Альтруїстична поведінка зменшує фізичний біль — дослідження
Альтруїстична поведінка зменшує фізичний біль — дослідження
Чим більше люди вірили, що їхні альтруїстичні дії були корисні, тим менше мозок реагував на біль.
[ads-pc-2]
Волонтерство й інші форми альтруїстичної поведінки можуть зменшити фізичний біль – пише CNN з посиланням на дослідження, опубліковане в Proceedings of the National Academy of Sciences. Автори дослідження вважають, що знайшли одну з причин: зони мозку, які реагують на больову стимуляцію, мабуть, миттєво деактивуються досвідом віддачі.
Учені перевірили різні сценарії альтруїзму в 287 осіб. Виявилося, що ті, хто зголосився здавати кров після землетрусу, відчували менший біль, ніж ті, хто проходив звичайні аналізи, незважаючи на використання голки більшого розміру. Також виявили, що люди, які добровільно проводили свій час за переглядом керівництва для дітей мігрантів, відчували менший біль під час впливу низьких температур, ніж люди, які не працювали добровольцями.
В іншому дослідженні вчені взяли на роботу хворих на рак, які живуть з хронічним болем, і попросили їх готувати й прибирати для себе або для інших у центрі лікування. Коли вони допомагали іншим, рівень їхнього болю зменшувався. Коли вони виконували роботу для себе, знеболювальний ефект знижувався більш ніж на 62%.
У найбільш показовому дослідженні учасників попросили розглянути можливість пожертвувати кошти для допомоги сиротам. Якщо вони погоджувалися зробити це, їх просили оцінити, наскільки їхнє пожертвування було корисним. Потім вони отримували неприємний удар струмом у руки в той час, як мозок цих учасників відскановували з допомогою МРТ. Результати показали, що центри контролю болю в головному мозку тих, хто жертвував кошти, реагували на хворобливі відчуття менше. Крім того, що більше люди вірили, що їхні альтруїстичні дії були корисні, то менше мозок реагував на біль.
Автори дослідження виявили, що саме значення, яке люди надають своїм добрим справам, передбачає, скільки болю буде сприймати мозок. Хоча необхідні додаткові дослідження, автори вважають, що медицині слід розглянути можливість використання альтруїзму для «доповнення сучасної поведінкової терапії під час лікування болю».
«У той час, як більшість попередніх теорій і досліджень підкреслювали довгострокові й непрямі переваги для альтруїстів, це дослідження продемонструвало, що учасники, які відчували біль, миттєво отримували вигоду з альтруїстичних вчинків», — пишуть автори дослідження.