Меню & пошук

#JustBurnIt: чому американці знищують продукцію Nike?

#JustBurnIt: чому американці знищують продукцію Nike?

Усе через футболіста, який ігнорував гімн США.


[ads-pc-2]

Що сталося?

У понеділок виробник спортивних товарів Nike підтвердив інформацію, що футболіст Колін Капернік буде одним з обличь нової рекламної кампанії до 30-ї річниці слогану «Just Do It». У Twitter Колін виклав фотографію з кампанії з написом «Вір у щось. Навіть якщо це означає пожертвувати всім».

Реакція американського суспільства була миттєвою: деякі користувачи соціальних мереж започаткували та активно підтримали рух #BoycottNike та #JustBurnIt, інші ж — виступили на підтримку компанії та спортсмена. У чому саме полягає #BoycottNike? Люди палять речі виробництва Nike через присутність в рекламі Коліна Каперніка.

У вівторок акції Nike на біржі впали на 3%. Однак невідомо, це пов’язано з Каперніком, чи з іншими факторами.

Приклади реакції американців

Хто такий Колін Капернік і чому про нього стільки говорять?

Колін Капернік — гравець в американський футбол, грає на позиції квотербека (розігруючий, найважливіша позиція на полі, – прим. ОМ). Всесвітню славу здобув в 2016 році, коли започаткував акцію протесту під час виконання гімну США перед матчами Національної футбольної ліги (НФЛ). Капернік показово ставав на коліно під час виконання гімну, згодом до нього почали приєднуватися інші гравці.

Колін пояснював свою позицію дуже просто: «Я не збираюся стояти, щоб проявити гордість за прапор країни, яка пригнічує темношкірих та людей інших рас». Основна причина — поліцейське свавілля щодо темношкірих людей в США. За декілька місяців до першого показового ігнорування гімну, поліцейські упродовж декількох днів застрелили двох темношкірих людей. В країні поширювався рух за права темношкірих Black Lives Matter.

Акція протесту одразу розділила американців: дехто підтримував Коліна, а інші — називали це зневагою до прапора. Гравці НФЛ по-різному ставилися до дій квотербека: дехто приєднувався до нього, інші показували свою підтримку менш радикальними діями. Наприклад, гравці піднімали праву руку вверх на знак підтримки (відсилка до Black Power Salute на Олімпіаді-1968).

Сезон 2016 року Колін Капернік провалив, його контракт з клубом Сан-Франциско 49-ерс завершився, а нового контракту йому ніхто не запропонував. З грудня 2016 року Капернік перебуває у статусі вільного агента.

Чи справді його відсторонили за політичну позицію?

Станом на вересень 2018 року, Колін Капернік судиться з НФЛ. Гравець намагається довести, що жоден клуб не пропонує йому контракту через політичні міркування. Поки що справа розглядається, остаточного вироку немає.

Ймовірно, частка політики в небажанні «підписувати» Коліна є. Клуби, власники яких здебільшого є консерваторами, не бажають «підписувати» футболіста. З іншого боку, його результат на полі не вражають. За підсумками сезону 2016 року, Колін Капернік показав другий найгірший рейтинг серед усіх квотербеків ліги. Тобто він справді був одним з найгірших з точки зору гри.

Чи протест Каперніка все ще триває?

Перед початком сезону 2017 року друге дихання в протест вдихнув Президент США Дональд Трамп, різко розкритикувавши усіх, хто приєднався до ігнорування гімну.

Практично усі гравці НФЛ, комісари та власники клубів висловили незгоду зі словами та діями Трампа. Масова акція відбулася перед третім туром 2017 року: деякі команди залишилися в повному складі в роздягальнях, більше стало тих, хто протестував, стоячи на коліні.

Тоді ж гравці команди Майямі Долфінс вийшли на передматчеву розминку у футболках з надписом #ImWithKap. Щоправда, сам Капернік ніяк не коментував слова Трампа чи реакцію гравців на них.

Після масового протесту в третьому турі, протестний рух в НФЛ послабився, до кінця сезону ніяких ситуацій не виникало. У міжсезоння (новий сезон розпочинається у четвер, 7 вересня) власники клубів прийняли рішення, що штрафуватимуть гравців, які протестуватимуть на коліні проти гімну США.

Чи має Капернік якесь відношення до Nike?

Так, Колін Капернік перебуває на контракті у компанії з 2011 року. Щоправда, остання його активна участь в рекламних цілях виробника датується 2016 роком. Останні майже два роки Nike жодним чином не використовував гравця.

А декілька тижнів тому компанія підписала новий контракт з НФЛ, згідно з яким поставлятиме форму для всіх гравців усіх команд до 2028 року. Формально Колін Капернік не є гравцем НФЛ, тому Nike не мала узгоджувати свою рекламну кампанію з футбольною лігою.

«Ми переконані, що Колін є одним з найбільш надихаючих атлетів свого покоління, який використав силу спорту, аби рухати світ вперед», – так пояснив в ефірі телеканалу ESPN вихід реклами віце-президент Nike Джино Фісанотті.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: