Чому всі говорять про інцидент на концерті Кендріка Ламара?
Чому всі говорять про інцидент на концерті Кендріка Ламара?
Спробували пояснити, за що критикують і за що хвалять вчинок хіп-хоп виконавця щодо фанатки.
[ads-pc-2]
Вже кілька днів в соціальних мережах обговорюють випадок на концерті репера Кендріка Ламара на фестивалі Hangouts 21 в Алабамі. Виконавець запросив білу фанатку на сцену під час виступу. Дівчина на ім’я Делані спробувала виконати разом із Ламаром його пісню «M.A.A.D. City» з альбому «Good Kid, M.A.A.D City». Але після того, як прихильниця кілька разів повторила слово nigga, яке є в тексті пісні, репер зупинив її. Дівчина не одразу зрозуміла, в чому справа, і запитала зі сцени: «Я не достатньо крута для тебе, бро?». Виконавець відповів : «Тобі треба було пропускати одне-єдине слово». Делані вибачилася, сказавши: «Мені так шкода … Я звикла співати так, як ти написав». Після цього Ламар продовжив спільний виступ, втім публіка продовжувала освистувати дівчину.
Після цього інциденту в мережі розгорнулась активна дискусія: є ті, хто підтримують вчинок Ламара, але є також критики такої поведінки репера.
Kendrick Lamar invited a white girl up on stage to sing one of his songs, then stopped her and humiliated her when she said the n-word. Why invite a white girl up on stage at all? You can’t expect ppl to censor themselves when the word is in the lyrics, dumbass @kendricklamar
— Elvis the Alien (@ElvisTheAlienTV) 23 травня 2018 р.
«Кендрік Ламар запросив білу дівчину на сцену, щоб заспівати одну з його пісень, потім зупинив її і принизив, коли вона сказала n-слово (n-word). Навіщо запрошувати білу дівчину на сцену взагалі? Не можна очікувати, що люди самі себе цензуруватимуть, коли це слово є в текстах твоїх пісень».
If Cardi B can go on SNL and censor every expletive in her own song while rapping on live television, then as non-black people we can manage to skip over the N-Word in rap music. Not that difficult. #AmInOtCoOLeNoUghFoRyOu #BishStopIt #KDot #KendrickLamar
— Michelle Zacarias (@ZacariasM) May 21, 2018
«Якщо Cardi B може прийти на SNL і заглушити кожне нецензурне слово у власних піснях під час виступу наживо, то ми, як білі люди, цілком можемо пропускати N-слово в реп-музиці. Не так складно».
@kendricklamar pulled the biggest set up ever. Brought a fan up on stage to sing Maadcity and then flipped when she said the N word. Smh. He knew what he was doing. Ruined her life all over social media. She’s gonna have to live with the video of people being mad forever.
— Jesus Pasos (@jesuspasos09) May 21, 2018
«Кендрік Ламар влаштував найбільшу підставу. Витягнув на сцену фанатку щоб заспівати «M.A.A.D. City», а потім змінив думку, коли вона сказала n-слово. Він знав, що він робить. Знищив їй життя повсюди в соціальних мережах. Їй доведеться жити з цим відео, де люди розгнівані на неї».
#KendrickLamar A Black man (to be accepted in the dominant society) has to censor his self. His posture, attitude, dress, his speech.. Hair. He does this to appease the apprehensions of others- to make them feel safe. This lady had to censor One Word. That’s not a lot to ask for.
— David Lee ?? (@DavidLeeShon) May 22, 2018
«Чорний (для того, щоб його прийняли в домінуючому суспільстві) має цензурувати себе. Свою поставу, відношення, одяг, мову.. Волосся. Він робить це, щоб розвіяти побоювання інших, зробити так, щоб вони почували себе в безпеці. Ця жінка мала цензурувати одне своє слово. Це все, чого ми просимо».
@kendricklamar set that girl up for publicity and as a stunt. For everyone who claims their favorite rapper is real not mainstream, this was as set up and fake as it gets all for attention.
— R. Clemens (@itsclemens) May 21, 2018
«Кендрік Ламар підставив цю дівчину, це трюк для публічності. Для всіх, хто вважає, що їхній улюблений репер справжній і не мейнстрімний: це було підлаштовано і несправжньо, для того, щоб отримати увагу».
If you’re not black don’t say the word. It’s all we ask of you, because it has nothing to do with being cool. It’s about 400 years of slavery and racial injustice. And yes before you go in the comments, it ALWAYS comes back to slavery. #KendrickLamar
— AJ (@alexboy0926) May 22, 2018
«Якщо ти не чорний, не говори це слово. Це все, що ми просимо, тому що це не має нічого спільного з тим, щоб бути крутим. Мова йде про 400 років рабства і расової несправедливості. І так, перш ніж ви прийдете сюди в коментарі, ми завжди повертаємося до теми рабства».
Сам Кендірк Ламар поки не коментує інцидент і реакцію на нього в соціальних мережах. Репер вважається одним з найяскравіших представників так званого «свідомого хіп-хопу», пісні в якому зосереджено на висвітленні проблем суспільства. Зокрема, у своїй творчості Ламар часто піднімає питання расової дискримінації, боротьби чорних за права, говорить про надмірне використання сили поліцейськими щодо афроамериканців. На сцені Grammy у 2016 році він виступив у ланцюгах та в тюремному одязі, перетворивши своє шоу на політичну заяву.
Його трек «Alright» став неофіційним гімном руху проти поліцейського свавілля Black Lives Matter.
Звідки термін і яка його роль?
Слово nigger вважається похідним від іспанського negro, що в перекладі означає «чорний». У добу великих географічних відкриттів так називали темношкірих африканців. Термін набув негативного значення в часи колоніальних правлінь, коли чорношкірих перетворюють на рабів. Із розвитком расизму в ХІХ- ХХ столітті, вони розглядалися як «нижча раса», слово nigger повсякчас вживалося рабовласниками.
В середині ХХ століття в США активізувався рух за громадянські права чорношкірого населення. Афроамериканці боролися проти расової сегрегації, яка забороняла їм їздити в автобусі в перших рядах, відвідувати кафе та ресторани для білих, вчитися в школі, де вчаться білі, отримувати медичну допомогу в лікарні для білих і тд. У 1964 р. вступив у дію закон, що заборонив расову дискримінацію в громадських місцях. Відтоді термін nigger поширюється в основному на вульгарну мову, а з 1970-х років це слово практично витіснили слова кольоровий, чорний або афроамериканець.
На сьогодні слово nigger вважається табуйованим і неполіткоректним терміном, що прямо стосується лексикону часів рабовласництва. Водночас, це слово сьогодні є поширеним сленговим терміном серед афроамериканської молоді. Переважно воно зводиться до значення «чувак», хоч і має безліч трактувань залежно від контексту. У статті Дейва Шейніна та Кріши Томпсон для Washington Post розмежовується два різновида цього слова, які утворилися за час його сленгового вживання: одне із закінченням на «er», та інше із закінченням на «a». Версія «er» має расистський підтекст, тоді як версія «a» у спільноті афроамериканців вживається для вираження прив’язаності чи симпатії.
Мовознавець Жаклін Рахман зазначає, що це слово допомагає чорношкірим чоловікам ідентифікувати себе «винахідливими і прагматичними переможцями» в умовах расової дискримінації.
«За часів рабства «nigger» стало тим словом, яким африканці називали себе і своїх товаришів по боротьбі за виживання. Застосування цього слова підкреслювало самосвідомість того, хто його вживав, і показувало, що він є невід’ємною частиною цієї культури виживання», – пише Рахман.
Жаргон чорного населення США сформував лінгвістичну основу субкультури та музичного жанру хіп-хоп. Завдяки популярності цього напрямку в музиці, термінологія та лексикон хіп-хоп артистів зустрічається також і серед білої молоді. Втім, не всі афроамеркианці вважають, що білі мають право користуватися терміном, яким в минулому їхні предки називали рабів.
Письменник, журналіст та автор кількох випусків коміксу «Чорна пантера» Та-Нехізі Коатес так пояснює своє ставлення до неприпустимості вживання n-слова білими:
«Досвід любові до хіп-хопу без можливості використовувати слово nigger − це дуже повчально. Це дає можливість хоч на трошки відчути, що таке бути чорним. Тому що бути чорним, це значить існувати у світі і спостерігати за тим, як люди роблять те, що ти робити не можеш. Тож, я думаю, це обмеження деякою мірою повчальне».
Актор та стенад-ап комік Кріс Рок у своєму відомому виступі «Niggas vs. Black People» (1996) розділяє афроамериканців на два типи людей, при чому надає першій групі підкреслено негативних рис (кримінальна поведінка, пихатість, низький рівень інтелекту), а другу групу називає «нормальними чорними». Виступ став проривним у кар’єрі коміка, але спровокував багато критики, оскільки Рок використав у стенд-апі багато стереотипних описів афроамеркианців, крім того, часто вживав слово nigga. У 2005 році він заявив, що лише раз виступив із цим монологом:
«Я ніколи більше не розповідав цей уривок на сцені, і, напевно, ніколи не розповім. Деякі люди, які мають расистські погляди, після цього стенд-апу подумали, що мають право казати слово nigger. Тому я зав’язав із такими жартами».
Водночас журналіст і телеведучий Пірс Морган наполягає на тому, що активне вживання цього слова в такому явищі маскультури, як хіп-хоп, провокує його поширення і сприяє нормалізації цього терміну:
«Єдиний спосіб припинити використання цього слова − це зробити так, щоб його ніхто не вимовляв, у тому числі, і чорні».
Репер Jay Z у своїх мемуарах вказує на безглуздість ідеї заборони вживання n-слова :
«Для мене це лише слово, влада якого належить його власнику. Люди дають словам енергію, тому заборона одного слова даремна. Замість nigga буде porch monkey (лінива мавпа ) або coon (чорномазий) і так далі, якщо таке відчуття у людини в серці. Важливо поміняти людину зсередини. Це можливо через комунікацію, а не через цензуру».