просто вкрадуть.
Максимально повна карта з місцями на Балі, створена різними людьми.
Транспорт
Якщо ти на мопеді на Балі, ти цар дороги, навіть машини там не настільки круті. Тому ми вирішили взяти кілька уроків їзди на мопеді ще в Києві. Хоча правил там немає і всі їздять, як заманеться, на мопеді там безпечніше, ніж у нас, бо там мопедів більшість.
На Балі лівосторонній рух, але до нього звикаєш швидко, а ось до сигналів на дорозі − не одразу. В Україні сигнал гудка означає попередження, або невдоволення водія, а на Балі тобі сигналять коли просто обганяють. Тому перший тиждень я дуже нервувала за кермом, бо думала, що роблю щось неправильно.
Для того, щоб їздити на мопеді, не обов’язково отримувати права категорії А1 (хоча для страхової це потрібно), але треба отримати права міжнародного формату. Це можна зробити в Сервісному центрі МВС. Українські права юридично діють, але всі пишуть про те, що насправді місцева поліція вимагає міжнародні.
Де жити і куди їздити на Балі
На Балі багато районів, які відрізняються не лише за культурою, цінами та атмосферою, а й за погодою. Ми почали нашу поїздку з Убуда − це як центр острова і духовне серце Балі. З Убуда дуже зручно їздити в усі храми та водоспади. Усі цікаві місця знаходяться в межах 15-30 кілометрів. Після цього ми перебралися до океану і залишилися там ще на 20 днів, щоб нікуди не поспішати і займатися серфінгом.
Усі райони біля океану також дуже різні. Спочатку ми збиралися їхати на Куту, бо там маленькі хвилі, що підходять для початківців. Але нас переконали їхати в Чангу, бо Кута − це як Туреччина − там багато туристів і жахливий трафік, а Чангу − це як Європа.
Якщо в Убуді дуже багато місцевих, храми на кожному кроці, в яких всі роблять підношення, жертвоприношення тварин − це буденність, та й кожен дім, як храм, то в Чангу, навпаки, дуже багато іноземців. Тому це золота середина між місцевим колоритом і комфортом. Там є все: і хороші заклади, і йога-студії, і спа-салони, і медитації, і нічні клуби і бари.
Як знайти дешеве житло
Перше житло в Убуді ми забронювали заздалегідь на Airbnb, на 7 днів воно обійшлося нам у $50 на двох. А потім шукали житло на місці через групи у Фейсбуці та чатах в Телеграмі. Там здають і шукають житло та сусідів.
Житло в Чангу на 22 дні ми знімали майже за $200, а кожна з нас заплатила $92. Стільки коштувала красива біла кімната з невеликою верандою, кондиціонером, телевізором і прибиранням.
А наша знайома зняла майже за таку саму ціну великий будинок з басейном. Вона знайшла будинок мрії на Airbnb, дерев’яний з невеликою терасою, все у найкращих традиціях Балі. Але ціна її не влаштовувала, тому вона приїхала в район, у якому знаходиться цей будинок (на Airbnb одразу не пишуть точно адресу), знайшла його і сказала власникам, що збирається зняти його на цілий місяць. Врешті вона заплатила 7 тисяч гривень за місяць.
Лайфхак з Airbnb: якщо запросити на сайт людину, яка там не зареєстрована, отримуєш на рахунок $20. Подруга видалила свій аккаунт, я знову її запросила, і їй нарахувалася знижка. Тому за перші 7 днів ми заплатили $50 замість $70. А після закінчення цієї поїздки мені на рахунок прийшли ще $20. Їх ми використали для бронювання житла під час поїздки на Нуса Пеніду.
Що треба знати про життя на Балі
Погода
Ми приїхали на Балі восени у проміжний сезон − саме перед сезоном дощів. Коли в нас літо, на Балі зима і навпаки. А з грудня по березень на острові сезон дощів, і в деяких районах може лити цілий день.
Більше дощів зазвичай в гірській місцевості, тому краще облаштуватися на цей період десь поблизу океану. В Убуді, наприклад, буде лити сильніше, ніж в Чангу. Але в сезон дощів водою приносить багато сміття на берег і за цим дуже сумно спостерігати.
Гроші
Знімати гроші з карти можна лише в банку. У містах є банкомати, але на них можуть стояти пристрої, які зчитують карту, і потім з неї можуть зняти всі гроші. Тому краще спеціально для поїздки відкрити нову карту, мати гроші на іншому рахунку і перед зняттям переводити на неї ту суму, яку хочеш зняти. Також я поставила собі ліміт на зняття коштів $50. Тобто навіть якби хтось отримав дані моєї карти, вони б не змогли зняти більше цієї суми.
Міняти валюту теж треба в банку, бо в звичайних обмінниках часто дурять.
Усі радять їхати з готівкою, але треба враховувати, що там часто крадуть. Якось наша знайома їхала на байку, і в неї зрізали сумку. Тому на мопеді ми завжди вдягали бананку під куртку, а навушники під майку, щоб їхати за навігатором.
Також на острові радять знімати кімнату в ґестхаусі, міні-готелі, апартаментах, або будиночок на території, що охороняється, а не окремий приватний будинок − його можуть обчистити, поки вас не буде вдома.
Медицина
Перед поїздкою на Балі бажано зробити щеплення від гепатиту А, але в Києві ми не знайшли вакцину. Також ми прочитали, що там можна заразитися лихоманкою Денґе від укуса комара. Це як грип, тільки ще гірше − температура може триматися 4 дні під 40 градусів. І з цим нічого не можна зробити, антибіотики не допомагають, і потрібно просто дотримуватися постільного режиму і пити багато води. Також можна звернутися у страхову, щоб поїхати в лікарню. Від цієї хвороби немає щеплення, а щоб вберегтися, треба купувати додому засоби від комарів і користуватися спеціальною косметикою. В магазинчиках натуральної косметики на Балі продаються спеціальні лінійки косметики від комарів.
Також треба взяти з собою нормальні ліки. На Балі всі лікуються травами, мазями і ароматичними засобами, тому знайти там звичайні ліки важко і краще взяти з собою аптечку, а також аптечку в мопед.
Таксі
Там можна викликати кілька видів таксі: у програмах, подібних до Uber, або локал-таксі. Локали дуже не люблять такі програми, бо вони забирають у них заробіток. Іноді доходить навіть до бійок. Якось я викликала таксі-мопед, а водій попросив мене підійти до іншого місця, бо йому було небезпечно заїжджати на територію, де я знаходилася, через локалів. Я прийшла до нього, і як тільки починала сідати, з-за кущів виїхав хлопець на іншому мопеді. Наш водій перелякався, стягнув з нас шоломи і сказав нам пересісти до нього, а сам розвернувся і поїхав.
Мобільний зв’язок
Найкраще купити пусту сім-карту мобільного оператора Telecomsel, а потім поповнювати її на потрібну кількість мегабайтів через додаток.
Їжа
На Балі є три варіанти для харчування. Перший − купувати їжу і готувати вдома, але дешевше це не буде. Такий варіант підходить більше для овочів і фруктів. (Велике авокадо можна купити за 15 гривень, за 12 гривень − прямо перед тобою видавлять манго-джус, а за 20-40 гривень можна купити великий кокос, якого вистачить на двох.
Другий − їсти в місцевих закладах − варунгах. Виглядають вони не дуже, там літають мухи, а прямо біля їжі можуть сидіти коти. Але це дешево.
Третій варіант − хороші кафе і ресторани. Вони дуже класні, а їхні власники переважно іноземці. Але за цінами дуже крутий заклад на Балі − це середньостатистичний у Києві. Тут є заклади на будь-який смак: з повністю веганською їжею, з хорошою кавою, великими порціями.
Топ 6 закладів у Чангу:
- Crate cafe
- Secret Spot
- Ithaka Warung
- Nude
- The Avocado Factory Canggu
- смачне веганські морозиво в Mad Pops Bali
Бари в Чангу (потрібно йти, навіть якщо не п’єш − в них дуже атмосферно)
- Old Mans
- Pretty Poison
Топ 6 закладів в Убуді:
- Clear cafe
- Mudra cafe
- Alchemy
- Monsieur Spoon Ubud
- Kedai D’Sawah
- Seeds of Life
Ще трохи лайфхаків
Насправді, Балі виявився не таким, яким ми собі його уявляли. Ми думали, що він дикий. І хоча дикі райони там є, але туристів там досить багато. Блогери, які приїжджали сюди декілька років тому, кажуть, що зараз місця, які були нещодавно дикими, зараз вже забудовані готелями − все стає дорого-багато для туристів.
Коли балійці бачать людину європейської зовнішності, намагаються видоїти з неї максимальну кількість грошей. І це не дуже приємно. Якщо в Україні ти приходиш на ринок і бачиш ціни, на Балі ціни не вказані. Продавець просто на тебе дивиться і називає сильно завищену ціну.
Тут треба торгуватися. Наприклад, коли ми піднімалися на вулкан, нам сказали, що це коштує 1200 гривень з трансфером і обідом. Ми не погодилися, сказали, що це дорого і скинули ціну до 600 гривень.
Тобі можуть назвати ціну мільйон рупій, а скинути можна до 30 тисяч. Тому людина, яка до цього не звикла, може втратити багато грошей.
Що треба обов’язково зробити на Балі
Прокидатися тут треба рано вранці, бо о о 17:40 захід сонця, а о 18:00 вже темніє. На сході сонця ми виїжджали кудись і їздили в різні цікаві місця, а потім до 15:00 поверталися додому, бо в мене якраз починався робочий день − я працювала віддалено. На вихідних могли поїхати кудись на цілий день або навіть на цілі вихідні.
Навіть якщо нікуди не їдеш, на Балі завжди є чим зайнятися: серфінг, йога, медитація, аквапарки, торгові центри, кінопокази в закладах і багато іншого.
Також тут обов’язково треба зустрічати заходи сонця. На Балі люди не просто ходять гуляти на заході, вони цілеспрямовано приходять на пляж, щоб подивитися на це. Не важливо, ти з сім’єю, з друзями або сам − ти сідаєш і просто дивишся, як сонце заходить, як в кінотеатрі.
А ще варто зайнятися серфінгом. На Балі дуже багато серф-шкіл, заснованих росіянами. Одне заняття на 2-3 години в них може коштувати $50. Але готувавшись до поїздки, ми прочитали, що підготовка в них дійсно дуже хороша, а от місцеві поставлять тебе на дошку аби-як. Але ми вирішили ризикнути і піти до місцевої школи − прийшли на пляж і просто запитували, скільки коштують заняття. Переважно всюди за урок просили близько 700 гривень за 2,5 години, але ми знайшли серфера, який зробив нам знижку, і ми брали уроки по 600 гривень з людини за заняття.
Топ місць, де обов’язково треба побувати
Ліс мавп (Monkey Forest) − одна з головних пам’яток Убуда, де живе близько 750 мавп. Тут треба бути обережними, бо мавпа може щось у тебе вкрасти. За цією річчю можна потім підійти до доглядача, він знайде мавпу і поверне тобі річ вже за гроші. А доглядач потім дасть банан мавпі − ось такі у них схеми. Також на території розташований храм Пура Далем Агунг Падангтегал (Pura Dalem Agung Padangtegal).
Храм Пура Тірта Емпул (Pura Tirta Empul) − один з головних індуїстських храмів на Балі. Тут проходить церемонія омивання. Існує повір’я, що якщо скупатися в священних водах цього джерела, знайдеш здоров’я, силу і щастя.
Рисові тераси Тегалаланг (Tegalalang) − знаходяться біля Убуда. Можна спуститися і походити поблизу, або помилуватися видом, сидячи в кафе на вершині схилу. Також вони знамениті величезною гойдалок, де виходять круті фото.
Водоспад Тукад Чепунг (Tukad Cepung) − не схожий на інші водоспади на Балі. Має форму півкола, і щоб дістатися до нього, потрібно пройти у вузький прохід у скелі.
Храм Лемпуянг Мадья (Pura Lempuyang Madya) − той самий храм, де роблять фото в різьблених воротах на тлі вулкану Агунг.
Палац Тірта Гангу (Tirta Gangga) − знаменитий водний палац з фонтанами, ставками, містками, мальовничими алеями зі статуями і величезними коропами, яких можна годувати.
Нуса Пеніда − окремий острів (1 година їзди на поромі в одну сторону). Туди їдуть за фантастичними видами на Broken beach, Kelingking beach і снорклінгом з мантами.
Скільки грошей потрібно на місячну подорож
7000 грн − їжа (ресторани і ринки).
4000 грн − житло.
3000 грн − транспорт (байк, перевезення байка на нове місце житла, парковки, бензин).
3000 грн − уроки серфінгу і заняття йогою.
2100 грн − культурна програма (снорклінг, вулкан, входи до храмів тощо).
500 грн − таксі.
300 грн − алкоголь.
Витрати − загалом $1000 за місяць.