Меню & пошук

Проєкт Щастя: чи можна навчити себе бути щасливими?

Проєкт Щастя: чи можна навчити себе бути щасливими?

[ads-pc-2]

Про щастя знімають фільми, пишуть книги та музику, проте людям часто буває важко пояснити цей феномен словами. «Проєкт Щастя» Гретхен Рубін одна з книг про те, як почати жити більш наповненим життям та почуватися краще.

Щоби розібратися у тому, чи можливо навчити себе бути щасливими, ми розібралися про що книга Рубін, поговорили з психологинею Ксенією Шупік, а також дізналися більше про те, як почати власний проєкт щастя у менторки щастя, організаторки міжнародного проєкту «Епідемія Щастя» Олександри Брашовецької.


Як народжується щастя?

Щастя можна визначити як стан людини, що відповідає найбільшому задоволенню умовами власного існування, повноті життя, здійсненню свого покликання та самореалізації. 

Тим не менше, кожна людина визначає щастя по-своєму, тож звести всі ці пояснення в одне речення неможливо. Людині може бути важко відповісти на питання «Що таке щастя?», проте майже кожен(а) згадають принаймні один момент, коли вони почувалися щасливими. 

Глибоке відчуття задоволеності своїм життям і є щастям. Позитивні емоції це те, що викликає спонтанне і коротке відчуття щастя, а довготривале щастя це комплексний стан, який народжується із зовнішніх ситуацій та внутрішніх чинників в організмі людини. 

via GIPHY

У тілі людини в залежності від ситуації виробляються так звані «гормони щастя» ендорфіни, дофамін і серотонін. Ендорфіни впливають, в основному, на короткочасні стани радості і піднесення та створюють позитивні емоції. Ендорфіни знижують больові відчуття, позитивно впливають на роботу внутрішніх органів та на емоційний стан людини.

Інший гормон, що впливає на почуття щастя дофамін, він викликає ейфорію та задоволеність. Дофамін починає вироблятися під час споживання смачної їжі або в момент отримання винагороди за свою роботу. Цікаво, що мозок закоханої людини також особливо активно виробляє дофамін. 

Регулярне вироблення серотоніну створює загальний фон щастя і дає відчуття довготривалої задоволеності. Серотонін зокрема регулює такі стани як тривога, неспокій та агресивність і саме тому його називають гормоном гарного самопочуття.


Рік на те, щоби стати щасливішою версією себе: «Проєкт Щастя» Гретхен Рубін 

Гретхен Рубін, письменниця

Гретхен Рубін письменниця, яка пише на теми звичок, щастя та людської природи. Вона є авторкою бестселерів New York Times «Краще, ніж раніше», «Щасливіше вдома» та «Проєкт Щастя». У власному блозі вона розповідає про свої пригоди у пошуках щастя. Щотижня Рубін записує подкаст «Happier with Gretchen Rubin», у якому вона обговорює хороші звички та щастя зі своєю сестрою Елізабет Крафт.

У 2009 році Рубін опублікувала свій найбільший бестселлер «Проєкт Щастя», який вплинув на численних читачів. Сама авторка на своєму сайті пише, що одного дня запитала себе: «Що я хочу від життя?». Її відповідь була простою: «Я хочу бути щасливою». Саме так вона вирішила присвятити рік проєкту щастя, результатом якого стала книга.

У «Проєкті Щастя» Рубін розповідає свій шлях до щастя, а кожен місяць вона присвячує якомусь новому аспекту свого життя: роботі, друзям, відпочинку тощо. У книзі авторка пише про свій досвід та дає поради тим, хто прагне створити власний проєкт щастя, а також додає дані актуальних досліджень з цієї теми.

За 10 років «Проєкт Щастя» перетворився з книги у світовий рух, у якому люди ведуть власні проєкти щастя та пишуть про це блоги, а в 35 країнах вже створили об’єднання, щоби ділитися досвідом на шляху до щастя.

via GIPHY


На власному досвіді: людина, яка створює свій проєкт щастя в Україні

Олександра Брашовецька, авторка Telegram-каналу «Менторка Щастя»

Власні проєкти щастя створюють в усьому світі, тож цей рух не оминув і Україну. Про те як розпочати проєкт щастя і не зупинитися на першому місяці нам розповіла Олександра Брашовецька. 

Про вплив «Проєкту Щастя» на повсякденне життя

На початку кожного місяця я відкриваю розділ, який його стосується та проживаю місяць за рекомендаціями Гретхен Рубін. Книга пояснює як влаштувати порядок у своєму житті, як мати баланс між особистим життям та роботою та присвячувати час тому, що дійсно важливо.

Ця книга стала поштовхом до самоаналізу − я мала нагоду проаналізувати те, що я вже роблю, щоби моє життя було щасливим та що мені варто розпочати робити. На початку кожного місяця я відкриваю розділ, який його стосується та проживаю місяць за рекомендаціями Гретхен Рубін. Книга пояснює як влаштувати порядок у своєму житті, як мати баланс між особистим життям та роботою та присвячувати час тому, що дійсно важливо.

Про власний проєкт щастя

Мій проєкт відрізняється від проєкту Гретхен і поділяється на декілька складових. У першу чергу це проживання книги на свій лад та розуміння того, яким чином  це мені відгукується або ні. Крім цього я вивчаю тематику щастя, читаю дослідження з комплексним аналізом цього феномену. Також часто практикую нові речі та ділюсь своїм досвідом та враженнями від них.

Щоби мій проєкт щастя був успішним, я винайшла для себе фільтр чесності, через який проходять всі мої думки та дії. Через чесність до себе людина може зрозуміти, як насправді вона почувається та що призводить до зміни її психологічного стану. За допомогою фільтру чесності я створюю індикатори щастя та точніше розумію, що робить мене щасливішою. Я виробила для себе 5 власних кроків , які практикую, щоб почуватися щасливою:

  • Їсти красиву їжу. Моя їжа має виглядати дуже гарно, незалежно від того чи я її готую лише для себе або для гостей. У моменти споживання красивої та смачної їжі організм отримує насолоду та задоволення, що призводить відчуття щастя.
  • Медитувати. Залежно від зовнішніх обставин можна практикувати глибокі та неглибокі медитації. Звісно, глибоку медитацію можна практикувати лише за умови повної тиші та захищеності. Саме в такому стані можна якнайкраще знайти відповідь на одне з тих важливих питань, що турбують людину у певний момент. 
  • Слухати хорошу музику. Для мене важливо знаходити хорошу музику, вслуховуватися в мелодію і тексти та знаходити зв’язки з навколишнім світом.
  • Робити гарні фотографії. Така практика дозволяє подивитись на світ з іншої точки зору, через об’єктив. Наприклад, я збираю фотографії ліхтарів: роблю гарні фотографії ліхтарів всюди, де буваю та залишаю їх собі на згадку і ділюся ними з іншими.
  • Гуляти містом. Я люблю Київ, тож коли маю час та навіть коли його не маю, виходжу на вулицю та починаю гуляти містом, шукати гарні місця та придивлятися до негарних, щоби побачити красу в усьому.

via GIPHY

Про власний блог

Цьогоріч я почала вести власний Telegram-канал «Менторка Щастя». Сучасне життя дуже стрімке, тому до нас може прийти натхнення, а за кілька хвилин ми про нього забудемо через черговий телефонний дзвінок або сповіщення про повідомлення. Саме тому я вирішила записувати важливі для мене речі у вигляді невеликих постів та розповідей. 

У блозі є три види речей, які я публікую. Перша частина це роздуми про щастя: що це таке, як воно створюється та як його досягати. Я ділюся власними роздумами, уривками з книги Гретхен та досліджень, до яких я звертаюсь. У другій категорії я пишу поради або цитати, які чітко асоціюються у мене з почуттям щастя. Третя категорія це фототографії, які передають мій власний стан щастя у різні моменти життя. 

Свій блог я почала вести для дуже вузького кола, проте скоро одна з моїх подруг запитала «Якщо твоя філософія це те, що світ має стати щасливішим, то чому ти ні з ким цим не ділишся?». Тепер я додала до кола читачів всіх охочих, адже, щоби світ став щасливішим, необхідно, щоби кожна людина стала щасливішою.

Для мене важливо не навчати людей бути щасливими, а ділитися досвідом та підштовхувати до роздумів. Занурення у питання та пошук внутрішніх визначень допомагає людям досягти свого власного щастя.


Поради тим, хто хоче розпочати власний проєкт щастя

Почати свій власний проєкт щастя точно буде дуже страшно. Щоби не загубитися у такому масштабному проєкті, який зачепить всі сфери життя варто з самого початку зрозуміти для себе кілька речей.

Ви маєте знати чому ви розпочинаєте свій власний проєкт щастя. Одне просте питання, на яке варто відповісти це «Чому для мене важливий власний проєкт щастя?». Відповіді можуть і мають бути у всіх різні, проте це допоможе не покинути роботу над собою. Також ви маєте зрозуміти, яка ваша мета. Необхідно з самому початку означити для себе який вплив проєкту щастя хочете відчути у власному житті. 

Подумайте над тим, що ви будете робити, коли ваш проєкт щастя закінчиться. Запитайте у себе, чи проєкт закінчиться через рік і ви повернетесь до свого попереднього життя або ж будете продовжувати працювати над власним щастям і далі. Важливо зрозуміти, чи ви ставите річний експеримент над собою або ж прагнете докорінно змінити ваш стиль життя. 

Зафіксуйте певну регулярність, з якою ви працюватимете над власним проєктом. Робити великі кроки дуже важко, проте якщо спланувати щодня робити маленькі кроки на шляху до щастя, то досягти поставлених цілей буде значно легше.

Наостанок, заручіться підтримкою. Коли ви починаєте будь-який проєкт, а тим більше проєкт, що стосується вашого власного життя, то важливо мати хоча б одну людину, яка буде поруч з вами протягом цього часу. Ця людина має стати вашою підтримкою.

via GIPHY


Я не хочу створювати проєкт щастя: почуватися нещасними це нормально? 

Змінювати стиль життя задля кращого самопочуття може бути корисно, проте важливо, що людина не повинна постійно відчувати виключно позитивні емоції. Одним із небезпечних феноменів, які розвиваються в сучасному світі є токсичний оптимізм фактичне табу на переживання та висловлення негативних емоцій. 

Відчувати незадоволення та будь-які інші емоції це нормально. З іншого боку, точно не нормально лише через тиск суспільства робити вигляд, що людина почувається щасливою, коли це не відповідає дійсності. У житті кожної людини можуть виникати ситуації, які роблять її нещасливою і потрібно проживати ці моменти, а не витісняти ці відчуття. 

Не існує емоцій зі знаком «мінус», адже всі вони сигналізують людині про те, що з нею відбувається. Так звані негативні емоції час від часу переживають всі і це однозначно не робить нікого поганими людьми. Відчувати різні емоції та розуміти причини, через які вони виникають це формула найбільш врівноваженого ставлення до себе. 

За будь-якої ситуації важливою є реакція людини на неї. У залежності від трактування, ситуація може бути сприйнята як жахлива або ж навпаки прекрасна. Таким чином, почуватися нещасними у певний момент часу це не страшно, хоча і варто зрозуміти, що таке відчуття своїми думками люди створюють самі.

via GIPHY


Для тих, хто читає цей текст і почуваються нещасними

Отже, відчувати весь спектр емоцій це нормально. Тим не менше, люди, що почуваються нещасними часто не знають, що з цим почуттям робити. Нижче ми зібрали кілька порад що робити тим, хто читає цей текст про щастя і при цьому почуваються нещасними.

  1. Нічого. Дозволити собі відчувати різні емоції та почуватися нещасними, адже бути у стані абсолютного щастя постійно просто неможливо.
  2. Поставити собі питання: «Що таке щастя для мене?». Відповідь допоможе краще зрозуміти чого ви прагнете, що саме ви хотіли би мати у своєму житті та які конкретні події або ситуації роблять вас нещасними.
  3. Подумати про ті цінності, які ви маєте та як вони впливають на ваше життя. Створіть список всього, що ви найбільше цінуєте. Готовий перелік власних цінностей порівняйте з тим, що ви робите у житті. Саме неспівпадіння внутрішніх орієнтирів людини із тим, що вона робить або що її оточує часто і приносить нещастя. Наприклад, якщо ви цінуєте сім’ю, а більшість часу працюєте, то така ситуація вірогідно стане причиною нещастя.
  4. Бути тут і тепер. Бути тут і тепер означає приймати себе такими, якими ви є, проте розуміти, що почуття нещастя, як і будь-яке інше, з часом мине. Для того, щоби краще усвідомити цю мінливість можна зробити список найпростіших речей, що дають вам позитивні емоції та час від часу споглядати за тим, як змінюється ваш внутрішній стан, коли робите щось зі свого списку.
  5. За наявності невирішених питань звернутися до психотерапевта. Психіка людини влаштована так, що з більшістю переживань вона може впоратись самостійно, але інколи психотерапія може дати необхідну підтримку для задоволення внутрішніх потреб. Коли людина намагається самостійно впоратись із певними переживаннями, проте її стан лишається незмінним це гарний час звернутися до спеціаліста.

 

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: