7 порад тим, хто хоче зрозуміти сучасне мистецтво
7 порад тим, хто хоче зрозуміти сучасне мистецтво
Як сходити на виставку сучасного мистецтва, і не образитися за витрачений час
[ads-pc-2]
Бувало так, йдеш на чергову виставку сучасного мистецтва – а виходиш з відчуттям «що це було»? Дізналися у PinchukArtCentre, як підготуватися до походу на подібну виставку, аби зрозуміти її.
Сучасне мистецтво звертається до глядача на зрозумілій мові, адже воно створюється зараз, а не 100, 200, 500 років назад. Теми, які піднімають художники та куратори на часі, вони близькі та актуальні і стосуються кожного. Але не дивлячись на таку доступність, на перший погляд, існує певна прірва між сучасним мистецтвом і непідготовленим споглядачем. Inspired зібрали кілька порад від гіда, ведучої та авторки освітніх програм та курсів PinchukArtCentre Лори Літковської, як сприймати такий арт
1. Позбався від упередження
Відкрийся новому досвіду і не намагайся уявити ЦЕ у своїй вітальні – мистецтво вже давно не прикрашає стіни. Головне, запам’ятай – мистецтво не має нам подобатися та бути привабливим. Мистецтво провокує нас на роздуми та емоції, розширює оптику, дає імпульс до пошуку сенсів і ставить запитання.
2. Постався до блукання залами музею, як до гри
Починати знайомство з художньою роботою з пояснень – варіант безпрограшний. Але перш ніж звернутися до готових інтерпретацій, спробуй з’ясувати, що відбувається і який у цьому сенс самотужки – така гра цікавіша. Спробуй поставитися до блукання залами, як до захоплюючої гри, адже ніколи не знаєш, що чекає за важкою чорною шторою. Те що ти побачиш\відчуєш\почуєш, може вразити, розчулити, злякати, спровокувати на роздуми або ж навіть загіпнотизувати – це все сучасне мистецтво, воно може залишити будь-який післясмак, окрім байдужості.
3. Веди внутрішній діалог
Дай собі час на споглядання, поблукай. Спробуй охопити весь зал цілком, а потім перейти до елементів, з яких складається робота. Зосередженість та уважність розкриє деталі. Звертайся до власного досвіду, це допоможе вибудувати інтерпретації твору. Запитуй себе, веди внутрішній діалог:
- що я бачу?
- що воно мені нагадує?
- чому художник обрав саме цей матеріал або жанр?
- чи може походження художника підказати, чому він звернувся саме до цієї теми?
4. Звернися до пояснень
Залиш готові роз’яснення на десерт. Нехай вони будуть вишенькою на багатошаровому торті з емоцій, ідей та інтерпретацій. Похід до музею чи центру сучасного мистецтва – це дуже насичена форма дозвілля, яка вимагає включення та концентрації. Винагорода – відчуття, що ви змогли розшифрувати меседж художника, або ж навіть придумали ще цікавішу версію твору.
5. Пазл не склався? Спитай медіатора
Якщо ти вже провів деякий час у залі, спробував зрозуміти що відбувається, звернувся до пояснень, але здається, що пазл не склався, що художник вас дурить – зверніться до медіатора.
Медіатори – досвідчені спостерігачі за відвідувачами, вони бачать коли варто запропонувати свою допомогу, або ненав’язливо позначити свою присутність у залі. Деякі зацікавлені відвідувачі так і не ризикують звернутися до медіатора і залишають залу з деякою недовірою до мистецтва. Добре коли запитання до мистецького твору ще пульсують в свідомості деякий час, створюючи простір для власних інтерпретацій. Гірше коли йдеш з виставки с присмаком невдоволення. Тому використай можливість і спробуй віднайти сенси разом.
6. Сходи на виставку ще раз, але з гідом
Спочатку ми намагаємося самі слідувати підказкам і символам художника, зібрати все до купи і сформулювати головну ідею твору та цілої виставки. Вже після самостійного вивчення об’єктів, стає цікаво почути коментарі гіда та подивитися на художні роботи та експозицію очима тих, хто її створював. Оминувши перший етап самостійного споглядання і одразу скориставшись послугою екскурсійного туру, ти позбавиш себе занадто дорогоцінного чуттєвого досвіду і насиченої поживи для розуму, вдовольняючись готовими сенсами.
7. Зіграй в «Мистецтво в мені»
Чудовою альтернативою звичній схемі відвідування арт-центру, може бути гра «Мистецтво в мені» – інтерактивна пригода розроблена спеціально гідами PinchukArtCentre для відвідувачів виставок сучасного мистецтва. «Мистецтво в мені» – це гра-взаємодія на встановлення контакту з мистецтвом через відчуття. Вона передбачає зміну звичних форм сприйняття та вираження, тілесну взаємодію між учасниками, а інколи і з відвідувачами, що додає учасникам відчуття зовсім іншого рівня причетності до мистецтва. Відвідувачі можуть дозволити собі блукати залами з заплющеними очима, танцювати або ж голосно кричати, після чого відчуваєш себе художником або перформером. «Мистецтво в мені» – не змагання. Гра не передбачає переможця. Переможцем стає кожен учасник, адже головною умовою гри є вихід за межі свого звичного стану та розширення власних кордонів. Винагорода – можливість залишити об’єкт колективної творчості в експозиції арт-центру і забрати дещо дуже особливе з собою. Що саме – залишиться таємницею і запрошенням спробувати відкритися новому досвіду. Відвідати гру можна буде в рамках нової виставки PinchukArtCentre «І знову демократія?» вже з 23 червня.