Товстим тут не місце: чому Голлівуд не любить пишні форми
Товстим тут не місце: чому Голлівуд не любить пишні форми
Кіно належить жінкам розміру XS, S та M.
[ads-pc-2]
Протягом тижня популярний стрімінговий сервіс Netflix потерпає від критики користувачів. Понад 200 тис. осіб підписали петицію на сайті Change.org з вимогою скасувати випуск серіалу «Ненаситна» (Insatiable) від стрімінгової компанії, пише Variety (Цифра зростає буквально щосекунди!). Офіцийного релізу серіалу поки не було, втім Netflix оприлюднили трейлер. Саме він спричинив критику в соціальних мережах. По сюжету головна героїня Петті у виконанні Деббі Райан має округлі форми. Однокласники Петті постійно знущаються з неї за надмірну вагу, чим доводять її до відчаю та сліз.
Трейлер серіалу «Ненаситна» (2018)
Перед літніми канікулами дівчина отримує травму щелепи, і змушена буквально тримати рот на замку протягом кількох місяців, споживаючи лише рідку їжу. В результаті дівчина худне, повертається в школу і одразу ж перетворюється на популярну ученицю: дівчата хочуть з нею товаришувати, а хлопці кличуть на побачення. Втім Петті має на меті лише помсту, яка з часом виходить з-під контролю. Творці серіалу називають його чорною комедією, тоді як безліч глядачів вважають таку історію класичним фетшеймінгом або бодішеймінгом (критика людини через параметри її тіла).
Кадр з серіалу «Ненаситна» (2018)
На сайті Change.org активістка Флоренс Гівен організувала петицію із вимогою скасувати випуск серіалу, свою ініціативу вона прокоментувала так:
Вже давно жінкам і молодим вразливим дівчаткам кажуть: для того, щоб стати популярною, мати друзів, і деякою мірою взагалі бути вартісною особистістю треба мати струнке тіло.Це не окремий випадок, але частина великої проблеми, з якою так чи інакше мала справу кожна жінка. Серіал має бути скасований, шкода від нього буде гіршою для дівчат-підлітків, аніж шкода через втрату прибутку для Netflix.
Водночас, акторка серіалу Деббі Райан закликає не робити передчасних висновків і дочекатися виходу серіалу, щоб зрозуміти про що він. За словами Райан, головна героїня історії схудла, але не стала щасливішою. Крім того, акторка додала, що серіал піднімає безліч інших важливих тем, таких як прийняття власного тіла та булінг в школі.
В соціальних мережах реліз шоу і підтримали, і засудили:
I really cannot see the fat shaming in Netflix new show. For me it’s about someone getting revenge on people that fat shamed her but are now acting like her friend when she is thin. For someone that was bullied for being overweight I’m excited to see it #Insatiable
— lee nelson (@Iamleenelson) 24 липня 2018 р.
«Я справді не бачу фетшеймінгу в новому шоу від Netflix. Для мене це історія про того, хто мститься людям, які знущалися з неї, але зараз поводяться ніби друзі, бо вона худа. Я, як людини, над якою насміхалися за надмірну вагу, з нетерпінням чекаю серіалу».
This story’s full of some crazy shit. @debbyryan is Insatiable. August 10. Only on Netflix. pic.twitter.com/MrsWMrKyYf
— insatiable (@insatiable_) 19 липня 2018 р.
Кадр з серіалу «Ненаситна» (2018)
«Дайте нам історію про те, як товста дівчина лишається товстою, навчається приймати своє тіло, плює на всі суспільні стандарти краси, і просто запалює. Втомилася від метафори “товста дівчина втрачає вагу і стає гарячою”. Це застаріло. Зробіть щось нове».
Dazed у своєму матеріалі про серіал говорить про проблему «товстих костюмів» − спеціальне вбрання, яке імітує округлі форми, і зазвичай використовується в комедійному кіно та серіалах, для висміювання повних людей:
«Проблема “Ненаситної” в тому, що вона, замість того, щоб підтримувати спільноту людей з надмірною вагою, атакує її. В реальності, товсті люди не можуть просто зняти свій “товстий костюм”, як це зробила акторка Райан, і їхні щелепи не замотують наглухо, щоб вони пройшли через трансформацію тіла. Худоба не є кінцевою метою кожної повної людини, і не має бути. Ціною людського ставлення не має бути схуднення, бути щасливою можна і без втрати 50 кг».
Кадр із серіалу«Ненаситна» (2018)
Аргументи «за» команди серіалу, а також прихильників у своїй колонці для Vogue намагається розібрати журналістка та блогер Бетані Руттер:
«Якщо головний аргумент на захист серіалу − “це просто для розваги”, тоді я можу запевнити вас, що це не так. Можу з власного досвіду сказати, що палаюче приниження, яке я відчувала спостерігаючи за прикладами фетфобії (відчуття страху чи ненависті до людей з надмірною вагою) в медіа було зовсім не розважальним. Другий аргумент на користь серіалу − “але бути товстим − це погано, тому фетфобія не є проблемою!”. Переконую вас, якби товсті люди могли схуднути від того, що чують критику, я би вже була стрункою. Натомість критика лише посилює ідею про те, що повні люди не варті нічого, і я вже втомилася це чути. Ще один аргумент − “ але це сатира!”, але я нагадаю вам, що сатира має спонукати до дій, але “Ненаситна” робить зовсім навпаки».
Кадр із серіалу«Ненаситна» (2018)
Affinity Magazine наголошує на ще одному проблемному моменті серіалу, а саме на помсті:«Як тільки Петті худне, вона хоче помститися всім людям, які з неї знущалися. Трейлер зображає бійку з дівчиною, яка її залякувала, а також показує сцену, в якій вона збирається підпалити чоловіка. Шоу позиціонують як “історію про гнів”. У суспільстві, де люди, що зазнали булінгу відповідають насильством, особливо з вогнепальною зброєю в руках, ідея серіалу невдала. Це шоу пропагує жорстокість і абсолютно позбавлене смаку».
Історія, стара як світ
Голлівуд не вперше критикують за дискримінаційний підхід до зображення людей із надмірною вагою. Серед нещодавніх прикладів − комедія із Еймі Шумер «Красуня на всю голову». Головна героїня Рене у виконанні Шумер все життя веде боротьбу із надмірною вагою і не може зрозуміти, що найважливіше − почуватися гарною з будь-яким розміром одягу. Падаючи з велотренажеру, вона пошкоджує голову, і раптом починає бачити себе виключно як струнку супермодель. Попри те, що зовнішньо вона не змінюється, її внутрішнє бачення себе кардинально інше, відтак її життя покращується. Творці фільму переконують, що головний меседж стрічки − «полюби себе, щоб тебе полюбили інші». Втім «Красуня на всю голову» отримала чимало негативних відгуків.
Cosmopolitan назвав фільм «проблемним», бо «для того щоб почуватися впевненою в собі, не потрібно травмувати голову». Крім того, героїня лишається центральним комедійним персонажем якраз завдяки гіпер впевненості у власній красі, лишаючись у своєму тілі. За задумом фільму, це має бути нормою, і не мусить викликати сміх, але у фільмі все навпаки.
Ще один яскравий приклад фетшеймінгу в голлівудській продукції − анімація «Червоні черевички і сім гномів». Пародія на класичну історію про Білосніжку, показує головну героїню худорлявою коли вона в магічних червоних черевичках, і товстою коли вона їх знімає. Постер анімації, що вперше з’явився під час каннського кінофестивалю минулого року, викликав обурення в соціальних мережах. На плакаті були зображені дві версії Білосніжка − струнка і товста, а поруч напис: «А якщо Білосніжка була б не красивою, а сім гномів насправді були б не низькими?».
Акторка Хлоя Грейс Морец, що озвучила головну героїню, одною з перших відреагувала на таку кампанію, заявивши, що обурена рекламою анімації. Крім того Морец запевнила, що не знала про те, що такий бодішеймінг присутній в сценарії анімації.
Відтоді, як Netflix відновив показ серіалу «Друзі», нове покоління глядачів відмітило, що сюжет грішить бодішеймінгом.
Одна з героїнь серіалу, Моніка, ще до того як кардинально схудла, була об’єктом багатьох жартів і часто відображала стереотипні уявлення про товстих людей: по сюжету вона майже не випускала з рук їжу, не могла встати з крісла, була незграбною та жадібно шукала чоловічої уваги. Тоді як струнка Моніка − її повна протилежність: елегантна, стильна, популярна серед чоловіків. Деякі підписники Netflix відмітили, що люди можуть бути елегантними та популярними, не залежно від параметрів тіла.