Меню & пошук

7 фактів про тунель, який зв’яже Україну з Європою

7 фактів про тунель, який зв’яже Україну з Європою

[ads-pc-2]

7-beskyd

В 2013 році на межі Закарпатської і Львівської областей почалося одне з найбільших будівництв в Україні: Бескидський залізничний тунель довжиною 1764 метри. Минулих вихідних Inspired побував на місці майже готового об’єкту і сьогодні ви дізнаєтесь, що в ньому такого особливого.

Почекайте, там повно тунелів по дорозі зі Львова до Ужгорода. Нащо нам ще один?

Старий тунель через Бескиди був спроектований і збудований ще 1886 року, і він досі функціонує.

G2311326

Коли потяги їздили ще на паровій тязі, на цій ділянці залізниці тунель був дуже незручним відтинком колії для залізничників і пасажирів, оскільки під час руху потягу всередині тунелю він наповнювався парою і димом. Тому, при проїзді Бескидського тунелю, пасажири вагонів вищого класу закривали наглухо вікна і прикривали роти та носи хустинками.

Під час Другої світової війни, при відступі німецько-угорських військ інженерно-саперні підрозділи підірвали обмурівку тунелю і порталів, що призвело до обвалу північної і центральної частин штольні. Рух потягів на лінії Стрий – Мукачево був зупинений на два роки. Силами залізничних та інженерних військ радянської армії тунель було відремонтовано за два роки і він став до ладу в липні 1946 року.

G2291318

Всі потяги, які їдуть зі сходу Європи на захід через Карпати – пасажирські чи вантажні – проходять через нього, і мусять очікувати своєї черги, адже старий тунель – одноколійний, і лише один потяг може проїхати через нього. Окрім того, стан цього 130-річного тунелю уже давно поза межами безпеки.

Чому цей тунель важливий для України?

Для України Бескидський тунель має стратегічне значення, оскільки через нього перевозиться половина транзитних вантажів у напрямку Західної та Центральної Європи. На сьогодні він є єдиною одноколійною ділянкою 5-го Пан’європейського транспортного коридору, який проходить територією Італії, Словенії, Угорщини, Словаччини та України, а також пов’язує з Європою транспортні коридори, що йдуть з Росії.

_DSC0871

_DSC0790

_DSC0931

_DSC0884

G2651440

Після запуску нового тунелю по ньому зможуть їздити одночасно два потяги в різних напрямках, оскільки за проектом ця ділянка стане двоколійною.

tunel-grafika

Він стане найдовшим тунелем в Україні?

Новий тунель матиме довжину 1746 м, але це не найдовша відстань для такої споруди: в Україні він другий за протяжністю після Лутугинського (2063 м), який розташований в Луганській області.

_DSC0994

_DSC0992

Коли очікується відкриття нового тунелю?

На даний момент будівельники прорубали в скелі майже 90% потрібної відстані, і до кінця грудня вони повинні вийти зі сторони Закарпатської області. Після цього, як нам розповів директор об’єкту Анатолій Ланін, більше року будуть проводитись роботи з облаштування та укріплення тунелю. Остаточна передача тунелю Укрзалізниці та його запуск очікується восени 2017 року.

_DSC0900

_DSC1037

_DSC1040

Яка вартість будівництва Бескидського тунелю?

Вартість проекту – 102 мільйони євро, які Україна отримала від Європейського Банку Реконструкції та Розвитку. Протягом останніх двох років бюджет будівництва поки що не переглядали.

Яким чином будівельники пройшли 2 кілометри під горою?

Через складне розташування гірських порід, будівництво нового Бескидського тунелю проводиться за допомогою підривних робіт. Через те, що поруч розташований старий тунель, яким кожного дня їздять потяги, будівельники змушені підривати вибухівку лише у чітко визначені “вікна”, які їм дає Укрзалізниця. Як нам розповіли керівники проекту, всього таких вікон може бути 5-6 на добу, і кожного дня тут підривають понад 400 кг вибухівки. Решту часу займає вивезення породи та моніторинг ситуації за допомогою комп’ютерного обладнання. На проекті задіяно понад 300 людей.

_DSC0873

Що буде зі старим австрійським тунелем?

Старий тунель, який розташований всього за 30 метрів праворуч від новозбудованого, планується використовувати в якості аварійного. На новому шляху будуть облаштовані камери та аварійні виходи, через які в разі небезпеки людей можна буде евакуювати. Остаточне рішення, що робити зі старим тунелем – перетворити на автомобільний чи повністю закрити – прийматиме Укрзалізниця.

Фото: Катя Ігнат, Сергій Пішковцій

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

125 коментарів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: