Меню & пошук

«Це як мати блакитні очі»: Хто такі інтерсекс-люди і чому їх не потрібно коректувати

«Це як мати блакитні очі»: Хто такі інтерсекс-люди і чому їх не потрібно коректувати

Як це не бути ні чоловіком, ні жінкою


[ads-pc-2]

За даними ООН, інтерсекс-люди – це люди, народжені зі статевими ознаками, що не вписуються в типове уявлення про чоловічу та жіночу стать. Існує близько 40 інтерсекс-варіацій, серед яких варіації статевих залоз, хромосом, геніталій, гормональних рівнів. За підрахунками, від 0,05 до 1,7 відсотків населення світу є інтерсекс-людьми. Приблизно стільки ж людей мають руде волосся або близнюка. Проте цей відсоток може бути більшим, адже багато людей просто не підозрюють про свою інтерсексність.

До Дня інформування про інтерсекс говоримо з Олею Оніпко, яка в 33 роки дізналася про те, що є інтерсекс-людиною. Оля розповідає про проблеми інтерсексів в Україні та пояснює, чому народитися інтерсекс-людиною – це як мати світлу або темну шкіру – природно.


Дізнатися про інтерсекс

Я народилася дівчинкою, без жодних візуальних особливостей, але в мене є хромосома, що відрізняє мене від жіночого набору. Я дізналася про це зовсім випадково. Ще з часу підліткового статевого дозрівання я почала набирати вагу, набирала її довгий час і ніяк не могла побороти. Зверталася до ендокринолога, здавала аналізи на гормони, також у мене виявили проблеми зі щитовидкою. Я  правильно харчуюся і веду активний спосіб життя але моя проблема не вирішується.

Не знайшовши у мене ніяких суттєвих ендокринних збоїв, ендрокринолог, у якого я лікуюся вже 9 років, запропонував мені здати аналіз на каріотип. Він їздив на конференцію в Німеччину, де чув про інтерсекс-людей, та пояснив, що виявити такі особливості можна тільки здавши аналіз.

Я вирішила це зробити, адже хотіла розібратися у своїй ситуації, а інших варіантів у мене не було. Коли я прийшла забирати результати, лікарі почали мене зацікавлено розглядати, а лікар, який вручав мені результати сказав, що ось така у мене фішка.

Не можу сказати, що це мене дуже сильно змінило чи покращило ситуацію з моєю проблемою з вагою. Тепер я просто знаю, що в мене є такий набір генів. Чи впливає він, як впливає і на що в моєму організмі, я не знаю. І в Україні я не знайшла лікарів, які можуть це пояснити.

Це відкриття ніяк не вплинуло на мою ідентичність. Я дізналася про це у 33 роки, коли моя сексуальна та соціальна ідентичність вже були сформовані. У мене є коло моїх друзів, я працюю приватною підприємицею, також я ЛГБТ-активістка і відкрита лесбійка. Коли я дізналася про те, що я інтерсекс, було відчуття, що це просто додаткове кліше на мені. І коли я говорила про це своїм близьким, це сприймали нормально, але від людей поза моїм колом спілкування чула у відповідь: «Стільки всього незрозумілого. Навіщо все це тобі?»


Інтерсекс – це не про секс

Люди звикли до простоти є хлопчик, а є дівчинка. А зараз з’явилися всі ці геї, лесбійки, квір, трансгендери, транссексуали, драґ-квіни і люди не приймають це, бо не розуміють. А нерозуміння породжує страх, що веде до агресії.

Інтерсексність – це фізіологічні та ДНК-особливості, а не сексуальна орієнтація. І це не примха це той факт, з яким людина народжується

Я виглядаю доволі фемінно, як стандартна дівчина, а є люди, стать яких одразу важко визначити. До них у суспільства вже багато запитань, бо якщо людину неможливо засунути в комірку «жінка»/«чоловік», вона стає гіпотетично небезпечною. І деякі люди підходять із запитаннями, а інші з агресією.

Суспільство досі вважає інтерсекс-людей нездоровими, неправильними, неприродними. Через малу кількість інформації на цю тему багато хто взагалі не знає, що це, та пов’язує з сексуальною орієнтацією, тому інтерсекс-людина потрапляє до розряду фріків.

Інтерсексність – це фізіологічні та ДНК-особливості, а не сексуальна орієнтація. І це не примха це той факт, з яким людина народжується. Це як народитися з блакитними очима, світлою або темною шкірою.

Дитина такою з’являється на світ, і вже змалечку з нею починають робити якісь дивні речі, які вона не замовляла, наприклад, якщо в дитини є явні ознаки чоловічих і жіночих статевих органів, їй роблять хірургічну корекцію. І в неї немає вибору, бо її треба записати в бінарну систему, адже іншої немає.


Корекція vs третя стать

Раніше, коли дитина народжувалася з явними чоловічими та жіночими статевими органами водночас, в СРСР практично з усіх робили дівчат. Обирали між пенісом та піхвою, а коли пеніс недостатнього розміру для новонародженої дитини, його відрізали і навіть дуже часто не говорили про це батькам. Тоді це вважалося нормальним.

Закон і суспільство диктують нам, що від народження треба бути або хлопчиком, або дівчинкою

Зараз таких випадків менше, але все одно якщо дитина народжується з чоловічими і жіночими ознаками, то стає питання, що з цим робити. Чекати, поки дитина подорослішає і сама визначиться, хоче вона робити корекцію, чи залишить усе як є? Але ж потрібно вказати стать у свідоцтві про народження, визначити стать дитини в медичному закладі, в дитячому садочку. Усе це є дуже великою проблемою – закон і суспільство диктують нам, що від народження треба бути або хлопчиком, або дівчинкою.  У законодавстві немає варіанту залишити все як є без коректування та записати дитину у свідоцтві про народження як третю стать.

Проблеми стосуються не тільки дитячого віку. Якщо, наприклад, хлопець проходить медкомісію, а в нього є і яєчка, і яєчники. Усе це велике питання для лікарів, і зараз багато хто з них не знає, що з цим робити.

І я не уявляю, як вирішити ці проблеми інтерсекс-людей, окрім того, щоб ввести на рівні держави третю стать. А в нашому традиційному суспільстві це поки що сприймається вороже.


Як розвивається інтерсекс-рух в Україні

В Україні інтерсекс-рух тільки починає формуватися, інтерсекс-люди поки що не борються за свої права, а лише рухаються в цей бік. Я взагалі не можу сказати, що в нас є інтерсекс-рух чи інтерсекс-організації, які об’єднуються, проводять акції чи лобіюють закони.

Проблема в тому, що в кожного з нас свої нюанси, тому нам важко об’єднуватися. До того ж, нас майже не видно. Дуже мало інформації про це, і дуже мало людей знає про свою інтерсексність, бо не робить аналіз на каріотип. Людей, які народилися з особливостями статевих органів, ще з дитинства записали в бінарну систему, і вони могли навіть про це не знати. А ті, хто знає про коректування, часто не хочуть про це говорити, бо не мають достатньо інформації.


За інформацією ООН, у багатьох країнах дітям з явними проявами інтерсексності після народження роблять коректуючі операції на геніталіях. Часто це потребує повторних операцій, викликає серйозний фізичний, психологічний та емоційний біль і є порушенням прав цих дітей. Такі процедури можуть викликати безпліддя, біль, нетримання сечі, втрату сексуальної чутливості та психологічні страждання протягом усього життя. ООН закликає уряди країн і батьків захищати дітей від цієї шкоди, не «коректувати» їх, приймати такими, якими вони є, і дати їм у свідомому віці самим вирішувати, що робити зі своїм тілом.

Підписуйся на наш Telegram-канал, щоб не пропускати найцікавіші історії

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: