5 надихаючих TED-talks про «зелені» інновації та майбутнє енергетики
5 надихаючих TED-talks про «зелені» інновації та майбутнє енергетики
Вітрогенератор зі сміття, літак без пального та відмова від нафти
[ads-pc-2]
Ще 1 серпня усього за 7 місяців людство вичерпало річний запас ресурсів Землі, які наша планета здатна відтворити за рік, і наразі живе «в борг». Тим не менш, терміни на кшталт «енергоефективний», «розумний дім», «відновлювані джерела енергії» для багатьох лишаються чимось абстрактним і незрозумілим. Щоб розвіяти всі ваші сумніви і окреслити надихаючу роль інновацій в енергетиці, команда Greencubator спільно з Inspired підготувала підбірку із п’яти відео про тих, хто знає, що майбутнє вже поміж нами.
Вітрогенератор із сміття: історія Вільяма Камквамби з Африки
СПІКЕР: ВІЛЬЯМ КАМКВАМБА
РІК: 2007
ТРИВАЛІСТЬ: 4:09
Ресурси в нашому світі розподілені нерівномірно. Поки жителі деяких країн вільно споживають електроенергію впродовж багатьох років, Вільям Камквамба, 14-річний хлопчик із африканського селища Малаві, в 2002 році про це лише мріяв.
Надихаюча історія Вільяма про те, як він сам побудував вітрогенератор із підручних матеріалів. Конструював із того, що знайшов на звалищі: з деталей мотоциклів, пластикових труб, старих автомобільних акумуляторів. На це йому знадобилося 3 місяці. Результатом став вітрогенератор, який міг живити 4 лампочки та радіоприймач. Як у нього виникла така ідея? Надихнула прочитана книжка, яку Вільям взяв у бібліотеці, коли його в 2002 році відрахували зі школи.
Усього хлопчик побудував 4 генератори, які забезпечують електрикою усе поселення та качають воду до нього.
Якщо ви надихнулись історією Вільяма, як і ми, можете також прочитати книжку «Хлопчик, який підкорив вітер» («The Boy Who Harnessed the Wind», 2009) колишнього кореспондента Associated Press Браяна Міллера.
Як енергія сонця допоможе здійснити навколосвітню подорож
СПІКЕР: БЕРТРАН ПІКАР
РІК: 2009
ТРИВАЛІСТЬ: 17:21
Кошик від повітряної кулі, на якій він облетів світ, є експонатом Музею авіації та космонавтики у Вашингтоні, поруч із літаком Чарльза Ліндберга, «Аполло 11», планером братів Райт та першим надзвуковим літаком Чака Єгера. Його звуть Бертран Пікар і в 2016 році він здійснив навколосвітній політ на літаку «Solar Impulse», що повністю живиться енергією сонця.
Під час лекції Бертран розповідає, як вирішив створити літак, в баках якого не було би викопного пального. Ба більше: літак, у якого б взагалі не було баку, але були б сонячні панелі загальною площею 200 кв м.
299 днів без нафти та вугілля: досвід Коста-Ріки
СПІКЕР: МОНІКА АРАЙЯ
РІК: 2016
ТРИВАЛІСТЬ: 15:52
Коста-Ріка − чи не єдина країна в світі, яка 99% енергії видобуває з 5 відновлюваних джерел енергії. Як до цього прийшли розповідає Моніка Арайя − засновниця ініціативної групи з розвитку відновлюваної енергетики в Коста-Ріка. Інвестиції в гідроенергію в країні почались ще в 1950-ті роки.
Доречі, в травні 2018 року новопризначений президент Коста-Ріки Карлос Альварадо Кесада заявив, що до 2021 року країна стане першою в світі, що відмовиться від викопних видів пального та замінить їх відновлюваними джерелами енергії.
Як поведінкові науки можуть переконати вас заощаджувати електроенергію?
СПІКЕР: АЛЕКС ЛАСКІ
РІК: 2013
ТРИВАЛІСТЬ: 8:11
Спекотним літом 2003 року в містечку Сан Маркос, Каліфорнія, було проведено експеримент. Студенти взяли до рук стос листівок із закликом заощаджувати електроенергію, вимикаючи кондиціонер, і рознесли їх по будинкам. Хитрість експерименту в тому, що було 3 види листівок з різними закликами. Одні апелювали до того, що споживач заощадить власні кошти. Другі − до того, що тим самим він врятує планету, а треті − до того, що він відповідальний житель і просто мусить це робити. Вірите, не спрацювала жодна!
Єдиним працюючим мотивом для жителів стала листівка, яка повідомляла: «77% ваших сусідів вимикають кондиціонери. Долучайтесь до них!». Цей досвід − чудовий приклад того, як соціальний тиск мотивує нас змінювати поведінку. Насправді, ми хочемо належати до певної соціальної групи. На цьому і базується діяльність компанії «Opower», яка доставляє персоналізовані рахунки за електроенергію в домівки, порівнюючи їх з витратами в подібних за розмірами будинках сусідів.
40-річний план для енергетики
СПІКЕР: ЕМОРІ ЛОВІНС
РІК: 2012
ТРИВАЛІСТЬ: 26:58
Лекція з прогнозами на наступні 40 років від американського вченого-фізика Еморі Ловінса. Еморі вважає, що якщо вогонь створив людину, то викопне паливо створило «людину сучасну». Ми залежні від викопного палива, але ця залежність має тяжкі наслідки, від яких ми зараз і страждаємо. Втім, перейти до «нового» вогню цілком реально і до 2050 року ми можемо позбавитися нафтової і вугільної залежності.
На нас чекають доступні електромобілі з вуглепластику, розподілені мікромережі і нарощування об’ємів виробництва енергії відновлюваними джерелами енергії. Хочете знати, як нам це зробити? Дивіться відео Еморі Ловінса.
Все ще думаєте, що електрокари, вітрогенератори і «зелене» майбутнє десь далеко? То приходьте 1-2 вересня на TeslaCamp – перший в Україні табір про майбутнє енергетики на відкритому повітрі. Табір повністю живиться енергією сонця і пропонує вам послухати лекції від провідних фахівців в енергетичній галузі, побачити розробки українських винахідників, покататись на електрокарі і поспілкуватись з тими, хто «заряджає» і визначає майбутнє української енергетики.