Меню & пошук

Велошерінг: як кататись на велосипеді, не купуючи його

Велошерінг: як кататись на велосипеді, не купуючи його

[ads-pc-2]

velo2

Світ, що оточує нас, змінюється з неймовірною швидкістю, і найприємніше у цьому – не просто на власні очі бачити всі ці зміни, а й користуватися їхніми благами. В рубриці Ідеї, що змінили світ ми розповідаємо вам про найцікавіші зміни, що трапились з нами за останні десятиліття. І одна з таких змін – це sharing economy, економіка спільного використання. 

Нова ідеологія міст

Вперше цей тренд намітився у великих містах та мегаполісах – і це зрозуміло, оскільки велика кількість людей рано чи пізно зіткнеться з проблемами використання одних і тих самих речей. Так чому б не навчитися спільно використовувати те, до чого ми звикли? Так виникла ідеологія обміну: книгами через буккросінг, медіаконтентом через інтернет, робочим простором через коворкінги та антикафе, а віднедавна – і засобами транспорту.

Все частіше і частіше, в мережі з’являться сервіси та проекти, що дозволяють економити на буденних речах завдяки спільному використанню благ цивілізації. Якщо людина кожного дня їздить на роботу автомобілем, і сидить за кермом сама – то чому б їй не взяти ще кількох пасажирів з собою? Це питання не лише раціональності, а й екологічності та комунікацій.

Саме так виникла ідея велошерінгу – міського прокату велосипедів, коли будь-хто може взяти за невелику суму велосипед на одній стоянці, і залишити його на іншій.

Як це працює

Велошерінг, або ж велопрокат – це можливість орендувати велосипед на певний термін та використовувати його в рамках міської мережі велостоянок. Велошерінг можна охарактеризувати як наступний етап у розвитку сучасних міст. Люди поступово розуміють, що іноді не обов’язково купувати якусь річ, якщо хочеться користуватись нею. Мережа велопарковок, пофарбованих у однаковий колір, зазвичай зручно розташована по всім основним напрямкам міста, тож ви можете заплатити (карткою, смс чи готівкою) на одній парковці, покататись, і залишити велосипед на іншій парковці.

Estacio_bicing_bcn

Барселона

BalticBike-620x400

Рига

Bike_share

Стокгольм

Цікаво, що велошерінг – це засіб пересування не лише для тих, хто живе в місті, а й для тих, хто в ньому вперше – в якості туриста. Що може бути краще, ніж ознайомча прогулянка незнайомим містом на велосипеді, який не потрібно купувати, а можна залишити на будь-якій зі стоянок мережі? Переваги велопрокату очевидні: зручність використання (залишити велосипед можна на будь-якій брендованій стоянці), зручність оплати (заплатити можна за годину, за добу чи за довший термін використання) та єдиний зрозумілий для всіх механізм користування.

Ось карта велопрокатів світу, яка була створена в 2007 році і оновлюється дотепер:


Переглянути The Bike-sharing World Map на карті більшого розміру

Для прикладу, перша у Франції система велопрокату Velo’V з’явилась в Ліоні: зараз вона налічує 340 станцій та 3000 велосипедів. За її зразком була створена паризька система, яка є найбільшою у світі. Перші 30 хвилин користування велосипедом – безкоштовні, а кожна наступна година обійдеться вам у 0,75-2 євро. Також доступні абонементи вартістю в 10 євро на місяць, що, погодьтесь, зовсім незначна сума.

10333337_873675455992465_4782226154273478508_o

Велопрокат в Україні

Велошерінг в Україні лише починає розвиватись, і головний камінь спотикання в цьому процесі – це інфраструктура. Розвиток велосипедного руху сильно залежить від того, наскільки місто є пристосованим до велосипедів: якщо в ньому є місце лише для автомобілів, і зовсім немає маршрутів, якими можна було б проїхати на двоколісному друзі, то ніхто не буде цим користуватись.

Тим не менш, українські міста починають рухатись в правильному напрямку. І навіть не зважаючи на відсутність гарних велодоріжок, велосипедні спільноти роблять неймовірний вклад в популяризацію цього руху. Тому перші системи велопрокату в Україні є невеликі приватні ініціативи, які стають першовідкривачами такої ідеї в своєму місті. Для прикладу, у Львові можна орендувати велосипед від сервісу Веломандри, одна година поїздки обійдеться вам від 25 грн. В цю суму безкоштовно входить шолом та замок. За схожим принципом діє сервіс Retrobike в Ужгороді, який також надає велосипеди в оренду всім охочим.

TjXRlYpIVLo

H87ZZ_NnEn8

Ужгород, Найт Райд

Це – лише початок популярності велоруху в Україні, і відчувається впевненість, що крок за кроком велошерінг стане цікавим і для українців. Все більше міст працюють над облаштуванням велодоріжок на своїх вулицях, а це означає, що поява централізованих систем велопрокату, як в Ліоні чи Амстердамі, не за горами. І це дуже приємно, оскільки наші міста нарешті стають містами для людей, а не для автомобілів.

Конкурс

Inspired та Nescafé 3в1 знову раді оголосили про новий конкурс, в якому може взяти участь кожен охочий! Цього разу ми ділимося враженнями про найкращі та улюблені місця відпочинку в Україні – ми знаємо, що наша країна має безліч приємних таємниць, і хотілося б, щоб більше людей дізналося про туристичні цікавинки України.

Серед всіх, хто виконає ці умови, буде розіграно цікаві призи вiд Nescafé 3в1! Поспішайте :)

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

2 коментарі

  1. 6 років ago

    Звичайно, що хороша ідея – прокат. Але для затятих велосипедистів кращим варіантом буде покупка )))

  2. 4 роки ago

    Але не у всіх є можливість купити, а дешевий прокат вирішує цю проблему

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: