Меню & пошук

Що таке синдром хронічної втоми та як відрізнити його від сезонної втоми

Що таке синдром хронічної втоми та як відрізнити його від сезонної втоми

Як рятуватися від втоми взимку


[ads-pc-2]

Якщо з приходом холодної погоди ти часто відчуваєш втому і це відчуття не проходить навіть після вихідних, це ще не привід ставити собі діагноз. Разом з сімейною лікаркою Анною Романько розбираємося, що таке синдром хронічної втоми, чим він відрізняється від звичайної сезонної втоми та що з усім цим робити.


Анна Романько, лікар загальної практики сімейної медицини

Що таке синдром хронічної втоми

Це тяжкий стан, коли людина має патологічну втому, яка не проходить навіть після відпочинку і сну. Це відчуття може супроводжуватися болем у м’язах і порушенням когнітивних функцій, наприклад, запам’ятовування, швидкого реагування. Синдром хронічної втоми характеризується збереженням симптомів щонайменше 6 місяців.

Однозначно сказати, чому в людини виникає синдром хронічної втоми, неможливо. Причини цього стану повністю не визначені. Міжнародні видання пов’язують синдром хронічної втоми з певними вірусами, найчастіше, це родина герпесвірусів.

Зазвичай цей діагноз виключення − його ставлять тоді, коли інших причин цього стану немає.


Як його лікувати

Втома може бути симптомом безлічі інших захворювань, наприклад, анемії, порушення функцій щитовидної залози, порушень імунітету, хронічні вірусні інфекції тощо. Причин існує багато, але діагностувати їх має лікар. Тож спочатку лікар детально опитує пацієнта для того, щоб виключити інші патології та зробити додаткові дослідження.

 

Також потрібно диференціювати синдром хронічної втоми від депресії, тому що депресія може проявлятися схожим чином. Проте під час цієї хвороби можуть бути додаткові симптоми, серед яких втрата інтересу до попередніх захоплень, порушення харчових звичок − відмова від їжі або ж, навпаки, переїдання −, також під час депресії можливі прояви «просвітлення», коли людина себе досить нормально почуває, а потім знову повертається до депресивного стану.

Але окрім теорії про віруси, до синдрому хронічної втоми також відносять депресивні розлади. Оскільки остаточна причина цієї хвороби невідома, то для лікування використовують реабілітацію людини − скеровують її на покращення режиму дня та харчування, фізичні навантаження − та призначають консультації психолога і можуть використовувати антидепресанти як пробне лікування. Але лікування завжди залежить від конкретного випадку.


Чому ми відчуваємо втому в холодні сезони

Тривала звичайна втома зазвичай виникає у періоди, коли мало сонячного світла. Найчастіше це відбувається восени і взимку, коли починає рано темніти і пізно світати. У цей період в організмі виробляється менше вітаміну D, який також впливає на вироблення ендорфінів. Тому зі зміною біоритмів і похолоданням ми починаємо частіше відчувати втому, але це ще не є синдромом хронічної втоми.

 


Як боротися із втомою

Спочатку потрібно переглянути свій режим дня, харчування і фізичних навантажень. Можливо, людина просто проходить стресовий період в житті, має перевантаження на роботі або ж постійно працює 12-13 годин на день. Тоді, перш за все, варто переглянути своє робоче навантаження.

Налаштувати сон. Спати потрібно 7-9 годин і бажано, щоб процес засинання починався до півночі, а ще краще − до 23 години. Біоритми − це дуже важливо для імунної системи і комфортного самопочуття. А якщо людина вночі працює, а вдень спить, з часом це дуже негативно відображається на самопочутті та імунній системі.

Правильно харчуватися. Незважаючи на те, що зараз холодно, і в цей період нам хочеться висококалорійної їжі, потрібно цього уникати і слідкувати, щоб у раціоні кожного дня було щонайменше 400 грамів свіжих овочів та фруктів. Це впливає позитивно не тільки на самопочуття, а й на кишкову мікрофлору.

via GIPHY

Займатися спортом. Якщо навіть людина почувається втомленою, все одно слід взяти себе в руки і приділити увагу фізичним навантаженням. Якщо перетерпіти момент включення у фізичне навантаження, то після нього людина буде себе значно краще почувати. Внаслідок роботи м’язів виділяються ендорфіни, ми починаємо почуватися щасливішими, і втома сама по собі проходить. Звісно, якщо мова йде не про виснажливе тренування, а про аеробні навантаження. Їм слід приділяти хоча б 150 хвилин на тиждень. Це забезпечує хороший настрій, зміцнює імунну систему та покращує роботу всіх органів і систем.

Якщо незважаючи на виконання всіх рекомендацій, протягом 3-4 тижнів немає жодного результату, слід звернутися до лікаря, щоб виявити іншу причину втоми.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: