Над Арктикою утворилася озонова діра, розмір якої втричі перевищує територію Гренландії — дослідження
Над Арктикою утворилася озонова діра, розмір якої втричі перевищує територію Гренландії — дослідження
Діра не загрожує здоров'ю людей і, ймовірно, зникне у найближчі тижні.
[ads-pc-2]
Озонова діра, яка за розміром перевищує територію трьох Гренландій, утворилася над Арктикою, пише The Nature.
A vast ozone hole — likely the biggest on record in the north — has opened in the skies above the Arctic. It rivals the better-known Antarctic ozone hole that forms in the southern hemisphere each year. https://t.co/sfkVs6rBaf
— Nature (@nature) March 31, 2020
Діра не загрожує здоров’ю людей і, ймовірно, зникне в найближчі тижні.
Щороку над Антарктикою утворюється озонова діра, тому що зимові температури в цьому районі постійно падають, що дозволяє формуватися високогірним хмарам. Але для Арктики, де температура більш помірна, таке атмосферне явище трапляється рідко.
Цього року над Арктикою було більше холодного повітря, ніж в будь-яку зиму. При низьких температурах утворилися високогірні хмари і почалися реакції руйнування озону. До кінця березня в Арктиці спостерігалося падіння вмісту озону на 90% на висоті 18 кілометрів.
В Арктиці спостерігалось виснаження озонового шару у 1997 і 2011 роках, але втрати цього року, схоже, перевершать показники минулих років. У найближчі тижні існує невелика ймовірність того, що діра може зміститися у більш низькі широти. У цьому випадку місцевому населенню потрібно буде застосовувати сонцезахисний крем, щоб уникнути сонячних опіків.
Озон – це молекула, що складається з трьох атомів кисню. Озон відповідає за фільтрацію шкідливого ультрафіолетового випромінювання від Сонця. Газ постійно виробляється і знищується в стратосфері, приблизно на 20-30 кілометрах над Землею.
У незабрудненій атмосфері цикл виробництва і розкладання озону перебуває в рівновазі. Але хлор і бром, що потрапляють в атмосферу внаслідок людської діяльності, призводять до того, що озоновий шар зменшується.
Щоб зупинити зменшення озонового шару, країни підписали Монреальський протокол 1987 року, що зобов’язує заборонити використання хімічних речовин, які найбільше руйнують озоновий шар.
Раніше стало відомо, що озонова діра над Антарктикою досягла найменшого розміру за останні 30 років.