Меню & пошук

Як працює сила волі та чому ми не починаємо нове життя завтра

Як працює сила волі та чому ми не починаємо нове життя завтра

Як виконати обіцянки собі та досягти цілей


[ads-pc-2]

Якщо підбиваючи підсумки 2018-ого, ти розумієш, що за рік так і не знайшлося часу піти в зал більше, ніж 5 разів, ти все ще на роботі, яка тебе дратує, а відмова від цукру протривала аж 3 дні, це ще не означає, що не потрібно ставити цілі на наступний рік. Разом з психологом і психотерапевтом розбираємося, як працює сила волі, чому нам так важко почати нове життя та що з цим усім робити.


Людмила Філімонюк, психологиня, гештальттерапевтка, засновниця Центру особистісного розвитку «Діалог», авторка, ведуча індивідуальних та групових програм у Львові

Який механізм сили волі

Перш за все, слід розібратися з тим, що таке сила волі. Дехто називає це самим характером. Я схиляюся до думки, що сила волі − це частина характеру людини та здатність йти до поставлених цілей, долаючи перешкоди. Тому і не випадково, що від того, наскільки розвинена наша сила волі, залежить наша здатність реалізовувати свої життєві потреби.

Алгоритм включення сили волі в дію простий і складний одночасно. Коли у нас з’являється певна життєва потреба, наприклад, змінити сферу діяльності, на початку нам треба зробити вибір:

 1. Змінюю чи не змінюю роботу?
 2. На що буду змінювати?
 3. Далі беремо відповідальність за цей вибір.
 4. А за вибором завжди стоїть ціна, яку ми заплатимо за наш вчинок.

З цим усе просто. А от чи включиться сила волі для того, щоб змінити сферу діяльності − це вже і є складна частина. Адже на цей механізм впливає багато культурних чинників, наше середовище та виховання, страх провалу чи успіху, бажання комусь довести свою унікальність або досягти успіху і визнання, те, чи справляємося ми з нашими емоціями та почуттями і в якій формі.                               

Тому неправильно говорити про себе або іншу людину як про безхарактерну та бездуху. Просто у кожного своя сила волі і свій характер та свої можливості, а тому і свої досягнення.


Чи допомагають публічні обіцянки?

Дехто ставить перед собою ціль публічно, розповідає про це іншим або робить пост у Фейсбуці, щоб нібито відчувати більше відповідальності. Це дійсно працює, але не для всіх, оскільки це стосується частково примусового впливу на себе. Це такі собі мотиваційні дії, зафіксовані такою собі декларацією перед свідками. Тому не варто сподіватися, що це обов’язково спрацює, це дуже індивідуально.


Як розвинути силу волі?

Хороша новина у тому, що силу волі розвинути можна. Але за умови, що у самої людини з’являється бажання і намір щось робити в напрямку досягнення своєї цілі або виконання обіцянки собі.

Один із способів − це примушувати себе щось робити, спираючись тільки на думку інших та не усвідомлюючи власної потреби. Та в цьому місці може бути гірка плата у вигляді нервових зривів чи психосоматичних захворювань.                                                                                                                    

Інший шлях − звернутися за допомогою до психолога, психотерапевта і попрацювати з опором, дослідити та переосмислити перешкоди, які виникають часто тільки в нашій голові, заважаючи досягати власних цілей.

Важливо вміти усвідомлювати свої істинні мотиви, чому ми вибираємо або не вибираємо діяти, чому постійно відкладаємо. Адже це все одно, що стояти перед вибором задовольнити власну потребу але обрати не себе. 

Треба перевірити, ми ставимо перед собою власні цілі чи підсвідомо кимось насаджені. Іншими словами, треба починати жити своє життя самому, брати відповідальність та розвиватися особистісно. Адже будь-які зміни та реалізації цілей можливі тільки після того, як ми добре пізнаємо себе, почнемо дбайливо користуватися своїми ресурсами та усвідомлено розвивати бажані сторони свого характеру.

Аби зрозуміти, чи є поставлена ціль нашою, а не нав’язаною, можна зробити міні-дослідження себе, відповівши на такі запитання:

 1. Чим мені найбільше подобається займатися?
 2.  Що я люблю робити у вільний час?
 3. Потрапляючи в нове місце, на що найбільше я звертаю увагу?
 4. Про що мені подобається дізнаватися, чому надаю перевагу у навчанні?
 5. Якою творчістю мені подобається займатися і вас що мене надихає?
 6. Що іншим людям подобається у мені?
 7. Якби я знав/знала заздалегідь, що досягну успіху, чим би я займалася/займався?

Відповівши на подібні запитання можна зіставити це з тим, чим ви займаєтеся, і подивитися чи є збіги і перетини. Чим більше відповідностей, тим ймовірніше, що ви рухаєтеся в контексті з власним призначенням і досягатимете цілей у цьому напрямку.

 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: