Меню & пошук

Чому всі говорять про інцидент на концерті Кендріка Ламара?

Чому всі говорять про інцидент на концерті Кендріка Ламара?

Спробували пояснити, за що критикують і за що хвалять вчинок хіп-хоп виконавця щодо фанатки.


[ads-pc-2]

Вже кілька днів в соціальних мережах обговорюють випадок на концерті репера Кендріка Ламара на фестивалі Hangouts 21 в Алабамі. Виконавець запросив білу фанатку на сцену під час виступу. Дівчина на ім’я Делані спробувала виконати разом із Ламаром його пісню «M.A.A.D. City» з альбому «Good Kid, M.A.A.D City». Але після того, як прихильниця кілька разів повторила слово nigga, яке є в тексті пісні, репер зупинив її. Дівчина не одразу зрозуміла, в чому справа, і запитала зі сцени: «Я не достатньо крута для тебе, бро?». Виконавець відповів : «Тобі треба було пропускати одне-єдине слово». Делані вибачилася, сказавши: «Мені так шкода … Я звикла співати так, як ти написав». Після цього Ламар продовжив спільний виступ, втім публіка продовжувала освистувати дівчину.

Після цього інциденту в мережі розгорнулась активна дискусія: є ті, хто підтримують вчинок Ламара, але є також критики такої поведінки репера.

«Кендрік Ламар запросив білу дівчину на сцену, щоб заспівати одну з його пісень, потім зупинив її і принизив, коли вона сказала n-слово (n-word). Навіщо запрошувати білу дівчину на сцену взагалі? Не можна очікувати, що люди самі себе цензуруватимуть, коли це слово є в текстах твоїх пісень».

«Якщо Cardi B може прийти на SNL і заглушити кожне нецензурне слово у власних піснях під час виступу наживо, то ми, як білі люди, цілком можемо пропускати N-слово в реп-музиці. Не так складно».

«Кендрік Ламар влаштував найбільшу підставу. Витягнув на сцену фанатку щоб заспівати «M.A.A.D. City», а потім змінив думку, коли вона сказала n-слово. Він знав, що він робить. Знищив їй життя повсюди в соціальних мережах. Їй доведеться жити з цим відео, де люди розгнівані на неї».

«Чорний (для того, щоб його прийняли в домінуючому суспільстві) має цензурувати себе. Свою поставу,  відношення, одяг, мову.. Волосся. Він робить це, щоб розвіяти побоювання інших, зробити так, щоб вони почували себе в безпеці. Ця жінка мала  цензурувати одне своє слово. Це все, чого ми просимо».

«Кендрік Ламар підставив цю дівчину, це трюк для публічності. Для всіх, хто вважає, що їхній улюблений репер справжній і не мейнстрімний: це було підлаштовано і несправжньо, для того, щоб отримати увагу».

«Якщо ти не чорний, не говори це слово. Це все, що ми просимо, тому що це не має нічого спільного з тим, щоб бути крутим. Мова йде про 400 років рабства і расової несправедливості. І так, перш ніж ви прийдете сюди в коментарі, ми завжди повертаємося до теми рабства».

Сам Кендірк Ламар поки не коментує інцидент і реакцію на нього в соціальних мережах. Репер вважається одним з найяскравіших представників так званого «свідомого хіп-хопу», пісні в якому зосереджено на висвітленні проблем суспільства. Зокрема, у своїй творчості Ламар часто піднімає питання расової дискримінації, боротьби чорних за права, говорить про надмірне використання сили поліцейськими щодо афроамериканців. На сцені Grammy у 2016 році він виступив у ланцюгах та в тюремному одязі, перетворивши своє шоу на політичну заяву.

Його трек «Alright» став неофіційним гімном руху проти поліцейського свавілля Black Lives Matter.

Звідки термін і яка його роль?

Слово nigger вважається похідним від іспанського negro, що в перекладі означає «чорний». У добу великих географічних відкриттів так називали темношкірих африканців. Термін набув негативного значення в часи колоніальних правлінь, коли чорношкірих перетворюють на рабів. Із розвитком расизму в ХІХ- ХХ столітті, вони розглядалися як «нижча раса», слово nigger повсякчас вживалося рабовласниками.

В середині ХХ століття в США активізувався рух за громадянські права чорношкірого населення. Афроамериканці боролися проти расової сегрегації, яка забороняла їм їздити в автобусі в перших рядах, відвідувати кафе та ресторани для білих, вчитися в школі, де вчаться білі, отримувати медичну допомогу в лікарні для білих і тд. У 1964 р. вступив у дію закон, що заборонив расову дискримінацію в громадських місцях. Відтоді термін nigger поширюється в основному на вульгарну мову, а з 1970-х років це слово практично витіснили слова кольоровий, чорний або афроамериканець.

На сьогодні слово nigger вважається табуйованим і неполіткоректним терміном, що прямо стосується лексикону часів рабовласництва.  Водночас, це слово сьогодні є поширеним сленговим терміном серед афроамериканської молоді. Переважно воно зводиться до значення «чувак», хоч і має безліч трактувань залежно від контексту. У статті Дейва Шейніна та Кріши Томпсон для Washington Post розмежовується два різновида цього слова, які утворилися за час його сленгового вживання: одне із закінченням на «er», та інше із закінченням на «a». Версія «er» має расистський підтекст, тоді як версія «a» у спільноті афроамериканців вживається для вираження прив’язаності чи симпатії.

Мовознавець Жаклін Рахман зазначає, що це слово допомагає чорношкірим чоловікам ідентифікувати себе «винахідливими і прагматичними переможцями» в умовах расової дискримінації.

«За часів рабства «nigger» стало тим словом, яким африканці називали себе і своїх товаришів по боротьбі за виживання. Застосування цього слова підкреслювало самосвідомість того, хто його вживав, і показувало, що він є невід’ємною частиною цієї культури виживання», – пише Рахман.

Жаргон чорного населення США сформував лінгвістичну основу субкультури та музичного жанру хіп-хоп. Завдяки популярності  цього напрямку в музиці, термінологія та лексикон хіп-хоп артистів зустрічається також і серед білої молоді. Втім, не всі афроамеркианці вважають, що білі мають право користуватися терміном, яким в минулому їхні предки називали рабів.

Письменник, журналіст та автор кількох випусків коміксу «Чорна пантера» Та-Нехізі Коатес так пояснює своє ставлення до неприпустимості вживання n-слова білими:

«Досвід любові до хіп-хопу без можливості використовувати слово nigger − це дуже повчально. Це дає можливість хоч на трошки відчути, що таке бути чорним. Тому що бути чорним, це значить існувати у світі і спостерігати за тим, як люди роблять те, що ти робити не можеш. Тож, я думаю, це обмеження деякою мірою повчальне».

Актор та стенад-ап комік Кріс Рок у своєму відомому виступі «Niggas vs. Black People»  (1996) розділяє афроамериканців на два типи людей, при чому надає першій групі підкреслено негативних рис (кримінальна поведінка, пихатість, низький рівень інтелекту), а другу групу називає «нормальними чорними». Виступ став проривним у кар’єрі коміка, але спровокував багато критики, оскільки Рок використав у стенд-апі багато стереотипних описів афроамеркианців, крім того, часто вживав слово nigga. У 2005 році він заявив, що лише раз виступив із цим монологом:

«Я ніколи більше не розповідав цей уривок на сцені, і, напевно, ніколи не розповім. Деякі люди, які мають расистські погляди, після цього стенд-апу подумали, що мають право казати слово nigger. Тому я зав’язав із такими жартами».

Водночас журналіст і телеведучий Пірс Морган наполягає на тому, що активне вживання цього слова в такому явищі маскультури, як хіп-хоп, провокує його поширення і сприяє нормалізації цього терміну:

«Єдиний спосіб припинити використання цього слова − це зробити так, щоб його ніхто не вимовляв, у тому числі, і чорні».

Репер Jay Z у своїх мемуарах вказує на безглуздість ідеї заборони вживання n-слова :

«Для мене це лише слово, влада якого належить його власнику. Люди дають словам енергію, тому заборона одного слова даремна. Замість nigga буде porch monkey (лінива мавпа ) або coon (чорномазий) і так далі, якщо таке відчуття у людини в серці. Важливо поміняти людину зсередини. Це можливо через комунікацію, а не через цензуру».

 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: