Меню & пошук

Бергман для всіх: топ-5 фільмів, щоб зрозуміти генія

Бергман для всіх: топ-5 фільмів, щоб зрозуміти генія

Розбираємося в основоположних роботах генія


[ads-pc-2]

Інгмар Бергман – культовий шведський режисер, чиї фільми і спектаклі визнані безумовними шедеврами світового мистецтва. Часом кінокритики називають його стиль аскетичним, суперечливим і складним для сприйняття масовою аудиторією. Inspired спільно з проектом «Зірки DOC» спростовує цю думку і пропонує топ-5 фільмів для знайомства з генієм.


Літо з Монікою (1953)

Бергман один з перших режисерів, що сміливо досліджував жанр еротичного кіно. Перша сенсація світового масштабу була викликана Бергманом 50-их роках, коли в “Літі з Монікою” Гаррієт Андерссон з’явилася перед камерою голою. Стрічка розповідає реалістичну історія сум’яття почуттів сексуально розкутих молодих людей. Зіткнення особистого і соціального тягне за собою трагічний фінал: сучасна Джульєтта кидає свого Ромео.  Після цього фільму акторка Гаррієт Андерссон вважалася секс-символом цілого покоління.


Сьома печатка (1957)

Цей фільм перетворив Бергмана на світову знаменитість. Вуді Аллен, Мартін Скорсезе, Брайан Де Пальма та інші  світові режисери визнали «Сьому печатку» одним з найкращих зразків світового кінематографу. Фантастична драма розповідає історію лицаря, який повернувся у спустошену чумою Швецію і зустрів там саму Смерть. Лицар пропонує Смерті зіграти з ним партію в шахи. У разі виграшу Смерті вона повинна забрати лицаря, а в разі поразки  залишити. До своєї партії лицар зі Смертю повертаються протягом усього фільму. Для багатьох «Сьома печатка»  головний фільм режисера. Любив його і сам Бергман, кажучи, що «Сьома печатка»«ніде не тисне і не натирає».


Сунична галявина (1957)

Бергману вдалося зняти два шедеври впродовж одного року! Як і «Сьома печатка», цей фільм про смерть. Режисер з дитинства був одержимий «Примарним візком» (1921)  ефектною кінокартиною Віктора Шестрема – і в «Суничній галявині» спробував зобразити свою варіацію цього фільму. За сюжетом професор Ісак Борг їде через усю країну, із Стокгольма в Лунд, щоб отримати почесну премію, а по дорозі згадує дитинство і студентські роки, готуючись до смерті. В ролі Борга виступив сам 78-річний Шестрем, його невістку зіграла Інгрід Тулін  одна з улюблених актрис Бергмана. Фільм отримав «Золотого ведмедя» у Берліні.


Персона (1966)

Елізабет (Лів Улльманн), популярна акторка, яка одного разу замовкає посеред вистави, і зберігає своє мовчання протягом тривалого часу. Спершу режисер не дає пояснення що саме сталося із Елізабет, тож глядач не одразу розуміє чи це втрата голосу, або ж своєрідний протест. Аби покращити свій стан, Елізабет звертається до психіатра у лікарню. Там вона знайомиться із Альмою (Бібі Андерссон), медсестрою. В мовчазній компанії Елізабет вона розповідає про свої переживання та страхи.  Згодом цих двох жінок об’єднує спільна подорож до моря . «Персона»  найулюбленіший фільм Бергмана, який, як він вважав, врятував йому життя. Крім того, стрічка подарувала йому знайомство із Лів Ульман  його музою та майбутньою дружиною.  З одного боку «Персона» – це його фірмове дослідження потаємних сторін людської душі, з іншого  абсолютно імпресіоністське есе, грандіозний приклад того, що тільки кінематограф може зрозуміти і пояснити мовчання.


Бергман (2018)

Документальний фільм Яне Мангуссон «Бергман» був представлений на Каннському кінофестивалі 2018, а вже з 21 по 23 вересня його покажуть і в Україні в рамках проекту «Зірки DOC» у кінотеатрах «Планета кіно», «Київ» і «Україна». Це справді захоплююча історія не тільки режисера-генія, а й історія чоловіка, батька і коханця. У центрі уваги 1957 рік  час розквіту його творчості, коли лише за 12 місяців у Бергмана вийшло 6 грандіозних прем’єр. Крім архівних інтерв’ю і унікальної хроніки, в кадрі можна побачити Барбру Стрейзанд, Лів Ульман, Ларса фон Трієра, Торстена Флінка та інших легендарних друзів і колег режисера. Загалом він поставив понад 170 театральних постановок і 60 фільмів, випустив цілу низку книг, створив власну кіностудію Cinematograph. Документальний фільм «Бергман» максимально розкриє всю правду про шведського генія і секрет його успіху.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: