Меню & пошук

Перший крок: як влаштуватися на роботу якщо немає досвіду?

Перший крок: як влаштуватися на роботу якщо немає досвіду?

Практичні поради як переконати роботодавця


[ads-pc-2]

Більш як 43% українців не могли знайти роботу через брак досвіду. Про це свідчать результати дослідження ресурсу The Point. Відсутність трудового стажу справді ставить перед новачками на ринку праці величезний бар’єр, адже більшість роботодавців хочуть бачити у своєму штаті вже досвідчених працівників. Та виявляється, подолати цю проблему не так складно, як здається. Потрібно докласти трохи зусиль і проявити винахідливість. Як з легкістю знайти перше робоче місце розповість кар’єрна консультантка Уляна Ходорівська. 


З чого почати пошуки роботи?

Уляна Ходорівська, кар’єрна консультантка

Перед тим, як зайнятися пошуком вакансії, треба подумати: «Для чого мені робота?». Відповідь заробляти гроші тут не підходить. Зрозуміло, що всі люди працюють, щоб заробляти гроші. Але потрібно визначитися, що ще ви хотіли б отримати від майбутньої роботи. Куди ви хотіли б влаштуватися, щоб було цікаво? Саме таку роботу й треба шукати. 

А вже далі свою цікавість до конкретної вакансії потрібно пояснити роботодавцю. Якщо у вас викликають захоплення якісь проєкти компанії, обов’язково це підкресліть. Але важливо, щоб це була правда. Якщо ви подаєте резюме до маловідомої компанії, то краще нічого не вигадувати. 

Узагалі перше місце роботи варто обирати таке, де ви чогось навчитеся. Тоді другий крок робити буде простіше. Отриманий досвід ви зможете запропонувати іншому роботодавцю.

via GIPHY


Де шукати роботу?

Я прихильник того, що роботу варто шукати в усіх каналах, які є. Якщо є сайти пошуку роботи, шукаємо через сайти. Якщо є знайомства, шукаємо через знайомства. Є соціальні мережі – шукаємо там. Є ярмарки вакансій – також згодяться. Є можливість в університеті порекомендувати вас роботодавцеві – також спробуйте. Є роботодавець, до якого дуже хочеться потрапити – подаємося одразу до нього. Знаходимо ейчара цієї компанії в соцмережах, пишемо йому ввічливого листа з поясненнями, що саме ви хочете. Невідомо, який канал краще спрацює, тому важлива активність. Якщо ви відправляєте одне резюме на тиждень і чекаєте відгуку, то з великою ймовірністю ви нічого не знайдете. 

via GIPHY


Як писати резюме?

Молоді люди, які шукають свою першу роботу, як правило, не вміють писати резюме. Це нормально. Тому я раджу їм спочатку пошукати в інтернеті вдалі зразки резюме й уже за зразком писати своє. 

Під час написання уникайте стандартних формулювань. Наприклад, якщо молода людина напише, що вона креативна, то це пройде повз увагу роботодавця. Він не зрозуміє, що означає ця креативність. Тому варто вказати, у якому саме аспекті ви креативні, що можете зробити завдяки своїй креативності. Наприклад, можете придумати цікавий візуал для чогось, або ви креативні в написанні текстів, можете висувати нестандартні ідеї. Не пишемо просто одне слово – знаходимо описові формулювання.

Перед тим, як відправляти резюме роботодавцю, варто дати його почитати тому, хто має досвід роботи в обраній вами сфері. Найкраще, якщо це буде ейчар або кар’єрний консультант. 

via GIPHY


Де взяти «досвід»?

Якщо ви ще навчаєтеся, то у вас є доволі багато можливостей отримати необхідний досвід. Будь-яка практика, будь-який фріланс – усе це можна спокійно вписувати у резюме. Навіть якщо досвід не дуже пов’язаний з тією вакансією, на яку ви претендуєте, для роботодавця це не завжди важливо. Якщо покажете, що хоча б цікавилися питанням працевлаштування, це вже плюс. 

Друге джерело досвіду – стажування. Узагалі будь-яка програма стажування, особливо тематичного, може відкрити вам двері на ринок праці. Наприклад, якщо хочете потрапити в маркетинг, то підіть стажуватися у відділ маркетингу якоїсь компанії. Якщо ви стажуєтеся добре, то є ймовірність, що компанія вас найме. Якщо ж не найме, бо це не передбачено, однаково це буде для вас досвідом. Ви вже маєте якісь компетенції, розумієте, як виглядає робота у відділі маркетингу. Усе це зможете вписати у резюме.

По-третє, включаємо у резюме волонтерство. Це для роботодавця буде індикатором того, що людина має активну позицію. Також можна вписати університетські проєкти, наприклад, радіо, чи подкасти. Навіть якщо це не була робота, то продемонструє роботодавцю ваші вміння. 

Також ви будете виглядати більш виграшно, якщо пройдете додаткове навчання за напрямком, у якому хочете отримати роботу. Не обов’язково витрачати на це багато грошей, прослухайте курс хоча б на Coursera чи Prometheus. До слова, самоосвіта – це завжди плюс, навіть для людини з досвідом. 

via GIPHY


Чим працівник без досвіду корисний роботодавцеві?

Молодим людям, які виходять на ринок праці, варто пам’ятати, що не існує порталу, з якого валяться готові спеціалісти. Кожен рано чи пізно виходить на ринок без досвіду, і роботодавці це розуміють. Ба більше, у них часто є потреба у таких людях, бо їх простіше навчити. Також завжди є якась робота, яку спеціаліст з досвідом робити вже не хоче.

Тому людей без досвіду також раді бачити на ринку праці й беруть охоче, якщо ці люди проявляють наполегливість і розуміють принцип співпраці. Ви надаєте послугу – за це вам платять гроші. Подумайте, яку послугу можете надати. Визначте, які ваші якості, вміння, навички будуть корисними в роботі. Про це треба написати в резюме й говорити на співбесіді.

via GIPHY


Чи варто подаватися на вакансії, де вимагають досвід?

На більшості порталів є фільтр: студенти без досвіду/до одного року досвіду. Якщо ви взагалі ніде ніколи не працювали, то краще шукати вакансії за цим фільтром. Повірте, їх доволі багато. Якщо ж ви хочете потрапити на посаду, яка вже вимагає досвід, ситуація також не однозначна.  

Трапляється, що роботодавці беруть людей без того досвіду, який їм потрібен. Звісно, якщо написано, що треба два роки досвіду, а у вас – нуль, то подаватися сенсу мало. Найімовірніше, така робота передбачає наявність певних умінь і в роботодавця може не бути часу вас навчати. Але трапляється, що вимоги до досвіду доволі символічні. Можливо, роботодавець указав певний рівень досвіду, бо хоче бачити саме такого кандидата, але готовий взяти й іншого. Способу перевірити це немає. Тому, якщо дуже подобається вакансія, ви підходите за вимогами на 60%, варто подаватися. 

via GIPHY

Також дуже важливо написати супровідний лист, де зазначити, які з ваших умінь згодяться на новому місці, чому ви хочете отримати це місце і як будете компенсувати те, чого вам бракує. Наприклад: «Мені бракує досвіду в цій сфері, але я прослухав кілька навчальних курсів. До того ж, якщо ви мене візьмете, я сам знайду, як мені надолужити необхідні знання». Завдяки цьому роботодавець одразу побачить, що ви щиро зацікавлені в роботі, уже продумали, чим можете бути йому корисними й готові працювати над собою.

Якщо ж ви надсилаєте роботодавцю лише одне нерелевантне резюме, то він на нього, зрозуміло, не відреагує. 


На яку заробітну плату розраховувати?

Це залежить від сфери. Якщо людина хоче знати, на яку заробітну плату може претендувати, краще погуглити або запитати у тих, хто вже працює в обраній сфері. Потрібно зважати, що пропонує ринок і на яку суму ви самі розраховуєте. Якщо те, що пропонує ринок, і те, що ви хочете, перетинається, то це добре. Якщо те, що ви хочете суттєво більше, ніж те, що пропонує ринок, потрібно подивитися, за які компетенції ринок запропонує очікувану вами платню й визначити, у якій спосіб швидко отримати необхідні навички. Можливо, потрібно підтягнути англійську, піти на спеціалізовані курси. 

Водночас не треба боятися цікавитися зарплатнею. У молодих людей часто буває зайва скромність. На одному з моїх семінарів учасниця спитала: «Коли з роботодавцем розмовляти про гроші?». Я відповіла що на першій чи другій співбесіді. На що вона сказала, що працює вже другий місяць і все ще не спитала про оплату. Це свідчить про те, що людина невпевнена в собі, а роботодавець цим користується. Тому я не раджу відкладати ці питання. Краще одразу спокійно поцікавитися, яка ставка на посаді, на яку ви претендуєте, коли виплачується заробітна плата, яка відпустка. Коли відкривається вакансія, роботодавець розуміє, скільки він готовий заплатити спеціалісту. Якщо вам не можуть відповісти на такі питання, роботодавець не надто добросовісний. Краще з ним не працювати. 

via GIPHY


Чи варто погоджуватися на безоплатне стажування?

Для цього питання немає універсальної відповіді. Треба перевіряти репутацію роботодавця. Якщо це якась невідома контора, краще двічі подумати. Якщо ж компанія має репутацію на ринку і ви розумієте, що під час стажування навчитеся чогось конкретного, то це зовсім інша справа. У таких випадках варто уточнювати, у чому буде полягати стажування. А також проговорити, коли стажування завершується й переходить у найм. Критерії успішного проходження стажування треба фіксувати, бажано письмово, наприклад періодично писати роботодавцю листа, де описувати пророблену вами роботу й отримувати на нього якусь відповідь. Так ви знатимете, на чому зосередитися в роботі. 

Не можна погоджуватися, якщо роботодавець просить вас платити за стажування. Є велика ймовірність того, що це обман. 

via GIPHY

Узагалі варто бути уважним до роботодавця. Зважати на відгуки тих, хто працював в обраній вами компанії, на враження, яке на вас особисто справляє роботодавець, на те, що відбувається під час співбесіди. Зверніть увагу, наскільки охоче роботодавець відповідає на ваші питання. Продумайте й свої питання до нього. Якщо у вас виникло менше п’яти питань, значить ви не готові до співбесіди. 

Трапляється, що роботодавець виявляється непорядним. Від цього ніхто не застрахований. Але треба знати, як захистити свої права та як уникнути такого в майбутньому. 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: