Люди відчувають значно більше, ніж можуть описати словами – дослідження
Люди відчувають значно більше, ніж можуть описати словами – дослідження
Психологи пов’язують це зі складними емоціями
[ads-pc-2]
Чилійський психолог Рауль Берріос у своїй науковій статті класифікував різні види емоцій. Для цього застосував теорію складних систем, надавши певним емоціям ієрархічної структури.
Річ у тім, що люди здатні відчувати по кілька емоцій одночасно. При цьому вони можуть бути протилежні як за своєю природою, так і за формою вираження (фізичні рухи, жести, міміка). Емоції часом складніші, ніж слова, які ми зазвичай використовуємо для вираження своїх почуттів, написав Берріос.
Наприклад, існують змішані емоції (коли одночасно активуються 2 протилежні емоції), мета-емоції (переживання почуття провини через радість від нещастя інших) та складні емоції (естетичне задоволення, захоплення чимось). Останні раніше не розглядали як складні, хоча вона саме такі. Загалом різних емоційних станів – біля трьох десятків.
Як приклад автор наводить дві картинки: «Поцілунок на Таймс-сквер» та «Сміливі гравці в теніс на біплані». Коли перша викликає зрозумілу реакцію, то при спогляданні другої – багато емоцій виникають одночасно.
Емоційна складність призводить до появи особливих лицьових та фізичних реакцій. Жести й міміка краще характеризуються складністю емоційного переживання, а не окремими емоційними складовими складної емоції.
За словами науковця, система афектів запускає випадкові реакції поза стандартним спектром, який регулює загальні емоційні реакції (наприклад, позитивні, негативні). Як результат – можна відчути тривогу, здивування та цікавість одночасно.
Тому цей аналіз може доповнити програму досліджень і полегшити майбутні дослідницькі ініціативи. Крім того, виявлення зв’язків між складними емоціями може покращити роботу психологів, психіатрів та різноманітних служб безпеки, які виявляють злочинців саме за поведінкою.