Як побороти страх публічних виступів?
Як побороти страх публічних виступів?
[ads-pc-2]
Вміння гарно себе презентувати та розмовляти стало надзвичайно цінним у сучасному суспільстві. Просто хороших якостей, робочої відповідальності та досвіду уже замало: треба вміти подати свої здобутки так, щоб їх оцінили належним чином. І що ж тоді робити тим людям, які не звикли до публічних виступів, або навіть бояться вийти один на один з аудиторією?
Про це нам розповів Олександр Якименко, керівник тренінгового центру Sagittarius. У 2013 році він звільнився з роботи, щоб заснувати власний проект, маючи при цьому досвід роботи в бізнесі, банківській справі та навчанню персоналу.
– Чому люди бояться публічних виступів?
– Причини, чому люди бояться виступати, – досить банальні. Назвемо чотири основні.
Перша причина – це страх новизни. Люди, які ніколи не виступали, бояться виступу, бо не знають, що це, як це відбувається, не знають, чого чекати, що може піти не так. Наш мозок має схильність перебільшувати, малювати в уяві різні страшні картинки. Друга причина пов’язана з враженням, яке ми справляємо на аудиторію. Такий страх особливо актуалізується, якщо виступ відбувається в бізнес-форматі. Ми боїмося не сподобатись людям, що вони відреагують на нас якось не так, що ми своїм виступом не допоможемо або навіть нашкодимо бізнесу. Третя причина пов’язана з генетикою. На генетичному рівні в нас закладено, що виділятися з натовпу – небезпечно. Коли оратор виходить на сцену і відокремлюється від інших, це актуалізує генетичний страх, підсвідомість нам кричить: зупинись, що ти робиш, це викличе проблеми. І нас охоплює ступор, страх. Остання причина – це страх очікувань. Ми боїмося здатися некомпетентними, боїмося, що є розумніші за нас, що нас завалять складними питаннями чи.
– Чи можливо побороти страх виступу перед аудиторією?
– Звичайно можна. Статистика свідчить, що 95% людей бояться виступати. Але чомусь люди це роблять, значить вони цей страх перемогли. Для цього потрібно працювати у двох напрямках. По-перше, слід розібратися, чому ти боїшся виступати, і попрацювати над цим страхом. По-друге, потрібно виконувати прості вправи, які допомагають підготувати своє тіло і мозок до виступу.
Я глибоко переконаний, що навчитися виступати може кожен. Так, не всім це дається легко (потрібно подолати певні психологічні бар’єри і розвинути необхідні навички), але це можливо. За великим рахунком, просто потрібно знати, що і як робити. От і все. Є багато прикладів, коли люди, не маючи спеціальних навичок, ставали успішними спікерами. І в мене раніше був величезний страх виступів. Мій перший виступ загнав мене в ступор, хотілося втекти. Але потім, коли я почав працювати над собою, то зрозумів, наскільки це цікаво. Читаючи правильні книги, отримуючи певні знання і практикуючи виступи, можна досягти вражаючих результатів.
– І все ж таки, є люди, які отримують задоволення, виступаючи, а є такі, що кажуть – це їм не дано, і навіть не намагаються змінити ситуацію.
– Історія і досвід різних людей свідчать, що іноді людина з певними природними талантами і здібностями виявляється далеко позаду своїх сучасників, в яких таких здібностей не було, тільки тому, що вони багато працювали над собою. На певному етапі задоволення від виступу отримують не всі. Задоволення ти отримуєш, якщо виступив прекрасно, а це буває не тільки тоді, коли в тебе є природні здібності.
Є люди, які часто виступають, наприклад, бізнес-тренери. У них взагалі протягом певного часу без тренінгів починається «ломка». Але не всі бізнес-тренери приходять в цю професію з сильним бажанням виступати. Дуже важливий момент – коли ти проводиш перший успішний виступ, тобі аплодують, дякують і ти бачиш результат: зростання продажів, нові цікаві пропозиції тощо. Приходить відчуття щастя, і це мотивує.
– Як справитись з хвилюванням перед виступом?
– Є кілька прийомів, пов’язаних з нашим тілом, адже часто перед виступом ми відчуваємо, що руки і ноги скуті або, навпаки, тремтять. Це відбувається через емоційну скутість, яка впливає на тіло. Тобто наша фізіологія реагує на психологічну установку: все погано, ховайся.
Перше, що можна порадити, це добре розім’яти руки і ноги перед виступом, зробити просту фізичну зарядку, щоб привести м’язи в тонус. Друга порада стосується внутрішнього стану. Психологічний настрій перед виступом може бути різним, але воно обов’язково повинно бути позитивним, щоб виступ пройшов вдало. Є один прийом, який дозволяє позитивно налаштуватися на виступ. Цей прийом я називаю «Ммм…».
Поясню його так. Я дуже люблю смажене м’ясо, а моя дружина його чудово готує. При цьому вона не стоїть над ним постійно, не нервує, а взагалі сидить в іншій кімнаті з ноутбуком і тільки час від часу заглядає на кухню, поки там готується м’ясо. Я не розумів, як у неї це виходить, адже коли готую я, то постійно все контролюю, а якщо відійду на хвилинку, то обов’язково щось піде не так. Виявляється, що вона завжди починає готувати з відчуттям, що це буде «Ммм, як смачно!». Цей прийом можна застосовувати і перед виступом – працювати над своїми внутрішніми установками, уявити, що це буде чудовий виступ, «Ммм, виступ!».
Потрібно детально все уявити – як чудово все відбувається, як ми чудово виступаємо, як усім цікаво, як все задають нам питання, в кінці аплодують, і ми спілкуємося з людьми, яких зацікавив наш виступ. Ось цю картинку слід уявити. Відчуття, що зараз нас чекає прекрасний виступ і все пройде добре, – дуже важливе і налаштовує на правильний лад.
– Чи варто жартувати з публікою? Що ще потрібно знати про презентацію?
– По-перше, слід не забути привітатися і обов’язково представитися. Про це часто забувають, але це дуже важливо. Згадайте, як буває, коли на конференції виходить виступати людина, щось розповідає, а у вас тільки одне питання – хто це і чи можу я довіряти тому, що ця людина говорить.
Якщо спікер представиться, опише, чим займається, розповість про свої проекти і досягнення, він уникне багатьох питань і заперечень від аудиторії. Є також певні правила щодо жартів і компліментів. Якщо ви вмієте робити компліменти – робіть. Не вмієте – не робіть. Те ж стосується жартів. Вмієте жартувати – жартуєте. Не вмієте – краще і не намагайтеся.
– Яким має бути успішний виступ?
– По-перше, давайте розберемося з поняттям. Що таке успішний виступ? Це виступ, який досяг своєї мети. Адже не буває такого, щоб ми виступали просто так, не ставлячи перед собою ніякої мети. Зазвичай ми очікуємо, що нас повинні запам’ятати, купити наш товар тощо. У бізнесі ми звикли чітко оцінювати результати – вважаємо прибуток, витрати, підводимо баланс. А ось виступаючи, іноді дозволяємо собі покладатися на випадок: «нехай буде що буде, можливо щось з цього і вийде». Тому почати потрібно з того, щоб правильно сформулювати мету виступу, зрозуміти, чого ми хочемо досягти за його допомогою.
Правильно сформульована мета дає відповідь на питання: що після мого виступу повинна зробити аудиторія? Ця мета повинна бути досяжною і реальною. Саме цього ми і намагаємось навчити людей на наших тренінгах: підвищуємо внутрішню впевненість у собі і вміння працювати з тілом і голосом, працюємо над структурою мови та комунікативними прийомами, практикуємо інструменти впливу та взаємодії у спілкуванні з людьми.
109 коментарів