Знову не вийшло: як впоратися з поразкою і знайти сили для нової спроби
Знову не вийшло: як впоратися з поразкою і знайти сили для нової спроби
Невміння здаватися шкідливе для здоров’я людини
[ads-pc-2]
Юлія Землякова
психологиня
Чи траплялося вам зупинятися за крок до мрії? Програвати – завжди непросто, особливо якщо ти звик бути переможцем. Але будувати свій шлях лише з перемог не вдавалося ще нікому. Як впоратися з поразкою й винести з неї уроки, професійно коментує клінічна психологиня, клієнт-центрована психотерапевтка Юлія Землякова.
Як правило, наше життя має хаотичний характер. Коли люди ставлять перед собою серйозні цілі, вони намагаються втекти від цього хаосу. Адже шлях досягнення мети більш структурований. Та водночас у такій гонці можна втратити цінні моменти, які оточують нас тут і зараз. Якщо ви бачите своє щастя лише у досягненні конкретної мети, подумайте, чи не втікаєте ви таким чином від самого життя?
Невміння здаватися – це проблема, що має негативний вплив на здоров’я людини. Зокрема, вона може викликати стан хронічного стресу.
Взагалі існує два види стресу: хронічний і гострий. Гострий більш природний для людини. Він пов’язаний з елементами виживання і забезпечує базові реакції. Якщо, наприклад, на вас біжить лев, гострий стрес стимулює вас до дії. До того ж можна чітко простежити початок реакції, є яскраво виражена середина й кінець. Гострий стрес добре впливає на нервову систему, тренує її, але не тоді, коли ви відчуваєте його постійно.
Водночас хронічний стрес має порівняно нижчу інтенсивність, але більшу тривалість. Це виснажує людину і призводить до хвороб, хронічної втоми, не дозволяє отримувати задоволення від життя.
Як уникнути негативу
Поразка завжди буде негативно впливати на наш емоційний стан, але можна мінімізувати цей ефект. Варто розуміти, що події, які відбуваються навколо нас, найчастіше є нейтральними. Ми самі надаємо їм емоційного забарвлення. Щоб не витрачати сили й час на емоційні переживання, не драматизуйте свої провали. Навчіться сприймати невдачі у житті, як природній етап будь-якого процесу. Негативний досвід – найкращий вчитель і тренер.
Можете поставити собі завдання, що цього разу зміните своє ставлення до поразки, спробуєте відчути радість від процесу, а не лише від результату. Якщо це у вас вийде, ви в будь-якому разі вийдете переможцем, тому що нарешті зуміли перемогти себе.
Як налаштуватися на справу, щоб невдача не стала ударом
Розпочинаючи важливу для вас справу, вам потрібно розуміти кінцеву мету, якого результату очікуєте і що саме він вам дає. Інакше кажучи, яку зі своїх потреб ви таким чином обслуговуєте. Адже, як правило, цілі мотивуються нашими потребами. Хтось хоче визнання, хтось – грошей чи інших матеріальних благ. Якщо людина бачить, яку саме потребу вона має задовольнити, коли прийде до мети, для неї відкривається багато інших варіантів її задоволення. Якщо перед людиною багато відкритих шляхів, то коли на одному з них її спіткає невдача, це буде не настільки травматично. Тоді невдача – це лише досвід і можливість відкрити для себе інший шлях.
Дуже добре, коли переважає позитивна мотивація успіху. Страх перед невдачею у такому разі лише дозволить більш уважно, відповідально й обдумано планувати свої дії на шляху до мети.
Якщо лише розпочинаєте свій шлях і вже боїтеся невдачі, то вам буде корисно визнати свій страх. Можна обрати одного чи кількох людей зі свого оточення, яким ви довіряєте, і розповісти їм свої побоювання. Якщо страх проговорений уголос, нам простіше його усвідомити. А якщо усвідомлюємо, що може піти не так, це дозволяє нам зосередитися безпосередньо на меті, щоб якнайкраще проявити себе.
Як змиритися з поразкою
Найперша й найбільш передбачувана реакція на невдачу – розчарування. Для тих, чия самооцінка залежить від перемоги, терпіти невдачі значно складніше. Адже таким чином людина втрачає для себе власну цінність. Щоб невдачі не били по самооцінці, варто знаходити інші способи, як її підтримати, аби так забезпечити для себе найкращий захист від страху перед невдачею.
Коли ви зазнаєте поразки, це створює для вас особисту зону росту і дорослішання, формування чи трансформації поглядів на життя, любов, бізнес, гроші, стосунки й людей. Ви змушені встановлювати нові зв’язки, заповнюючи прогалини там, де раніше у вас виникали труднощі.
Якщо замість того, щоб прийняти невдачу, ви зосереджуєтеся на негативних переживаннях, цим ви затримуєте свій ріст. Те, що сталося, тепер у минулому, і ні ви самі, ні ваше хвилювання не можете цього змінити. Тому замість того, щоб жалкувати про власні рішення чи плакати через невдачі, вам варто прийняти все, що сталося, і рухатися далі з позитивним ставленням.
Спробуйте проаналізувати проблему, через яку ви зазнали невдачі, з’ясуйте свої слабкі сторони, які їй сприяли, напрацюйте правильну стратегію для подолання проблеми, перетворення негативного досвіду у ресурс.
Які уроки можна винести з поразки
Невдача за невдачею дозволяють переглядати пріоритети у житті, зазирнути всередину себе, по-новому подивитися на свої мрії й надії, усвідомити, що насправді має цінність.
Письменник, лектор і ментор Зіг Зіглар стверджував: «Якщо ти вчишся на поразці, насправді ти не програв». Власне, це і є найбільшим уроком поразки. Але загалом ми можемо виокремити кілька важливих істин, яким варто навчитися:
- Поразки – це сходи й будівельні блоки успіху. Вони дають нам можливості для навчання.
- Поразка дозволяє зробити крок назад, щоб переглянути й відкорегувати цілі, які ви поставили перед собою. Можливо, після цього наступна спроба буде більш конструктивною.
- Не потрібно зациклюватися на тому, щоб стати першим і найкращим у своїй царині. Адже якщо ви стали кращими, це кінець вашого шляху, вам просто не буде куди розвиватися далі. Замість цього краще насолоджуватися процесом роботи, навчитися цінувати життєві уроки, які можна отримати в конкретній ситуації. А також зосередитися на розвитку особистих якостей, які можуть надалі знадобитися у житті.
- Не варто змагатися з іншими людьми. Значно важливіше оцінювати свої досягнення відповідно до ваших особистих визначених цілей й амбіцій.
- Поразка – це досвід, який просто необхідний для руху вперед. Тому, якщо ви прагнете до прогресу, дозволяйте собі час від часу програвати і робити з цього висновки.
Як боротися з браком мотивації після поразки
Незалежно від того, за що ви боретеся, успіх вимагає розвинутої стійкості й сміливості. Це необхідно, щоб ризикнути вдруге й сприйняти той факт, що ви знову можете програти. У будь-якому разі це хороша мотивація для себе. Ви маєте зрозуміти, що багато людей бояться піти на такий же крок і спробувати. А якщо вже собі це дозволили, то ви достатньо сміливі. Стійкість до невдач, яка зростає з нашими поразками, чудовий мотиватор для того, щоб починати нові справи.
Невдача, через яку ви проходите, – насправді початок вашого нового шляху до успіху. Невдача – це не що інше, як частина успіху. Це лише сходинка, яка робить вас на крок ближчими до нього.