Меню & пошук

Половина кальцію у Всесвіті з’явилася від появи наднових — дослідження

Половина кальцію у Всесвіті з’явилася від появи наднових — дослідження

У досліджені взяла участь команда з майже 70 науковців.


[ads-pc-2]

Згідно з новим дослідженням, кальцій у кістках і зубах людей та хребетних тварин, ймовірно, сформувався в результаті вибуху зірок у наднові і розсіювання цього мінералу по Всесвіту у величезних кількостях, пише CNN з посиланням на дослідження, опубліковане в журналі The Astrophysical Journal. У досліджені взяла участь команда з майже 70 науковців. 

Під час «смерті» і злиття зірок утворюються різноманітні елементи, зокрема золото і платина, а також кальцій. Вчені припускають, що половина кальцію у Всесвіті була отримана від появи наднових. Раніше підтвердити цю теорію було складно через рідкість таких подій і складність спостережень.

Дослідники, а також орбітальна обсерваторія Swift, Лікська обсерваторія в Каліфорнії й Обсерваторія Кека на Гаваях вивчали спіральну галактику Messier 100, яка знаходиться на відстані 55 мільйонів світлових років. В галактиці утворилася наднова (SN) 2019ehk, цей процес і помітили вчені. За галактикою одночасно спостерігали в оптичному, рентгенівському й ультрафіолетовому світлі. 

«Спостереження за надновими протягом декількох годин після вибуху — це новинка в нашій області зараз», — сказав Вінн Якобсон-Галан, один з авторів дослідження. 

За словами дослідників, тепло і тиск вибуху зірки у наднову фактично запускає хімічну реакцію, в результаті якої утворюється кальцій. Так наднова намагається охолонути після вибуху і досягти рівноваги з навколишнім середовищем. 

Зазвичай кожна зірка виробляє лише невелику кількість кальцію. Однак, коли зірка вибухає у наднову, багату кальцієм, величезна кількість елементу вивільняється за лічені секунди.

Тепер вчені працюють над подальшим дослідженням, яке покаже, як наднова розвивається після вибуху.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: