Меню & пошук

Що таке інтелектуальне волонтерство. Історії успішних жінок, які надають безкоштовну професійну допомогу

Що таке інтелектуальне волонтерство. Історії успішних жінок, які надають безкоштовну професійну допомогу

Хто і навіщо надає допомогу pro bono


[ads-pc-2]

Pro bono – це послуги, що надаються добровільно і безкоштовно для суспільної користі. Pro bono волонтерство – це спосіб інтелектуальної підтримки організацій чи окремих груп людей. Спеціалісти з різних галузей вкладають час і ресурси задля розвитку громадських ініціатив, застосовуючи знання з бізнесу для вирішення соціальних проблем. Спеціально для Inspired Українська Волонтерська Служба поговорила з трьома успішними жінками, які займаються інтелектуальним волонтерством. Дізнаємося, навіщо вони це роблять, як поєднують з роботою та як уникають вигорання.


Досвід Лари Немеш, співзасновниці мережі коворкінгів ПеремогаSpace

Навіщо займатися інтелектуальним волонтерством

Волонтерство завжди зі мною. Протягом п’яти років навчання в університеті я була залучена на різних позиціях у діяльність громадської організації AIESEC, яка розвиває лідерські якості через міжнародні програми обміну. З часом змінюється формат, але суть залишається. Зараз я виконую роль наставниці, тому постійно дізнаюся про нові проєкти та ініціативи, отримуючи можливість познайомитися з новими сферами, розширити власні горизонти. Я вірю, що світ не чорно-білий, що суть криється у відтінках, у поєднанні різних палітр – якими і є нові проєкти, ідеї та знайомства. Інтелектуальне волонтерство – це спосіб взаємодіяти з людьми, які ставлять перед собою великі цілі змінювати світ на краще. 

Фото: SELab. Social Entrepreneurship Lab

Два роки тому я співзаснувала мережу коворкінгів ПеремогаSpace, де ми підтримуємо громадські ініціативи та проєкти, розвиваючи інтелектуальне волонтерство. Зокрема ми надаємо приміщення для проведення зустрічей і подій. Надати простір – наш найлегший спосіб допомогти. Ми пішли далі, і декілька ініціатив підтримуємо на постійній основі. До прикладу, команду Доступно.UA, яка розвиває інклюзивність в Україні, громадську організацію Батьки за вакцинацію. Крім того, зараз я залучена до кількох ініціатив разом з Pro Bono Club Ukraine: проводжу консультації з операційного управління, івент- та проєктного менеджменту. Pro bono волонтерство має багато граней і завжди можна знайти оптимальний для себе варіант. 

Волонтерство займає до 10% мого часу. Тут важлива не кількість, а готовність його інвестувати і бути корисною.


Що мотивує допомагати іншим

Це одне з найкращих почуттів – коли бачиш, що за твоєї, хоч і мінімальної, включеності щось змінилося на краще. Наприклад, зараз підтримуємо проєкт Школа Успіху від Klitschko Foundation, що на початку липня проводив у нас захід для 50 учасниць віком 14-16 років. Я щиро захоплююся такими молодими людьми, які тоді сиділи в залі. Можливість сприяти тому, щоб дівчата повернулися до рідних міст і продовжували там діяльність, розпочату на проєкті, – одна з причин влаштовувати такі простори. 

Або ж, наприклад, Доступно.UA: півтора року тому ми познайомилися і з того часу надаємо їм простір. Зараз вони подають заявку на велику інституційну підтримку – якщо не помиляюся, йдеться про кілька сотень тисяч доларів. На момент нашого знайомства вони навіть не вимовляли такі цифри вголос (усміхається). Тоді вони розраховували тільки на скромні внески сумою у кілька тисяч гривень завдяки краудфандингу. Відчувається еволюція мислення: за рік їхня команда змінила світогляд і зрозуміла, що їхня робота неймовірна й придатна до масштабування. Це своєрідний квантовий стрибок. 

Схожа ситуація була з Cancel\R. Коли ми познайомилися, дівчата тривожно обговорювали подію на 100-150 людей. Організувавши її за декілька місяців, вони вже легко мислили такими цифрами. Один із магічних впливів інтелектуального волонтерства полягає в тому, що люди змінюють світогляд так, що згодом не можуть упізнати самих себе. Ця еволюція мотивує.

Авторка: Поліна Гоч, журналістка УВС


Досвід Надії Чорної-Бохняк, незалежної консультантки з комунікацій

Навіщо займатися інтелектуальним волонтерством

Понад 10 років я працюю в комунікаціях соціальних змін на різних посадах. За цей час зрозуміла, що найкраще почуваюсь у ролі консультантки. Спеціалізуюся на розробці та управлінні комунікаційними кампаніями, розвитку партнерств. Проєкти, у яких я задіяна, – на межі громадського, урядового й бізнесового секторів. Партнерства й обмін ресурсами між секторами дозволяють діяти системно і досягати тривалішого результату. Цей же принцип стирання меж між бізнесом, урядом і суспільством – вже не просто побажання, а конкретна вимога ключових іноземних донорів, що інвестують в українські проєкти.

Фото: Дмитро Коренев

На ринку некомерційних організацій не так багато спеціалістів, готових працювати pro bono. Я хочу жити в комфортному, безпечному, гуманному середовищі, де за необхідності підлітки отримують професійну допомогу та підтримку, люди з ВІЛ насолоджуються життям, жінки мають більше можливостей, а органи влади звітують про свою діяльність. Наразі маю три пріоритети: підтримка ВІЛ-позитивних людей, зміцнення муніципального сектору та розвиток культури благодійності. 


Що мотивує допомагати іншим

Коли твоя праця корисна і вчасна, відчуваєш себе на правильному місці. З одними організаціями і проєктами я вчуся бути простішою, з іншими – вимагати більшого і знаходити відвагу на великі кроки. З часом зрілі люди приходять до ідеї волонтерства, а в деяких країнах цьому вчать ще з молодших класів школи, адже насправді кожен із нас може творити зміни.

Переконана, що значно більше соціальної користі приносить людина, яка з радістю продає шини чи випікає торти, ніж та, яка, не кайфуючи від своєї роботи, намагається змінити систему опіки за людьми з інвалідністю. Тому ніколи не погоджуюся на співпрацю, якщо проєкт створено без запалу або ж через хайп. У спілкуванні з командами громадських організацій дуже легко побачити, чи вони горять своєю місією та чи справді професійно підходять до вирішення проблем.


Які труднощі волонтерства в громадському секторі

Тут усе працює так само, як і скрізь: важливо розуміти та відстежувати тренди, невпинно вивчати цільову аудиторію, користуватися сучасними технологіями. Громадському сектору необхідно працювати над почуттям гумору та покращувати якість контенту. Треба завжди робити ставку на партнерства, зважати на реакцію і коментарі ззовні. Так з’явиться можливість творити спільноти й породжувати ефективне лідерство.

Фото: Роман Попов

Громадський і комерційний сектори різні, так само як і сфера охорони здоров’я чи управління містами: немає чогось більш чи менш важливого – кожен виконує свою функцію. Є відмінності в тому, як живуть частини системи і якими принципами керуються. Але важливо, аби вони взаємодіяли і мали спільну візію світу, де кожен сектор – продуктивний і реалізований. 

Громадський сектор (особливо волонтерство і благодійність) часто романтизують. Це може призвести до розчарувань. Насправді це рівноцінна складова економіки і суспільства, де працюють такі ж самі люди, що й у комерційному секторі. Вони часом помиляються, діють задля власної вигоди та нерідко відмовляються бачити істинну суть речей. Допоки ми не приймемо цю реальність, існує загроза інфантильного розчарування. Трішки менше поверхневості, інстаграмності – більше відповідальності за місто й суспільство.  

Авторка: Ольга Сиротюк, журналістка УВС


Досвід Тетяни Юрченко, голови піар-відділу в Dentsu Aegis Network Ukraine

Навіщо займатися інтелектуальним волонтерством

Майже 10 років я займаюся комунікаціями. Раніше працювала в промо-департаментах на телеканалах ICTV та Інтер, у медіакомпанії Burda Ukraine, а вже другий рік моя професійна адреса – комунікаційна група Dentsu Aegis Network Ukraine. У її складі – 10 агентств, які працюють у різних каналах: телебачення, digital, радіо, зовнішня реклама, performance- та data-маркетинг. Я відповідаю за промо всіх 10 агентств. 

Фото: Ігор Хобта

Своє волонтерство поділяю на два напрями. Перше – робота з громадськими організаціями: проведення майстер-класів з піару та медіакомунікацій, наприклад, для Ініціатива Е, Cancel\R, Культурний проект, Міжнародна спілка громадського контролю та інших. Наразі почала співпрацю з організацією Про.Світ у форматі консультування щодо комунікаційної стратегії. Другий напрям – пошук та рекомендація експертів для інших громадських організацій. Як PR-спеціалістка найбільшої комунікаційної групи в Україні, я пов’язана з більше ніж 400 фахівцями у різних медійних галузях. Тому коли приходить запит, я маю змогу залінкувати між собою людей: організувати консультацію SEO-спеціаліста з проєктом, який розвиває свій сайт, або воркшоп від SMM-менеджера для тих, кому потрібні навички роботи із соціальними мережами. 

Поки що волонтерю зовсім небагато – кілька днів на місяць. Я тільки намацую, як волонтерити правильно, ефективно і без шкоди для основної роботи. Не біжу за кількістю, головне – налагодити взаємодію.


Що мотивує допомагати іншим

Перше – це обмін знаннями. У комунікаціях громадський сектор стикається з викликами, що не знайомі комерційній сфері. Тому, вирішуючи нові завдання, я отримую цінний досвід і підвищую рівень власних знань. Друге – відчуття причетності до змін у країні, виховання проактивності, усвідомлення особистої відповідальності за стан речей.

Фото: Pro Bono Club Ukraine

Як боротися з вигоранням

Я переживала вигорання, після якого доводилося витрачати багато часу на відновлення, тож зрозуміла, що «дешевше» не лікувати, а робити профілактику. Мій рецепт – постійно чергувати різні види активності та не відмовляти собі в речах, які мотивують і приносять задоволення. Для мене це, наприклад, ранній сніданок не вдома, кілька годин на свіжому повітрі за містом, спонтанна зустріч із друзями посеред важкого робочого дня або розслаблений обід із колегами, улюблені фільми нон-стоп майже до ранку, планування наступної подорожі (вже не кажу про саму подорож) – список справді довгий. Усе це має існувати паралельно з найзапеклішими робочими таймінгами – тоді енергія в тобі циркулює і не зникає. 

Фото: Pro Bono Club Ukraine

Як встигати поєднувати роботу і волонтерство

Важливо не проводити чітких кордонів між професією, хобі та особистим життям. Якщо робота подобається, то вона належать і до особистого життя. Головний секрет – займатися тим, на що в цю мить вистачає натхнення, фізичних ресурсів і вихідної інформації. Я можу вирішувати особисті питання під час робочого дня і сісти за текст у суботу ввечері тільки тому, що з’явились ідеї. Нехай різні види активності плавно перетікають з одного до іншого – тоді за мінімальний час ви видаватимете найефективніші рішення.

Авторка: Поліна Гоч, журналістка УВС


Дізнатися про можливості інтелектуального волонтерства можна в Telegram-каналі Української Волонтерської Служби. Якщо маєш експертність у певній галузі, бажаєш провести майстер-клас чи консультацію, заповнюй анкету Pro Bono Club Ukraine.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: