Меню & пошук

Як брудне повітря у містах впливає на нас і що з цим робити

Як брудне повітря у містах впливає на нас і що з цим робити

Як слідкувати за якістю повітря в місті та захистити себе


[ads-pc-2]

За даними ВООЗ, забруднене повітря – одна з найбільших екологічних загроз для здоров’я людини. Щороку через брудне повітря помирає близько 7 мільйонів людей по всьому світу, адже воно може викликати рак, серцеві захворювання, інсульт. Дослідження встановили, що брудне повітря таке ж шкідливе, як викурювання 20 цигарок на день.

У серпні та вересні датчики вимірювання якості повітря у Києві фіксували високу концентрацію шкідливих речовин, що в рази перевищувала норму. Окрім загазованості від автомобілів, причиною цьому стали лісові пожежі, пожежі на торфовищах і сміттєзвалищах. За словами експертів, з року в рік така ситуація повторюється і не є аномальною в Україні.

Разом з експертом з моніторингу якості повітря та сімейною лікаркою розбираємося, що найбільше забруднює повітря у містах, як захиститися від негативного впливу та як зробити власний внесок у покращення екологічної ситуації в місті.


Олег Бондаренко, доктор біологічних наук, засновник проєкту моніторингу якості повітря AirZOOM.

Що найбільше забруднює повітря в місті

У Києві в радянські часи основним чинником була важка індустрія та енергогенерувальні потужності. Зараз ситуація змінилася – важка індустрія залишила Київ, тому забруднення зменшилося в десятки разів. Енергогенерувальні потужності залишилися, а їхня кількість навіть збільшилася, але викиди потрапляють у повітря на висоті 100 метрів і часто розсіюються за межами міста.

Але за роки незалежності експоненціально зростає кількість автомобілів. Щоденно межі Києва перетинає близько мільйона машин, не враховуючи тих, які не виїжджають з міста. Коли ми вимірюємо якість повітря, максимальні значення датчик фіксує в заторах. Тому перша група ризику – це водії.

Періодично з’являється ще один чинник забруднення – це пожежі на полях, у лісах і на сміттєзвалищах. Зокрема така ситуація була і на початку вересня цього року. Але це не аномалія, а нормальна ситуація в сухі сезони. Пожежі природних ландшафтів – лісів і полів – трапляються через те, що вегетативна маса наростає, висихає, тож виникають пожежонебезпечні ситуації. 

Інша складова – горіння сміттєзвалищ. На мою думку, ситуація зі сміттєзвалищами в Україні неприпустима, у нас немає належних переробних заводів, замість цього ми створюємо нові й нові полігони. Час від часу на них виникають самозаймання і задимлення з дуже токсичними викидами. Це трапляється тому, що на сміттєзвалищах міститься багато органічного сміття. У таких умовах починаються хімічні процеси, які призводять до підвищення температури та навіть до загорання. Поруч з органікою містяться легкозаймисті речовини, такі як пластик, і процес може перерости у пожежу. Але це не пожежа у класичному розумінні, з полум’ям, а пожежа, подібна до тих, що відбуваються на торфовищах. Пожежі на сміттєзвалищах призводять до викидів високотоксичних аерозолів і газів. Вміст речовин такий різноманітний, що проаналізувати їхній вплив на здоров’я майже неможливо. В Україні навіть немає потужностей для такого аналізу.

Також на якість повітря у містах впливають виробництва. Наприклад, у Дарницькому районі Києва є незакриті токсичні звалища (промисловий майданчик ВАТ «Радикал»).

Сама людина теж є чинником забруднення повітря – ми продукуємо багато сміття.


Як слідкувати за якістю повітря

Для цього існують системи моніторингу якості повітря, які фіксують концентрацію тих чи інших сполук. Насправді сполук, які впливають на якість повітря, тисячі. Виміряти їх точно ми не можемо через практичні та економічні причини, тому ми визначаємо маркери. Наприклад, пил є загальним маркером забруднення, тому ми його контролюємо. Також ми контролюємо рівень CO, газу, що утворюється від транспорту. Крім цього, є клас речовин органічного походження, такі як формальдегід або бензен. За визначеними речовинами налаштовується система моніторингу якості повітря.

Є два різних класи систем моніторингу. Перший – стаціонарний, який веде спостереження за 20 чинниками. Ця система використовується українськими державними установами та має стабільне фінансування.

Другий клас – системи, які виникають в недержавних проєктах громадянського суспільства. Це AirZOOM, Eco City, Kyiv Smart Environment, Telegram-бот Індекс якості повітря у Києві та інші. Це системи citizen science, над якими працюють прості громадяни, волонтери, яким небайдужа якість повітря. Вони встановлюють датчики для контролю вологості, температури і тиску, концентрації пилу, CO, озону тощо. Перелік може бути менший, ніж у державних проєктів, але вони можуть бути більш ефективними. У системі citizen science кожен окремий датчик менш точний, менш потужний у порівнянні із стаціонарними системами. Але тут спрацьовує ефект великих чисел – за рахунок великої кількості датчиків вони дають більш достовірну інформацію в цілому. 

Треба мати на увазі, що будь-які датчики можуть виходити з ладу, тому треба аналізувати інформацію та звіряти різні системи моніторингу. Будь-які висновки і прогнози треба робити на основі всієї наявної інформації.


Чим небезпечне забруднене повітря для нашого здоров’я

Щоб зрозуміти, яким небезпечним є рівень забруднення повітря для здоров’я людини, потрібно дивитися на концентрацію тих чи інших забрудників. Визначати забруднення потрібно не просто в конкретний момент часу, варто дивитися на концентрацію забруднення в розрізі року – тобто скільки речовини в міліграмах потрапило в організм людини впродовж року. На підставі цього можна робити висновки.

Для цього введені довгострокові граничні допустимі концентрації для різних хімічних сполук. Якщо дивитися на нормативи відповідно до наших санітарних норм, то цих сполук існує кілька тисяч. І тут ми починаємо впиратися в дефіцит інформації: ми не маємо даних про всі ці сполуки. Тому висновок можна робити лише такий: при високих концентраціях аерозолю насамперед страждають легені. Згодом можуть виявитися інші негативні наслідки та патології. Але коли говорять про те, що екологічне забруднення викликає серцево-судинні захворювання, це дуже загальні речі. Неможливо визначити точно, що тиждень задимлення призвів до конкретних наслідків для конкретної людини.

У періоди, коли датчики фіксують небезпечну концентрацію шкідливих речовин у повітрі, а в повітрі ви бачите задимлення, доречно носити маску. Але вона захищає не від газу, а лише від пилу. Якщо ви бачите замутнення повітря чи вихлоп автівки, ви бачите не газ, а підвищену концентрацію пилу. Саме від нього може захистити маска.


Як зменшити забруднення повітря

Починати варто з розбудови мереж, які моніторять повітря. Другий крок – навчитися правильно розпоряджатися цією інформацією.

Один з кроків вирішення проблеми забруднення від транспорту – контроль за автомобілем. Якщо ви бачите, що він виділяє чорний дим, значить їзда на ньому має бути заборонена. Таке авто не відповідає екологічним нормам. На жаль, таких автомобілів у нас дуже багато.

Допомогти вирішувати проблему зі сміттям може кожен з нас. Потрібно менше споживати, менше смітити і сортувати сміття, а потім ще раціонально утилізувати його, отримуючи нові матеріали і енергію.


Віолетта Лійка, сімейна лікарка, лікарка превентивної медицини, засновниця медичної студії Dr.Liyka

Чим небезпечне забруднене повітря

Брудне повітря найбільш небезпечне для людей, які мають хронічні захворювання, такі як обструктивні захворювання легень, бронхіальна астма, хронічні захворювання легень з алергічним компонентом. 

У довготривалій перспективі постійний вплив забрудненого повітря може збільшувати ризик виникнення таких захворювань, як інсульт, інфаркт, захворювання дихальної системи та навіть рак. Найбільш вразливими до нього є діти, люди похилого віку та люди, які вже страждають на хронічні захворювання легень чи захворювання серцево-судинної системи, такі як гіпертонічна хвороба. Через забруднене повітря симптоми хронічних хвороб можуть посилюватися. Наприклад, якщо в людини є бронхіальна астма, внаслідок сильного забруднення напади можуть посилитися, може збільшитися інтенсивність і тривалість. Під час сильного нападу людині може знадобитися викликати швидку, можливо, доведеться потрапити до стаціонару, переглянути своє базове лікування або ж збільшити дози препаратів. Така сама ситуація може бути з артеріальною гіпертензією – у людини можуть з’являтися відхилення від норми артеріального тиску через забруднення. Це також призводить до ускладнень: людина в стресі, доводиться пити більші дози ліків або навіть потрапляти до стаціонару.

Відносно здоровим людям, які не мають хронічних захворювань легень, життя в умовах забрудненого повітря також може приносити певний дискомфорт. При перебуванні в місцях особиливого забруднення можуть з’являтися головний біль, слабкість, нудота, діарея. Але якщо ми живемо звичним життям, ходимо вулицями, перебуваємо у квартирах або офісах, досить складно отримати отруєння через брудне повітря.


Як захистити себе

Важливий достатній питний режим і правильний раціон. У періоди сильного забруднення повітря не варто навантажувати свій організм алкоголем, жирною, смаженою їжею чи фаст-фудом. Потрібно харчуватися збалансовано, додати до раціону більше свіжих овочів і їсти менше пустих калорій, які не приносять користі організму. Зрозуміло, що всі ми можемо іноді з’їсти щось некорисне, але це має бути винятком, а не правилом у харчуванні.

Потрібно завжди пити достатню кількість води. Норма – 1,5 літра на добу. Цієї кількості у звичайних умовах достатньо для того, щоб зрошувати свій організм. Якщо ми говоримо про періоди високої концентрації шкідливих речовин у повітрі, вірусних чи бактеріальних захворювань, треба пити більше води, ніж зазвичай, – 50 мілілітрів на кожен кілограм маси тіла. 

У періоди високого забруднення було б добре виїхати у місце з чистим повітрям. Якщо можливості немає, потрібно слідкувати за якістю повітря та не відчиняти вікна у квартирах та офісах, поки забруднення не зменшиться. Також варто вмикати кондиціонер і зволожувач повітря. Його викорситання актуальне не тільки в періоди забруднення, а й загалом в холодний період року: коли вмикають обігрівачі та опалення, повітря пересушується і ми починаємо частіше хворіти. Якщо користуватися зволожувачами на робочому місці або вдома на ніч, можна суттєво зменшити кількість захворювань.

Якщо через забруднене повітря людина відчуває неприємні симптоми, які не минають за нормального раціону, достатнього пиття і «Парацетамолу», потрібно звернутися до сімейного лікаря. Не варто займатися самолікуванням і просити в аптеці щось від нудоти. Якщо від простих дій погане самопочуття не минає протягом двох-трьох днів, треба звернутися до сімейного лікаря або терапевта, а дітям – до сімейного лікаря або педіатра, бо це може мати серйозні наслідки.

Якщо ж у людини різко погіршилося самопочуття – з’явилося гостре запаморочення, блювання, втрата свідомості – чекати не треба, потрібно дзвонити 103. 

 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: