Меню & пошук

Поцілунок перемоги, MeToo і взаємна згода: що не так зі знаменитим фото із Таймс-Сквер?

Поцілунок перемоги, MeToo і взаємна згода: що не так зі знаменитим фото із Таймс-Сквер?

Романтизація домагання проти миті тріумфу


[ads-pc-2]

Увечері 18 лютого невідомі лишали напис «#MeToo» на скульптурі у Флориді, виконаній за мотивами знаменитого фото під назвою «Поцілунок на Таймс-Сквер». На світлині, зробленій 14 серпня 1945 року, моряк цілує медсестру після того, як почув новини про капітуляцію Японії, тобто закінчення Другої Світової війни. Напис з’явився на нозі медсестри на наступний день після смерті героя цього фото − моряка військового флоту Джорджа Мендонси.

Збиток від вандалізму місцева влада оцінила в $1000. Розбираємося, чому хештег, що став символом проти домагань та насильства, міг з’явитися на статуї пари.


Історія знімка

У серпні 1945 року Японія оголосила капітуляцію. Ця новина швидко поширювалася Сполученими Штатами, на вулицях американських міст влаштовували святкування, люди на радощах обіймалися та цілувалися. Фотожурналіст Альфред Ейзенштадт, що перебував тоді у Нью-Йорку, вирушив на Таймс-Сквер, де молодий моряк у натовпі святкувальників одразу привернув його увагу. Пізніше Ейзенштадт розповідав, що моряк носився по вулиці і хапав усіх жінок, яких бачив, обіймав та цілував. Коли хлопець вхопив медсестру, Ейзенштадт зробив вдалий кадр завдяки різкому контрасту кольорів одягу − медсестра була в білій сукні та панчохах, а моряк − у темній формі.

Фотограф так і не з’ясував імен героїв свого знімка, але чим знаменитішою ставала світлина, тим більше людей заявляли, що саме вони тоді потрапили в об’єктив Ейзенштадта.

Фото: Альфред Ейзенштадт (14 серпня 1945)

Через тиждень фото з’явилося на сторінках журналу Life і стало символом американського піднесення від закінчення військових дій. Фотограф так і не з’ясував імен героїв свого знімка, але чим знаменитішою ставала світлина, тим більше людей заявляли, що саме вони тоді потрапили в об’єктив Ейзенштадта. Завдяки детальним дослідженням та 3D-скануванню вдалося встановити, що на світлині найвірогідніше були асистентка стоматолога Грета Фрідман та матрос Джордж Мендонса.


Суперечлива удача

Вперше ідею про те, що на знімку не просто святкування, а ще й акт домагання − адже хлопець схопив незнайому дівчину, силоміць затис ув обіймах і поліцував без її згоди, − висловили в статті The Wall Street Journal у 2012 році. Тоді видання написало, що «багато людей розглядає фотографію як задокументоване публічне сексуальне домагання, а не подію, яку варто святкувати». Мендонса розповів, що в той день був на побаченні зі своєю дівчиною, добряче випив на честь оголошення капітуляції Японії, погано пам’ятає сам поцілунок, але точно знає, що цілував не майбутню наречену, а саме медсестру. Його дівчина Ріта Петрі, яка була свідком поцілунку, в інтерв’ю для The New York Post зізналася, що той інцидент її зовсім не зачепив і був цілком для неї зрозумілим.

«Він схопив мене. Цей чоловік був дуже сильним. Я його не цілувала – він цілував мене».

Фото: Віктор Йоргенсен

Грета Фрідман по-різному говорила про той день, вона часто підкреслювала, що поцілунок не був романтичним: «Він схопив мене. Цей чоловік був дуже сильним. Я його не цілувала – він цілував мене». Але водночас Фрідман заявляла, що не розглядає випадок як домагання: «Це був не зовсім поцілунок; це був радше вияв радості, що йому не доведеться повертатися на війну. Причина, з якої він вхопив саме мене, полягала в його вдячності медсестрам, які піклувалися про поранених».
Мендонса про пам’ятну подію висловився так: «Ми вийшли на Таймс-Сквер, війна закінчилась, я побачив медсестру. Думаю, це був просто інстинкт. Я просто схопив її».

Коли журнал Life запросив пару знову возз’єднатися на Таймс-Сквер в 1980 році, вона прийшла, але відмовилася відтворювати знаменитий поцілунок.

Скрішот сюжету канала CBS

Фрідман та Мендонса постійно контактували до смерті жінки (вона померла в 2016-му). Коли журнал Life запросив пару знову возз’єднатися на Таймс-Сквер в 1980 році, вона прийшла, але відмовилася відтворювати знаменитий поцілунок.

У соцмережах розгляд історичного фото в контексті руху MeToo сприйняли неоднозначно. Дехто щиро дивувався, чому це фото вважають романтичним, але були й ті, хто цілком підтримали дії моряка.

Випадкова людина на Таймс-Сквер з’являється з нізвідки і цілує когось просто в губи… для мене це не звучить і ніколи не звучало як щось романтичне і миле.

Як і всі решта, я був шанувальником цієї фотографії, але потім дізнався, що це відбулось не зі взаємної згоди: він примушує її до поцілунку, якого вона не хоче. Я більше не можу дивитися на це фото інакше.


Благослови його бог за службу і його сім’ю через їхню втрату.
У 1945 році він допоміг США перемогти у Другій світовій війні.
У 2019 році він був би арештований, «розіп’ятий» в соціальних мережах і, ймовірно, його б вигнали із флоту.

Війна на 3/4 земної кулі. Чоловіки вмирають, щоб Америка була вільною. Матрос на Таймс-Сквер дізнається, що війна закінчилася, і бачить гарненьку дівчину, яку хотів би поцілувати, і тепер, 80 років потому, я маю читати, що він сексуально домагався її. Що, якби замість нього були нацисти? Вона б отримала кулю!

У спеціальній колонці для The Washington Post репортерка Моніка Гессе зазначила: «Сьогодні ця знакова фотографія може вважатися домаганням. Це не означає, що Мендонса був монстром. Це не означає, що люди були поганими в 1945 році. Це просто означає, що історії не завжди розгортаються так, як нам хотілося б. Наші фантазії можуть бути пронизані реальністю почуттів інших людей. Поцілунок, заснований на радості однієї людини і несподіваному шоці іншої, не є справжнім поцілунком. І насправді ним ніколи не був».

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: