Складна наука флірту: чому він важливий і як його розпізнати?
Складна наука флірту: чому він важливий і як його розпізнати?
[ads-pc-2]
Яке місце в нашому житті займає флірт? Чи можна навчитися фліртувати? І чи обмежується визначення флірту лише проявом сексуальної активності? Про соціальну, біологічну та психологічну функцію флірту спеціально для Inspired Каріна Шиншилова поговорила з психологинею Анастасією Осадчою.
Мистецтво флірту і розпізнання загравань дається не всім. Чи не найкраще це підтверджує спеціальне дослідження Університету Канзасу, яке провели в 2014-ому році: науковці запросили до експерименту понад 100 студентів – 52 гетеросексуальних дівчат та стільки ж гетеросексуальних хлопців. Їх сформували у пари та запропонували поспілкуватися один з одним протягом 10-12 хвилин.
Лише 18% дівчат змогли зрозуміти коли з ними фліртували. Серед хлопців цей показник становив 36%
В результаті подальших опитувань з’ясувалося, що лише 18% дівчат змогли зрозуміти коли з ними фліртували. Серед хлопців цей показник становив 36%. Водночас усі вони були вправнишими у розпізнання відсутності флірту – 80% опитаних правильно розпізнали просту дружню бесіду без романтичного підтексту. Тож що таке флірт, як читати його сигнали і що робити, якщо таких навичок немає?
Настя Осадча
Лікарка-психологиня, психотерапевтка, експертка з людської сексуальності
Флірт – це гра. Коли двоє людей, які симпатизують одне одному (або ж на першому етапі лише один з учасників), починається взаємодія, яка демонструє зацікавленість та водночас нікого ні до чого не зобов’язує.
Діти у віці 3-6 років демонструють перші прояви флірту, який часто спрямований на батьків протилежної статі. Тобто, дівчинка симпатизує батькові, а хлопчик – матері. Ці певного роду залицяння, закочування очей, милі подаруночки та все в такому дусі – де-факто це флірт. Дуже круто, коли реакція батьків є правильною, коли поведінка дитини не висміюється, а підтримується, проте з коригуючим посиланням, що «мені це дуже приємно», але при цьому гра не виходить за межі, утримуючи стосунки в рамках стосунків «батьки/діти».
Для представників обох статей дуже важливо навчитися фліртувати – на біологічному рівні, це є важливою передумовою до формування статевого потягу та його реалізації в подальшому
Потім – дуже важливий період підліткового віку, в якому є розподіл на фази лібідо: спершу з’являється платонічна зацікавленість (коли просто хочеться бути поряд); потім романтичний інтерес (це вже більше про дотики); і лиш в останню чергу розвивається еротичний потяг. Тож, флірт (кокетування) – фактично, це перший етап, він про платонічне та романтичне спілкування. Для представників обох статей дуже важливо навчитися фліртувати – на біологічному рівні, це є важливою передумовою до формування статевого потягу та його реалізації в подальшому. Особливо важливо це для дівчат, і мова не про гендерні стереотипи. Біологічно жінки відрізняються від чоловіків, і для жінок більш характерна форма спілкування у вигляді кокетування і флірту.
Як навчитися фліртувати?
Навички фліртування є тренованими, тобто якщо людина хоче навчитися фліртувати, вона цілком може це зробити. Існує ризик припуститися поширеної помилки – іміувати манеру флірту когось, хто на вашу думку, в цьому профі. Не варто відкидати власні індивідуальні особливості. Це ніби намагатися навчитися співати партії сопрано альтовим голосом, і дивуватися, чому не виходить.
Має бути внутрішнє відчуття «в чому я почуваюся комфортно», тому що флірт має виходити з позиції комфорту і гри, а грати можна лише тоді, коли тобі легко і безпечно.
Стиль флірту іншої людини вам може не підійти. Наприклад, хтось «бере» своєю безпосередністю, хтось – наївністю і дитячістю, хтось – брутальністю, etc. Тому, якщо ми говоримо про навчання флірту, то він не має базуватися на стереотипних уявленнях на кшталт «на чоловіків діє ось оце, роби так і буде тобі щастя», або «всі дівчата люблять, коли хлопець поводиться ось так».
Має бути внутрішнє відчуття «в чому я почуваюся комфортно», тому що флірт має виходити з позиції комфорту і гри, а грати можна лише тоді, коли тобі легко і безпечно. Власне, маючи базове відчуття безпеки, «знаходячись на своїй території», людина може включатися в цю гру під назвою «флірт».
Як тіло реагує на флірт?
Насправді, неможливо виділити якісь конкретні процеси, оскільки такий спосіб комунікації задіює величезну кількість різних ділянок мозку: відбувається процес сексуального збудження – це одні ділянки; активується емпатія, коли ми бачимо реакцію співрозмовника та відповідно до цього реагуємо – це префронтальна кора. Саме сукупність всіх цих чинників складається в якість та конкретний настрій вашого флірту тут і зараз.
Якщо флірт розвивається, то активується гіпоталамус, в котрому нейрофізіологи виявили аж сім центрів, відповідальних за сексуальне збудження.
Активуються гормони симпато-адреналової системи, тобто гормони наднирників (адреналін, норадреналін і т.д.), а також дофамін, серотонін, окситоцин та, звісно ж, ендорфіни. Якщо флірт розвивається, то активується гіпоталамус, в котрому нейрофізіологи виявили аж сім центрів, відповідальних за сексуальне збудження. Тобто в організмі відбувається величезна кількість процесів в залежності від якості флірту, того, куди він веде, на що він розрахований, та якою є його мета.
Користь флірту
Фліртувати точно корисно, тому що це гра, а гра – це одна з психологічних потреб людини. І це достатньо високий рівень потреб, тобто, вони можливі лише тоді, коли базові більш-менш задоволені. Наприклад, фліртувати, коли тобі страшно, холодно чи голодно вкрай важко, подекуди просто неможливо. Тому, якщо людина може реалізовувати цю свою потребу – це дуже круто і говорить про те, що в неї є певне базове відчуття комфорту та безпеки, принаймні, конкретно в даний момент.
Не існує даних про те, скільки, коли і як часто фліртувати, так само як і з обіймами. Вчені можуть досліджувати все що завгодно, але те, що добре для одного, для іншого абсолютно не підходить.
Те, що пов’язано з грою і цікавістю, завжди є потенційно ресурсним, тобто таким, що наповнює, дає позитивні переживання, емоції, відчуття теплоти всередині. Тому так, це те, чим абсолютно точно варто займатись.
Не існує даних про те, скільки, коли і як часто фліртувати, так само як і з обіймами. Вчені можуть досліджувати все що завгодно, але те, що добре для одного, для іншого абсолютно не підходить. Є люди, які можуть обійматись цілодобово, а є ті, для кого обійняти когось тричі за день – вже занадто. Так само і з фліртом: комусь достатньо зробити таку спробу раз на рік, а для іншого один день без флірту – марно прожитий.
Як розпізнати флірт?
Розпізнати флірт можливо, якщо ви самі знаєте як фліртувати, або принаймні вчитеся. Наприклад ваш друг каже вам – «щось у мене в носі крутить». Якщо ви колись мали такий симптом, а потім захворіли, ви розпізнаєте цей сигнал застуди. Якщо ж у вас ніколи такого не було, ви дуже здивуєтеся, що підхопили хворобу після зустрічі із цим другом.
Часом є проблема з побудовою стосунків через відсутність навичок флірту – наприклад, людина зазнає домагань, або взагалі не отримує флірту у відповідь, хоча їй здається що вона сигналить всіма можливими вогнями.
Флірт – це навик гри, що формується ще в дитинстві. Якщо людина не вміє його розпізнавати, значить ще в дитинстві щось пішло не так. Часом є проблема з побудовою стосунків через відсутність навичок флірту – наприклад, людина зазнає домагань, або взагалі не отримує флірту у відповідь, хоча їй здається що вона сигналить всіма можливими вогнями.
Способи флірту дуже індивідуальні, їх важко робити на категорії. Звичайно, на невербальному рівні при особистому спілкуванні є певні сигнали – зменшення дистанції, спроби доторкнутися, особливі жести, погляди. Але навіть в таких способах контакту може бути свій підтекст – часті доторки не завжди означають флірт, може комусь подобається при спілкуванні торкатися. По суті, на 100% знати що це і був флірт можна лише якщо він отримав певне продовження.
Як задовольнити потребу флірту в довготривалих стосунках?
Чарівність флірту в тому, що це не зрада. Флірт може закінчитися на етапі флірту. За інтенсивністю він буває дуже різний. Людина в довготривалих стосунках має сама, або із партнером визначити де межа у флірті з іншими.
Суть флірту в тому, що він є формою спілкування і взаємодії, способом отримати певні емоції. Флірт не означає обов’язковий секс.
Для когось завести милу бесіду жартуючи та кокетуючи – це флірт, а комусь для цього достатньо зустрітися поглядом з касиркою в супермаркеті.
Суть флірту в тому, що він є формою спілкування і взаємодії, способом отримати певні емоції. Флірт не означає обов’язковий секс. В довготривалих стосунках флірт з іншими нікуди не пропадає, просто варто узгодити із партнером де межа.
Наприклад, хтось не хоче бачити флірт свого партнера з іншими – тоді можна домовитися не фліртувати у присутності партнера, лише коли його чи її немає поруч. А хтось навпаки – виявляє бажання контролювати ситуацію, бути присутнім при флірті.
Людям в стосунках варто порівняти власні визначення «що таке флірт» і яким він має бути, щоб не вважався зрадою. Домовтеся і поважайте цю домовленість, тоді флірт не буде проблемою ні для кого.