Django Girls: як вижити дівчатам в ІТ
Django Girls: як вижити дівчатам в ІТ
[ads-pc-2]
Всі ми перебуваємо у полоні стереотипів, і в ролі програміста не можемо уявити собі когось іншого, аніж зосередженого та кмітливого хлопця за екраном ноутбука в сорочці в клітинку. Проте, виявляється програмувати та працювати в ІТ-сфері – цілком посильна задача і для дівчат. Саме це нам довела Марічка Джала зі Львова, яка разом з друзями вирішила організувати ІТ-конференцію для дівчат Django Girls Lviv.
Вона розповіла нам про те, що робити дівчатам в ІТ і як не піддатися суспільному тиску.
– Як у тебе виникла ідея провести таку подію і чому?
– Формат конференції Django girls придумали дві полячки (Оля Сітарська і Оля Сендека), і перший івент такого типу пройшов в Берліні. Але формат був настільки кльовим, що його почали підтримувати і поширювати по всьому світі. В Україні його підхопили організатори найбільшої конференції для пітоністів (хлопців, які програмують на Python), PyCon Ukraine. Чому? Та бо дівчат, які програмують в різних ІТ-компаніях, можна перелічити на пальцях. І це проблема – працювати без жінок не так цікаво, адже дівчата збагачують робочий колектив. Зараз впливові ІТ компанії, такі як Google, створюють спеціальні програми для дівчат, пропонують ґранти і загалом пробують залучати дівчат до роботи в ІТ.
– Хто разом з тобою допомагає у проведенні події і що вам знадобилось для її організації?
– Мені запропонували провести її організатори PyCon Ukraine, так як у них багато роботи і новий окремий воркшоп вони не зможуть підготувати, тому саме з ними я багато раджуся. Для організації все, що потрібно – це приміщення, 10 тренерів, невелика сума грошей (так як воркшоп безплатний) та багато мотивації, щоб все гарно вийшло. Недавно до мене долучилася ще одна дівчинка, я радо з нею поспілкувалася. Головне – долучати людей, які хочуть допомогти – це ніколи не буде мінусом.
– Чи маєш ти досвід організації подій такого характеру? Чим ти займалась раніше?
– Нещодавно я організовувала перший в Україні студентський TEDx, а точніше була його ліцензіатом (тобто вся відповідальність за подію була на мені). Було дуже цікаво працювати в команді. Загалом здобула дуже багато хорошого досвіду. Також я багато де волонтерила і допомагала (це були переважно благодійні акції).
– Наскільки популярною є тема ІТ серед дівчат?
– В галузі ІТ залучено дуже мало дівчат, і це проблема. Зазвичай дівчата думають “Я нічого не знаю про комп’ютери, отже і з програмуванням у мене не складеться”. Це неправда. Я наприклад, коли вперше написала елементарну програмку на С++ “Hello world”, думала, що з розуму зійду. Для мене це було надзвичайно важко плюс я ще й навчалася в гуманітарній гімназії, але потім я почала вивчати інші мови, такі як С#, JavaScript і мій улюблений Python. От тоді я зрозуміла, що програмування – це моє.
Серед моїх знайомих є дуже мало дівчат, які саме програмують, а не тестять. На всіх конференціях, які я відвідую, завжди одні і ті ж обличчя, тому ми вже вітаємося. І це також проблема – бракує нових знайомств.
Коли мені кажуть «Ти жінка – йди варити борщ», хочеться разок стукнути по голові
Дуже часто серед хлопців побутує думка, що дівчина-програміст – це щось страшне і нереальне, а якщо існує така, то вона не надто розумна і кваліфікована. На це у мене існує проста відповідь: “Ті, хто так вважає, й самі є не надто розумні”. Не знаю як в інших країнах, але в Україні професії звикли поділяти на чоловічі і жіночі, що є неправильно. І частково ІТ сфера від того і страждає.
Часто батьки при виборі люблять насісти на вухо і казати: “Ти жінка, у тебе будуть діти, ти не зможеш програмувати, бла-бла-бла”. Або ще існує думка, що потрібно мати “чоловічий склад розуму”. Хто взагалі таке поняття придумав “чоловічий склад розуму”? Не треба бути надто розумним, щоб знати як програмувати. Яка різниця якої ти статі, якщо ти професіонал у своїй справі? Частково проблеми у дівчат виникають вже на роботах, де більшість колективу – хлопці, і дуже важко пробитися, так, як більшість з них гіки. Але то таке, я вірю у силу дівчат і їхню наполегливість. І ще: так, ми вміємо керувати чоловіками і якщо себе гарно поставити у робочій команді, можна досить непогано влаштуватися :)
12 коментарів