Освіта на паузі: історія українця, що взяв річну перерву під час навчання в Канаді
Освіта на паузі: історія українця, що взяв річну перерву під час навчання в Канаді
Про складнощі навчання в Канаді, рішення взяти паузу та інші ментальні особливості.
[ads-pc-2]
Українець Андрій Богомазов з Києва два з половиною роки провчився в Університеті Ватерлоо у Канаді, де вивчав комп’ютерні науки. Inspired поспілкувався з Андрієм, розпитав його про систему навчання та життя в Канаді, а також про рішення зробити паузу в навчанні.
Як з’явилася ідея, система підготовки та вступу
Я не фанат університетів в цілому, точно розумів, що в Україні не вступатиму. Тому вибирав щось на Заході: США виявилися дуже дорогими, тому вибір звузився до Канади – хорошого співвідношення ціни та якості. Можна сказати, що це більше була ініціатива батьків, але мені вона також сподобалася. Чітко хотів на спеціальність «комп’ютерні науки».
Ще до вступу 4 роки займався програмуванням . В Україні намагався робити якісь проекти, але безуспішно. Одна з головних цілей, які ставив перед собою – законектитися з людьми в Канаді, які роблять стартапи та працюють в бізнесі. Вибирав між Університетом Ватерлоо та Університетом ім. Вільфреда Лорьє. Побачив, що в Університеті Ватерлоо є стартап-тусівка, можна просувати ідеї, тому захотів туди.
Хорошого знання англійської мови у мене не було. Не зміг скласти IELTS на необхідні «7» балів, набирав лише «6,5», хоча складав декілька разів. Тож оскільки я не проходив за балами, треба було пройти курс англійської мови на місці. Курси проходили 48 людей – 47 китайців та 1 українець, я.
Щоб вступити треба було не тільки пройти курси, але й мати хороший шкільний атестат: більше 10 балів з кожного предмету. Ще один важливий компонент – мотиваційний лист, в якому треба вказати, чому саме ти повинен там навчатися, як доповниш ком’юніті, які твої хобі та інше.
Для вступу на «комп’ютерні науки», потрібно було скласти текст IELTS. Оскільки я його не склав, вступив на «математику» і планував перевестися. Чи існує квота для іноземних студентів? Так, але це стосується в основному азіатів, їх там дуже багато.
Які складнощі в навчанні, перші враження від університету
Вступаючи, думав, що буде досить легко, матиму достатньо вільного часу: все-таки я ж проходив програмування і таке інше. У результаті, я був розмазаний. Рівень університету дуже високий, складність дуже серйозна. Потрібно як розуміти, так і застосовувати знання.
Вступаючи, думав, що буде досить легко. У результат, був розмазаний.
Дуже багато людей «дропають», тобто вилітають з університету після першого семестру. Я ходив займатися йогою в корпус навпроти гуртожитку, тому бачив, як звільнялися кімнати після стартової сесії.
В Університеті Ватерлоо недостатньо просто копіювати шаблонні речі, це не працює. За семестр у тебе є п’ять предметів. Аби їх закривати, недостатньо вчитися в робочі дні. Потрібно розбиратися також на вихідних, підтягувати хвости. Важко балансувати, треба жертвувати або хобі, або вільним часом, або навчанням.
Не належу до тих, хто вміє класно вчитися. Був нижче середнього рівня, і це мене розчаровувало. Але впродовж першого року повинен був тримати планку не нижче 60% успішності, щоб перейти на «комп’ютерні науки». Щоб просто закрити предмет, треба набрати 50%.
Провалив три предмети – до побачення. Вартість одного предмету – 2,5 тисяч доларів.
Жодних перескладань нема, якщо фейлиш якийсь предмет – його потрібно брати заново. Провалив три предмети – до побачення. Вартість одного предмету – 2,5 тисяч доларів.
Як влаштований процес навчання
Уся успішність за предмет розділяється на три показники: іспит посеред семестру, фінальний іспит та виконання домашніх завдань. 50% з усього йде на фінальний іспит наприкінці семестру, тому до нього треба бути максимально готовим.
Як проходять іспити? Велика аудиторія, стоять стільці. Ще перед іспитом в електронному форматі тобі надсилають номер твого стільця, куди потрібно прийти і сісти. Усе контролюється, під час іспиту ходять перевірки.
Усі домашні завдання також в письмовому вигляді: зробив, сфотографував через сканер і надіслав через сайт університету. Є окремі люди, яким платять чисто за перевірку домашніх завдань. Ти пишеш, а вони ставлять бали, пишуть тобі коментарі, виводять загальну шкалу балів. Усе в електронному форматі.
На лекціях іноді додають інтерактиву. Один з кейсів: була гра на телефоні, професор ставить запитання, а ти одразу в цій програмі відзначаєш правильну відповідь. Вибираєш, конкуруєш з іншими – народ кайфував, усілякі різні питання були, смішні навіть. Так намагалися розважити трохи.
Про побут, канадців та хобі
Університет вчить таймменджменту, без нього не вижити. Але найскладніше – продуктивно вчитися.
В Університеті Ватерлоо треба дуже сильно замислюватися над пріоритетами: навіщо ти тут, навіщо тобі це все треба. Університет вчить таймменджменту, без нього не вижити. Але найскладніше – продуктивно вчитися. Мені було важко казати «ні» різним спокусам.
У п’ятницю старався гуляти. Місцеві гулянки, от вони схожі на фільм «Проект Х»: про студентську вечірку, яка вийшла з-під контролю. Але ходити туди часто не виходило через завантаженість. Здебільшого комунікував з іноземними студентами: з Бангладешу, Індії, ОАЕ. З канадцями було складніше: з ними можна було гуляти, але не більше. Вони не підпускають до себе близько, хоча є добрими і з повагою ставляться до всіх.
До того ж, мене не всі могли зрозуміти: я для них занадто швидко говорив. Носіям мови було смішно, серед знайомих були також англійці, то вони мене тролили. Перекинутися парою фраз ще можна було, але законектитися на особистому рівні – ні.
Перший рік навчання я жив в гуртожитку, наступні півтора роки – знімав квартиру. Ціна на квартиру приблизно 650-700 канадських доларів (600 доларів) за місяць. Це хороша квартира. Можна знайти і за 350-400 канадських доларів, але вона буде гіршою.
Про роботу в Канаді і рішення «відпочити»
Провчився два роки, а потім вирішив взяти перерву на рік. Почав п’ятий семестр, але зрозумів, що буду кидати. Завалив за той семестр два предмети і взяв перерву на рік. Таку перерву ти можеш брати багато разів: рік відпочив, провчився семестр, і знову перерва. Таким чином розтягуєш задоволення.
Склалося враження, що цей університет є конвеєром розумних людей.
Чому припинив? Складно, треба постійно себе змушувати. Їхав сюди робити бізнес і стартапи, але перестав бачити в цьому сенс, навчаючись в університеті. Коли повна завантаженість, ні про що інше думати не можеш. Склалося враження, що цей університет є конвеєром розумних людей, які в майбутньому будуть дуже продуктивними і робитимуть круті речі за гроші. Це мені не дуже сподобалося.
Вирішив взяти рік перерви, аби зробити щось своє. Зараз працюю, хочу робити бізнес, повернувся в Україну, бо тут навіть більше можливостей. У Канаді важче робити бізнес: там великі витрати, до того ж багато монополій.
Працював перед вступом, ті два місяці, коли були курси. Потім вже на локальний стартап, ще певний час. Працював на посаді розробника. Ще пізніше мене порекомендували на стартап з Сан-Франциско, але працював вже з України. Так легше: менше витрачаєш.
Про час, проведений в Канаді
Не шкодую, що поїхав. Також не шкодую, що зараз зробив паузу. Університет дав багато корисних речей. Найважливіше, що я отримав — курс «критичного мислення». Уміти аналізувати інформацію, це безцінна штука в наш час.
Я зрозумів, чого не хочу. Також зрозумів, що там не дуже можна розвиватися в плані комунікації, спілкування з людьми. Розраховано, щоб ти сам сидів і працював. Тобто ти стаєш інтровертом, спілкування з людьми не особливо можна було прокачати. Але англійську я підтягнув, і це круто.
Ще думаю, чи повертатися. Моя пауза закінчується в кінці 2018 року, я поки не вирішив, чи повертатися. Не впевнений, що готовий ще стільки вчитися.