Меню & пошук

7 причин, чому світ повинен відмовитися від державних кордонів

7 причин, чому світ повинен відмовитися від державних кордонів

[ads-pc-2]

border

Відкрити кордони держави для всіх бажаючих – одна з найбільш радикальних і непопулярних ідей майже в будь-якій точці світу. Проте нещодавно в США з’явився рух економістів і вчених під назвою Open Borders. Представники руху вважають, що забороняти людям переїжджати в іншу країну не лише аморально, але й вкрай невигідно: знищення кордонів істотно поліпшить економічну ситуацію на всій планеті. 

Члени Open Borders послідовно захищають свою точку зору в наукових публікаціях, інтерв’ю та своєму блозі. Письменник і професор каліфорнійського університету Fresno Pacific Натан Сміт вирішив пояснити, чому відкриті кордони – це добре.

1. Відкриття кордонів збільшить добробут людства

Відкриті кордони можуть підвищити світовий ВВП в два рази. По-перше, економісти вже багато років намагаються пояснити, чому одні країни багаті, а інші – ні. Частково це залежить від того, наскільки в конкретній країні добре розвинені соціальні та державні інститути. Тому, коли люди переїдуть в місця з більш розвиненою системою інститутів, їх продуктивність підвищиться. Адже набагато простіше запустити бізнес в США, ніж в Афганістані.

По-друге, відкриті кордони підвищать ефективність багатьох галузей. Американські професори найчастіше самі стрижуть свої газони, і це може служити символом малої продуктивності. Дуже небагато людей можуть вивчати фізику чи філософію, газони ж здатний стригти практично кожен. Було б ефективніше, якби професори наймали робітників для стрижки газону і фокусувалися на фізиці чи філософії. Мільярди людей по всьому світу були б щасливі зробити це за кілька доларів на годину, але їм заважають імміграційні обмеження.

Мало хто може вивчати фізику чи філософію, газони ж здатний стригти практично кожен

По-третє, зміна іміграційного законодавства також дасть можливість не переміщувати виробництво в невідповідні місця. За останні тридцять років із США до Китаю перенесли мільйон фабрик, хоча краще б вони працювали в Америці, де більш розвинена правова система, і ринки збуту знаходяться ближче. Відкриті кордони дозволили б робочим приїжджати за роботою, а не навпаки, і звичайно, це було б більш ефективно.

border1

Співробітник прикордонного патруля США охороняє кордон з Мексикою в штаті Техас

2. Некваліфіковані іммігранти важливі так само, як і іммігранти з вищою освітою

Засновник Facebook Марк Цукерберг вважає, що потрібно відкрити кордони США для всіх «розумних і талановитих», тому що люди з освітою стимулюють інновації та позитивно впливають на економіку. Це дивна, хоча широко поширена помилка, що лише висококваліфіковані фахівці можуть зробити корисний внесок. Прості робітники теж можуть принести користь економіці.

Я живу в Каліфорнійській долині, одному з найбільш родючих районів США. Більшу частину роботи тут виконують мексиканці, які збирають фрукти. Багато з них погано освічені і не розмовляють англійською. Корінні американці отримують вигоду від цього: якби ніхто не прибирав урожай, земля б нічого не коштувала. Звичайно, фермери можуть найняти корінних американців, але тоді фрукти подорожчають, багато ферм збанкрутують, а мексиканці позбудуться робочих місць, які для них важливіше будь-якої роботи, яку вони можуть отримати вдома.

border

Кордон між Нідерландами і Бельгією

3. Відкриті кордони не приведуть до зникнення міжнаціональних відмінностей

Говорячи про вплив нових імміграційних законів на культуру різних народів, необхідно пам’ятати одну річ. Ми повинні дбати про добробут людей, а не культур і країн. Неправильно замикати людей в державі, якщо люди хочуть емігрувати і пристосуватися до інших реалій.

Відкриті кордони не збіднять культурне розмаїття в світі. Як приклад можна привести Ірландію. Вона була батьківщиною багатьох поколінь емігрантів, але сьогодні за її межами проживає в кілька разів більше нащадків ірландців, ніж усередині самої країни. Це не вбило культуру, а навпаки, допомогло їй поширитися: День Святого Патріка широко відзначається в Америці, в усьому світі люблять ірландську музику. Емігранти дорожать своєю культурою, привозять її з собою і вчать іноземців, серед яких вони живуть, любити її так само сильно.

border2

Кордон між США і Мексикою в штаті Арізона

4. Відкриті кордони допоможуть перемогти нерівність у всьому світі

Сьогодні відкриті кордони – одна із найбільш непопулярних ідей західної демократії. Але це не означає, що це погана ідея. Був час, коли рабство вважали само собою зрозумілим, але зараз воно зруйноване, і всі впевнені, що це був правильний крок.

Європейці сьогодні надають велике моральне значення егалітарній державній моделі, в якій загальна освіта, високі податки і великі зарплати роблять населення однорідним. Тому вони не хочуть бачити на вулицях бідних іммігрантів. Як можна вважати економічну рівність всередині країни моральним тріумфом, якщо масштаби міжнародної нерівності як і раніше настільки великі?

Всі, хто виступають за відкриті кордони, вважають, що допомога нужденним – це природний моральний обов’язок кожної людини. Якщо подумати про економічні, політичні та інші можливості, які відкриваються перед іммігрантами, дрібні незручності місцевих здаються незначними.

5. Масова еміграція піде на користь бідним країнам

Бідні країни багато в чому виграють від еміграції. Емігранти шлють додому гроші, деякі повертаються з корисними навичками і контактами закордоном. Вони можуть добре впливати на своїх родичів, надихати їх стати політично активними або отримати освіту. Еміграція може зробити працю дефіцитною і підняти рівень зарплат.

Я не думаю, що відкриті кордони призведуть до повної депопуляції хоча б однієї країни. Хоча не виключено, що 80% або 90% людей виїдуть з найбідніших місць на планеті. Якщо знайдеться країна, з якої виїдуть абсолютно всі, то це буде погано для неї, але це буде добре для людей – вони знайдуть краще життя десь ще.

border3

6. Життя корінного населення не погіршиться

Навряд чи відкриття кордонів спровокує масове безробіття серед місцевих, хоча такий крок абсолютно точно призведе до падіння зарплат. Але поява жінок на американському ринку праці в 1960-і роки також супроводжувалася істотним падінням окладів чоловіків. Але потім рівновага знову прийшла в норму. Так само станеться і з мігрантами, тому що ринок праці досить гнучкий. Можна також обкласти працю мігрантів додатковим податком. Доходи від нього підуть на виплату компенсацій місцевим жителям, яким імміграція завдасть шкоди.

Небезпека іммігрантів сильно перебільшена – це відноситься, наприклад, до європейців, які так бояться мусульман. Правда, жителям західноєвропейських країн все ж слід було бути твердішими у своїх поглядах. Культурні звички європейців склалися під впливом християнських і капіталістичних цінностей, але зараз майже ніхто не вірить ні в те, ні в інше. Для європейців характерний моральний релятивізм – вони не можуть відстояти свою позицію, і іммігранти користуються цим.

Проблеми злочинності, насильства і міжнаціональної ворожнечі, які можуть виникнути в умовах відкритих кордонів, теж, на мій погляд, сильно перебільшені. У США рівень злочинів за останні двадцять років сильно впав, хоча кількість іммігрантів зросла.

7. Відкриті кордони і відкрите громадянство – це різні речі

В американської демократії багато недоліків, але вона непогано справляється з управлінням державою. Саме завдяки їй за останні два століття жителям США вдалося домогтися свободи слова та віросповідання, гарантувати громадський порядок, і, в якійсь мірі, економічну незалежність. Але якщо кілька мільярдів осіб переїдуть в США з усього світу і отримають можливість голосувати, країна перетворитися до невпізнання. Тому важливо відрізняти відкриті кордони від відкритого громадянства.

Право голосу для всіх приїжджих – це занадто великий ризик. Швидше відкриті кордони повинні виглядати так: сотні мільйонів людей живуть, наприклад, в США за американськими законами, їхні людські та майнові права поважаються і вони можуть працювати. Отримати громадянство і право брати участь у виборах можна, але це дуже повільний процес.

За матеріалами Apparat

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

0 Коментарів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: