Меню & пошук

[ads-pc-2]

Від беретів до Моне: 5 застарілих стереотипів про Францію
9 Квітня, 2019
Автор: Inspired special

Плануєте мандрівку до Франції та вже склали до рюкзака берет і смугасту футболку – адже що ще носять місцеві? Але, як і з іншими стереотипами, ви можете опинитися у натовпі схоже одягнутих… туристів.

Із 20 березня по 30 квітня в Україні проходить фестиваль «Французька весна» від Французького інституту в Україні. Культурні заходи проходять у Києві, Харкові, Львові, Івано-Франківську, Чернівцях, Одесі, Дніпрі, Рівному та Запоріжжі. Вони об’єднують митців із різних сфер – від опери та перфомансу до архітектури, дизайну та вуличного мистецтва – і розкажуть більше про культуру сучасної Франції. Зокрема допоможуть розвінчати міфи про цю країну.

Ми разом із Французьким інститутом в Україні розповідаємо, чому варто залишити типові стереотипи про Францію в минулому.

Що: лекції про дизайн
Де: ВСІ.СВОЇ, вул. Хрещатик, 34
Коли: 13 квітня

Міф 1: французи носять берети

Насправді берети – це частина традиційного костюма початку 20-го століття для жителів французької частини Піренейського півострова. Знаменитими та «паризькими» вони стали завдяки відомим художникам, які жили і творили в Парижі: Моне, Сезанну, Пікассо. Деякі дослідники стверджують, що художники просто наслідували стиль головних уборів старих майстрів – Рембрандта і Рубенса. Інші ж припускають, що митці бідували та зігрівалися вовняними беретами в холодні ночі без опалення.

Це зовсім не означає, що вам варто забути про берети у відпустці в Парижі. Але хай там що – берети не є візитівкою сучасної моди Франції. Аби більше дізнатися про французький стиль, не пропустіть лекції та виставки від магазину ВСІ.СВОЇ та Французького інституту. 13 квітня в магазині французька дизайнерка Ізабель Даерон проведе дві відкриті лекції: «Колористика в дизайні та вітриністиці» та «Мистецтво декорування вітрин».

Міф 2: французькі фільми про кохання

Від «Амелі» Жана-П’єра Жене до «Мрійників» Бертолуччі – складається враження, що французи знімають лише про кохання. Часом – дивне, химерне і незрозуміле.

Тут важко посперечатися – у французів це справді добре виходить. Проте не все і завжди у фільмах обертається навколо цього почуття. Наприклад, режисери відомої французької нової хвилі, такі як Жан-Люк Годар та Франсуа Трюффо, говорили і на інші теми. У своїх стрічках вони шукали відповіді на екзистенційні питання – мету існування людини, абсурдність людського буття та існування у ворожому до людини середовищі. А відома французька режисерка Аньєс Варда висвітлювала соціальні проблеми та питання фемінізму.

Переконатися в тому, що французи вміють говорити на серйозні теми, а ще – малювати красиву анімацію, варто на фестивалі «Довгі ночі короткого метру». Він пройде 19 та 20 квітня у кінотеатрі «Жовтень». Кожного дня початок фестивалю о 23:00.

Що: фестиваль «Довгі ночі короткого метру»
Де: кінотеатри «Київ» та «Жовтень»
Коли: 4-8 квітня – допрем’єрні покази, 19-20 квітня – ніч короткого метру
Що: інсталяція
Де: ботанічний сад ім. Гришка
Коли: з 20 квітня по 29 серпня

Міф 3: французька зверхність

Якщо заглибитися у нетрі мережі, можна знайти 1001 форум та блог про нібито зверхніх французів, які відмовляються розмовляти з туристами англійською. Чи це справді так? І чи не буває ситуацій, коли місцеві просто втомлені від надмірної кількості туристів із селфі-палками під їхніми вікнами?

Руйнувати стереотип про закритість французів буде колектив ALIS та їхня інсталяція  «Автономні зони поезії: розквіт слів». Це результат роботи митця П’єра Фурні – слова з інсталяції змінюються залежно від кута зору чи положення, з якого на них дивитися. Так само, як і наші стереотипні уявлення про інших людей. Відкриття проведуть 20 квітня о 13:00 у Національному ботанічному саду ім. М. Гришка. Інсталяція залишиться на локації до 29 серпня.

Міф 4: що французьке мистецтво творять лише французи

Французькі художники-імпресіоністи знайомі на весь світ: їхні картини та тисячі репродукцій знаходяться в музеях та сувенірних лавках навколо світу. Проте у Франції також жили та творили інші талановиті художники, адже наприкінці 19-го і на початку 20-го століття Париж був меккою для митців з усього світу.

Із 2 по 15 квітня у будівлі Французького інституту в Україні пройде виставка літографій художника Абеля Панна. Абель народився 1883 року в Єрусалимі, навчався в Одеському художньому училищі, пізніше – у паризькій Академії мистецтв. Він пройшов Першу і Другу світові війни, малював політичні карикатури та соціально-політичні картини.

Творчість Панна відносять до єврейського мистецтва, проте важливим етапом його становлення було життя та навчання у Франції.

Що: виставка картин
Де: Французький інститут в Україні
Коли: 2-15 квітня
Що: зустрічі з письменниками
Де: дім Майстер Клас, Французький інститут в Україні
Коли: 15, 17, 23 та 24 квітня

Міф 5: сучасної французької літератури не існує

Шарль Бодлер та Оноре де Бальзак – добре знайомі прізвища французьких письменників. А що ж із сучасними авторами? Мабуть, першим на думку спадає Фредерік Беґбедер і його «99 франків». Проте у Франції є багато талановитих та актуальних письменників, яких цікаво читати не лише співвітчизникам.

Наприклад, французькі дитячі книжки – одні з найкращих у світі. Деякі з них – зовсім без слів і побудовані на візуальній картинці. Якщо вас цікавить дитяча література, не проґавте 15 квітня зустріч із Жаном-Філіпом Арру-Віньо. 23 та 24 квітня можна буде послухати ілюстраторку Марі-Лор Крюші та побачити її нову книжку «Колорама». 17 квітня відвідайте зустріч з авторкою детективних романів Сільві Ґранотьє.

МАТЕРІАЛ ПІДГОТОВЛЕНО ЗА ПІДТРИМКИ

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: