Меню & пошук

Eco та cruelty-free: як обрати етичну та екологічну косметику

Eco та cruelty-free: як обрати етичну та екологічну косметику

Еко-бренди vs косметика ручної роботи


[ads-pc-2]

80% країн світу досі на законодавчому рівні дозволяють тестування косметики на тваринах. А за інформацією міжнародної організації із захисту тварин Humane Society International, щороку у світі від 100 до 200 тисяч тварин страждає або помирає під час тестування косметики. Переважно це кролики морські свинки, хом’яки, пацюки та миші. Проте існують косметичні бренди, які вже відмовилися від тестування на тваринах, а екологічність у косметиці стала популярним трендом. Розбираємося, на що слід звертати увагу, обираючи екологічну косметику, як зрозуміти, що косметика етична та органічна, і чим може бути небезпечна косметика «ручної роботи».


Чи буває повністю етична косметика

Етична косметика – це косметика, не тестована на тваринах, проте повністю уникнути використання інгредієнтів тваринного походження неможливо.

Повністю веганської косметики не існує, наприклад, туш просто нереально виготовити без використання бджолиного воску. Але для веганів бджолиний віск є неетичним, так само ми не їмо мед через те, що це експлуатація бджіл. Але альтернативи цьому інгридієнту в туші не існує.

Також етична проблема існує з червоною помадою, адже червоний барвник кармін виготовляється з кармінової кислоти, який отримується з пігментів тіла самиць комах червця. Тому я ніколи не користуюся червоними помадами, а фарбую губи лише у світлі тони.

З декоративної косметики я використовую лише туш і помаду данського бренду Gosh. В Україні можна знайти багато брендів етичної косметики, проте суто українських етичних виробників я не зустрічала.


Звертати увагу на країну-виробника

В Європейському союзі заборонено тестувати косметику на тваринах, але навіть з косметикою етичних брендів можуть бути нюанси. Наприклад, американський бренд NYX не тестує косметику на тваринах і має позначку про це на упаковці. Але навіть купуючи косметику цього виробника, потрібно звертати увагу на країну виробника. Якщо вказано, що ця косметика виготовлена в Китаї, то скоріше за все, вона тестована на тваринах, бо в Китаї закон зобов’язує тестувати косметику на тваринах.

Не завжди етична косметика має позначку про те, що вона не тестована на тваринах. Цієї інформації може не бути на упаковці, проте її можна знайти на сайті або ж написати виробнику.


Бренди етичної косметики, які можна купити в Україні:

(список наданий героїнею матеріалу і може бути неповним – ред.)

Декоративна косметика: Lime Crime, Urban Decay, Gosh, NYX, ELF,  Artdeсo, WYCON, Color Me.


Цікавитися складом та інгредієнтами доглядової косметики

Раніше я взагалі не користувалася косметикою, а потім зрозуміла, що мені вже 26, я живу в Києві, де бажано правильно очищати обличчя, і мені потрібна косметика для догляду. Я почала шукати етичні українські бренди, які б підійшли мені. Зараз існує багато онлайн-магазинів з еко-косметикою ручної роботи. Тобто дівчата самі роблять креми, пінки, шампуні. Я спочатку замовила собі такий крем, а потім поцікавилася, як же він виготовляється. Виявилося, що дівчинка сама його робить вдома, щоправда, вона не уточнила, чи вона його в звичайному блендері збиває, яким чином зберігає пропорції інгредієнтів, де їх купує. З одного боку, мені б хотілося підтримувати локального виробника, але, з іншого боку, я не можу бути впевнена, чи в них є сертифікати, чи дотримуються вони рекомендацій. Тому я вирішила обирати сертифіковану косметику, можливо, трохи дорожчу, але професійно зроблену.

У своєму догляді я користуюся косметикою українських брендів Cryo Cosmetics, Marie Fresh Cosmetics, які мають рослинний склад.

Коли я тільки починала використовувати Cryo Cosmetics, в одному з продуктів я побачила у складі гліцерин. Мене це насторожило, адже гліцерин є тваринного і рослинного походження. Я написала виробнику, і за кілька днів мені відповів їхній технолог про те, що це рослинний гліцерин, і детально описав, яку дію він має на шкіру. Також мені надіслали сертифікацію зі штампами, що мене приємно вразило.


Яких складників уникати

Коли я купую креми або пінку, я завжди звертаю увагу на склад і слідкую, щоб він був рослинним, наприклад, мав олійні екстракти. Але і серед олій є ті, які закупорюють наші пори, і ті, які не закупорюють. Наприклад, кокосове масло, яке всі зараз люблять використовувати скрізь, краще наносити всюди, окрім обличчя, бо воно закупорює пори. А олія ши такої властивості немає, тому я намагаюся шукати у складі її. Також мені важливо, щоб в засобах були фруктові кислоти.

На першому місці у складі зазвичай є вода, далі йдуть екстракти. Зазвичай інгредієнтів, які стоять на першому місці, у складі найбільша кількість.

Я уникаю у складі лауретів, парабенів та віддушок, особливо якщо вони перші у переліку. Якщо склад починається з лауретів, а після них йде екстракт ромашки, чи екстракт кропиви, то корисних компонентів там мізер. Також я не користуюся косметикою з силіконами для волосся, бо вони створюють ілюзію красивого волосся, а коли припиняєш користуватися такими засобами, ефект зникає, а волосся здається тьмяним. Силікони переважно зустрічаються в професійних засобах догляду, наприклад, в шампунях і бальзамах.


Екологічність у косметиці

З екологічних міркувань я користуюся твердим шампунем і миюся милом замість гелю для душу тривалий час.

Купуючи засоби для обличчя в пластикових упаковках, я звертаю увагу на те, щоб вони були марковані, щоб після використання здати на переробку.

Зараз популярно називати косметику екологічною та казати, що в ній немає консервантів, особливо серед виробників хенд-мейд косметики. Але тут важливо дивитися на термін зберігання, бо косметика не може зберігатися взагалі без консервантів більше тижня. Проте до складу можуть входити рослинні консерванти, яких не варто боятися, бо вони нешкідливі.


Знайти бренди, які не тестують свою косметику на тваринах, та перевірити етичність своїх засобів, можна на сайті проекту організації із захисту тварин PETA.


Ірина Літус, дерматологиня клініки естетичної медицини «Літус»

Чому етична та органічна косметика – не обов’язково корисна

Щоб впевнитися у тому, що косметика є етичною та органічною, потрібно шукати спеціальне маркування на упаковці.

Проте маркування, що вказує на етичність та органічність косметики, ще не говорить про те, що вона корисна для здоров’я. Така косметика не робить нічого надприродного. Це просто говорить про те, що ні окремі компоненти, ні кінцевий продукт не тестуються на тваринах.

Загалом з тваринних інгредієнтів дозволені лише продукти бджільництва та молочної кислоти. Але ні бджоли, ні корови при цьому не страждають. Навіть гліцерин і коллаген виготовляються з рослинних масел та пшеничних протеїнів.

Натуральність косметики передбачає те, що вона має у своєму складі лише природні інгредієнти, тобто складники взяті в незмінному стані з природи або отримані нехімічними методами (наприклад, масла, отримані методом холодного пресування). До речі, такі способи отримання сировини досить затратні, тому дійсно натуральна косметика апріорі не може бути дешевою.

Існує також косметика з натуральними інгредієнтами, її не варто плутати з натуральною косметикою. Наприклад, те, що косметика «містить натуральний екстракт алое» або «з натуральними ефірними маслами», ще не означає, що інші інгредієнти в цій косметиці теж натуральні.

Натуральна косметика також може не бути органічною, тобто сертифікованою organic. До речі, в моді на органіку також існує багато міфів, наприклад, про те, що вона супер корисна або не викликає алергію.


Олена Лісовська, косметологиня

Чим може бути небезпечна натуральна етична косметика ручної роботи

У виробництві косметики часто необхідне високотехнологічне обладнання,  наприклад, для зважування мікродоз. А в домашніх умовах виробник косметики не може цього зробити.

Також у мене завжди є питання: як тестується ця косметика «ручної роботи»? Чи проводяться клінічні дослідження готових продуктів? Очевидно, що ні. Тому треба дуже сильно довіряти людині, яка її виготовляє, щоб бути впевненим у безпеці готових засобів, в тому, що не допущені помилки і похибки в процесі виробництва.

З приводу натуральності теж варто задуматися. Часто виробники домашньої косметики кажуть, що вона 100% натуральна. Але варто знати, як ці інгредієнти потрапляють до косметолога, де він їх купує. Насправді, вони можуть бути вже з консервантами, і в такому вигляді потрапляють на виробництво.

Тому краще надавати перевагу сертифікованим виробникам і слідкувати за тим, щоб косметика була етичною та екологічною.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: